سریال Game Of Thrones | جیمی لنیستر قاتل پادشاه

در این مطلب به بررسی آینده شخصیت جیمی لنیستر می‌ پردازیم

قاتل پادشاه، King Slayer، کلمه ترسناکی است، زمانی که به اسم جیمی لنیستر (Nikolaj Coster-Waldau) پیوند می‌خورد، پسر فکاهی تایون لنیستر (Charles Dance)، برادر بزرگتر تیریون (Peter Dinklage)، و دوقلوی جوانتر سرسی (Lena Headey). زمانی که سریال Game of Thrones آغاز به کار کرد، تنها تعداد کمی آنتاگونیست وجود داشت که بیشتر از جیمی شناخته شده بودند. در آخرین صحنه قسمت اول جیمی با قصد کشتن یک بچه برای لو نرفتن راز کثیف خودش، حس یک ابرشرور واقعی را به بینندگان القا می‌کند. این صحنه شگفت‌انگیزترین شاهکار درام شبکه HBO است، سپس، جیمی را می‌بینیم که در طرف درست جنگ ایستاده و برای جنگ با پادشاه شب (Night King) و ارتش وایت واکرهای (White Walker) او با اینکه گذشته سیاهش هنوز هم جای دوری نرفته، آماده است.

مطلب مرتبط:
سریال GAME OF THRONES | قهرمانی که چیزی از بازی تاج و تخت نمی‌دانست

جیمی تا به اینجای کار جاده سیاهی را در Game of Thrones طی کرده،

عناوین و القاب: سِر جیمی از خاندان لنیسترها، فرمانده اسبق گاردپادشاهی، شناخته شده در سراسر قلمرو به عنوان “قاتل پادشاه”، در حال حاضر برای تنها یک سمت که اهمیت دارد، می‌جنگد : در سمت زنده مانده‌ها.

اولین حضور: در قسمت “Winter is Coming”، افتتاحیه‌ی سریال. همانطور با هم به دنیا آمده‌اند، اولین صحنه جیمی و سرسی نیز در سریال با هم رقم خورده است، هر دو درحال نگاه کردن جسد جان آرین (Jon Arryn) هستند. خاطره‌ی دیگری که از قسمت اول می‌توان یادآوری کرد، راهی بود که آن قسمت به پایان رسید، با هل دادن برن استارک (Bran Stark) از بالای برج Winterfell، عملی خشونت‌آمیز که پیامدهای آن تا امروز نیز در سریال پیچیده است.

آخرین حضور: در قسمت پایانی فصل هفتم، “The Dragon and the Wolf” . جیمی را سوار بر اسب درحال دور شدن از سرزمین پادشاهی (King’s Landing) می‌بینیم، که در نهایت به خواهرش پشت کرده و در مقابل تصمیم او برای خیانت به استارک‌ها، تارگریان‌ها و تمام افرادی که برای جنگ با ارتش مردگان آماده‌اند، ایستاد و مخالفت کرد. و نکته آخر، جیمی در لحظات آخر دستکش سیاهی را برروی دست طلایی خود می‌کشد و آن را می‌پوشاند، و ریزدانه‌های برف را می‌بینیم، که نشان‌دهنده رسیدن زمستان به جنوب است.

بهترین دوستان: او به صورت غم‌انگیزی هیچ دوستی ندارد! افراد کمی هستند که شاید جیمی در کنار آن‌ها یک یا دوبار خنده باشد، مانند بران (Bronn)، البته که در این بخش می‌توان به طور واضح به تیریون اشاره کرد. درواقع، تیریون زمانی بهترین آدم از دید جیمی بود، ولی این قضیه نیز پس از اینکه تیریون پدرشان را به قتل رساند، محبوبیتش را نزد جیمی از دست داد. رابطه بین جیمی و سرسی نیز خیلی پیچیده است، البته که همیشه اینچنین بوده، ولی در حال حاضر با جدا شدن راه آن‌ها از یکدیگر پیچیده‌تر نیز شده است. بعد از این شخصیت‌ها به برین تارث (Brienne of Tarth) با بازی Gwendoline Christie می‌رسیم، که تا اینجای کار، نزدیکترین فرد به جیمی محسوب می‌شود.

بدترین دشمنان: در این لحظه، ارتش مردگان. بعد از اینکه تمام زندگی‌اش را فدای سرسی کرد، جیمی اکنون به طور کامل متعهد به جنگ علیه دشمنانی است که واقعاً اهمیت دارند. درست است که همیشه وضعیت به این شکل باقی نمی‌ماند و برگشتن راه جیمی به سرسی امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود و مصالحه این دو نفر گزینه اصلی روی میز نیست.

بهترین قتل: این قتل و خشونت بی حد و حصر جیمی به خیلی قبل تر از شروع سریال باز می‌گردد: کشتن معروف پادشاه دیوانه آریس تارگریان (Aerys Targaryen). این قتل باعث بدنامی او در تمام عمرش شد، حتی با اینکه این عمل خائنانه را با دلیل بسیار خوبی برای جلوگیری از قتل‌عام در سرزمین پادشاهی مرتکب شد. در پرده سریال، جنگ مرگبار جیمی در مقابل یک سرباز در قسمت “Sons of the Harpy” تنها نکته مثبت او از فصل پنج است. فرار از زندان او نیز در فصل دوم، که به قتل پسرعموی خود ختم می‌شود نیز یک لحظه‌ی ناچیز ولی زیبا است.

بدترین زخم: قطع شدن دست! یکی از بهترین لحظه‌های GOT و داستان A Song of Ice and Fire جورج ار.ار.مارتین که به صورت بینظیری توسط دیوید بنیوف و دن ویز به تصویر کشیده شده است. این صحنه تنها شکه کننده نیست، بلکه عوض شدن مسیر و داستان زندگی جیمی بود، تا به اجبار با قطع دست شمشیرزنی‌اش با گذشته خشن خود روبرو شود.

‌لحظه‌های مهم: احتمالاً بهترین لحظه حضور جیمی در سریال، کمی بعد از قطع دستش رخ داد، در صحنه‌ای که در حال حمام گرفتن در مقابل برین (Brienne) در Harrenhal بود، که در آن سعی می‌کرد گذشته کثیف خود را پاک کرده و داستان قاتل پادشاه بودن خودش را روشن کند. قطعاً این صحنه یکی از مهم‌ترین لحظه‌های بازی Coster-Waldau در این سریال است، به عنوان لحظه امضا شده‌ای به جیمی اجازه می‌دهد که مسیرش را به سمت رستگاری پیش ببرد: پرش به درون گودال خرس برای نجات Brienne، در Riverrun در فصل ششم، بهترین مذاکره را انجام داد، و در نهایت دور شدن از سرسی در فصل هفتم، تنها چند اتفاق پس از آن لحظه مهم هستند.

راز حل نشده: جیمی با اهداف خوبی در مسیر خود به سمت وینترفل است. اما این درحالی است که به سمت جایی می‌رود که مرتکب یک جرم نابخشودنی شده: اقدام به قتل برن استارک (Bran Stark). چگونه جیمی می‌تواند هل دادن یک بچه جوان را از پنجره بالای برج، جبران کند، درحالی که این کار او باعث شروع یک خونریزی وحشتناک شده است؟ قطعاً، قتل پادشاه دیوانه به دست جیمی با دلایل خوبی اتفاق افتاد، و او در چند سال اخیر شرافت و اصالت خود را ثابت کرده است، اما او می‌تواند کفاره کاری که در حق برن کرده را بپردازد و مهم‌تر از آن، آیا خاندان استارک بعد از فهمیدن ماجرا او را می‌بخشند؟

پیش‌بینی نهایی: اول از همه بگذارید درباره راز حل نشده صحبت کنیم. هیچ راهی وجود ندارد، بدون اینکه جیمی برای کاری که با برن انجام داده است، حساب‌رسی نشود، سریال Game of Thrones به اتمام برسد. در عکس‌هایی که از فصل نهایی منتشر شده، شاهد حضور جیمی در وینترفل هستیم، دقیقاً جایی که چند وقت اخیر برن در آنجا سکونت داشته است. که به نحوی مطمئناً یک تجدیددیدار سرنوشت‌ساز خواهد بود.

از آنجایی برن برای چندوقتی از دنیای واقعی جدا شده است، انتظار می‌رود که او از اقدامات جیمی علیه‌اش استفاده نکند، بخصوص الان که قدرت خدایی دارد و می‌تواند اتفاقات را تغییر دهد. توانایی‌های برن به او اجازه می‌دهد تا در فضا و زمان سفر کرده و اتفاقات را ببیند، یعنی او می‌تواند به راحتی دلیل اصلی اینکه چرا جیمی پادشاه دیوانه را کشته است را کشف کند. با دانشی که هم‌اکنون برن به آن رسیده، نه تنها جیمی را برای هل دادن او می‌بخشد، بلکه در مقابل افرادی که از جیمی دلخوری دارند نیز بایستد و از جیمی دفاع کند – یکی از این افراد، دنریس تارگریان خواهد بود، کسی که زندگی پر فراز و نشیبش را مدیون تصمیم جیمی برای قتل پدرش است.

برن تنها متحد جیمی نیست، جیمی انتخاب‌های دیگری نیز خواهد داشت، از جمله تیریون و برین تارث که نشانه‌های علاقه‌مندی در آن موج می‌زند. آیا در فصل نهایی Game of Thrones شاهد تغییر مسیر دوستی بین جیمی و برین به سمت مسیری عاشقانه‌تر خواهیم بود؟ این یک نتیجه خوشحال‌کننده خواهد بود، ولی پایان خوب چیزی نیست که سریال Game of Thrones از آن خوشش بیاید.

یکی دیگر از پیش‌بینی‌ها: جیمی لنیستر در نهایت سرسی را خواهد کشت. قطعاً یک پایان غمگین خواهد بود! این یک نتیجه قطعی نیست، ولی اتفاقات اخیر به این سمت پیش رفته است که در نهایت جیمی خواهر خودش را در پایان سریال خواهد کشت. با اتمام Thrones جیمی بار دیگر قسمت انسانی خود را برای اهداف بهتر قربانی می‌کند و در پایان به عنوان قاتل پادشاه و ملکه شناخته خواهد شد. “کارهایی که برای عشق انجام می‌دهم”.

پس از قتل سرسی به دست جیمی چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ممکن است چند اتفاق رخ دهد. یکی از آنها این است که او به دلیل ارتکاب جرم سنگین علیه خاندان استارک و تارگریان‌ در سال‌های قبل، به زندان انداخته شود، و دوباره به سرنوشت خودش برگردد و همانطور که در فصل دوم به زندان افتاد، شخصیتش بیشتر رشد کند. اتفاق بعدی که امکان دارد بیوفتد، و ما خیلی روی آن حساب باز می‌کنیم این است که: جیمی در نهایت خواهد مرد. او آنقدری زنده نمی‌ماند که برای قتل سرسی پشیمان شود. پس از این همه اخبار منفی، منتظر خبر خوبی هستید؟ در نسخه پایان خوش، هنوز هم افرادی اطراف جیمی هستند که می‌توانند داستان قاتل پادشاه را خوب به پایان برسانند، یکی از آن افراد که می‌تواند زندگی و مرگ او را تعیین کند کسی نیست جز : برین تارث (Brienne of Tatrth)، کسی که دوست وفادار جیمی خواهد ماند.

آخرین امید: صحبت جیمی و برین شد، اگر امید چندانی به پایان خوش این دو نفر در کنار هم ندارید، پس احتمال دارد که شاهد صحنه‌ای بین جیمی و تورمند جاینتزبین (Kristofer Hivju) باشیم، با این فرض که از ریزش دیوار جان سالم به در ببرد. قطعاً تورمند به جیمی حسودی می‌کند، مخصوصاً در بحبوحه جنگ، این قضیه قطعاً در لیست اتفاقات فصل نهایی جایی برای خود دارد.

نظر شما درباره پایان داستان جیمی لنیستر در فصل پایانی سریال Game of Thrones چیست؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دسته بندی
Game of Thronesبازی تاج و تختبیوگرافیسریالسینمامطالبمعرفینقد و بررسی

یک دیدگاه

مطالب مرتبط