معرفی برترین قهرمانان دنیای بازی – قسمت اول

قهرمانان نمی‌میرند!

همه قهرمان‌ها را دوست دارند؛ یا به طور دقیق‌تر، همه دوست دارند قهرمان باشند. چه آن قهرمان جاسوسی ماهر ، قاتلی بی‌مو و یا روباهی بازیگوش باشد. هنر هشتم را میتوان بهترین  مکان برای قرار گرفتن در نقش قهرمان دانست، جایی که همه میتوانند قهرمان دنیایی متفاوت باشند. در این سری مقالات پنجاه قهرمان محبوب دنیای بازی را بررسی خواهیم کرد؛ پس موسیقی حماسی مورد علاقه‌تان را پلی کنید و در دنیای نوستالژی‌های غرق شوید.

۵۰- Gabriel Logan (Syphon Filter Series)

شاید بتوان لوگن را یکی از سرسخت‌ترین و قوی‌ترین ماموران مخفی دنیا دانست. او با ارتشی مرگبار از تروریست‌های دهشتناک روبرو شده، تهدید‌های بی‌شماری را خنثی کرده و به‌ قدری شهرت کسب کرده که کوچکترین اثری از او ترس در دل شجاع‌ترین شرورها می‌اندازد.سری بازی‌های سایفون فیلتر عمدتا شخصیت‌های مثبت و منقی رنگارنگ و به یاد ماندنی‌ای داشتند اما به طور قطع امضای سری لوگن و همکار جدا نشدنی‌اش Lian Xing هستند. با این که این سری این روزها حضوری در صنعت بازی ندارد و بیشتر طرفداران قدیمی سونی او را به یاد می‌‌آورند، اما نمی‌توان از تاثیر حضور وی (و سلاح برقی معروفش!) در صنعت بازی چشم‌پوشی کرد زیرا بسیاری از جاسوسان مدرن‌تر صنعت بازی با الگو از پرداخته شده‌اند به طوری گه میتوان رگه‌هایی از شخصیت او را در Sam Fisher و مامور ۴۷ معروف مشاهده کرد. آخرین جضور لوگن در عنوان Logan’s Shadow  بود که حدود ده سال از عرضه‌ی آن می‌گذرد.

۴۹-Aloy (Horizon Zero Dawn)

شاید بتوان Aloy (ایلوی) را جوان‌ترین قهرمان  این لیست دانست؛ چه از لحاظ سنی و چه از لحاظ سابقه‌اش در صنعت. متولد شده در قلب قبیله‌‌‌ی سخت‌گیر و مذهبی نورا (Nora)، ایلوی از ابتدا با دیگران فرق داشت. او به دلیل شرایط تولد ویژه‌ و هویت مادرش از همان‌ لحظه‌ی اول از قبیله طرد شد و تنها هم‌صحبتش مردی میانسال به نام Rost بود. بعد از دو دهه تمرین سخت و زندگی با Rost، ایلوی که میخواهد به هر طریقی شده به ریشه‌ی خود پی ببرد تصمیم می‌گیرد تا در آزمون مخوف و سنتی نورا شرکت کند؛ آزمونی که تنها راه بازگشت طرد شدگان دائمی به قبیله است. بیشتر از این چیزی از داستان بازی نمی‌گوییم زیرا غافل‌گیری‌ها و پیچ‌ و خم‌های پرتعداد آن بدون شک ارزش تجربه شدن دارند. ایلوی را شاید بتوان زنانه‌ترین قهرمان دنیای بازی و HZD را زنانه‌ترین اثر این دنیا دانست. قبیله‌ی نورا عمدتا از زنان تشکیل شده و مسئولان و فرماندهان اصلی آن زنان هستند. از طرفی در قبیله‌ی Carja که گروهک شرور اصلی بازی عضو سابقی از آن بوده تبعیض‌های کمرنگ جنسیتی دیده می‌شوند. ایلوی شخصیتی کنجکاو، باهوش و شجاع دارد و بدون شک یکی از ماهر‌ترین شکارچیان تاریخ هنر هشتم است.

۴۸- Adam Jensen (Deus Ex Series)

مهم‌ترین ویژگی یک قهرمان؟ مشخص‌ترین ویژگی یک مامور مخفی؟ بارزترین مشخصه‌ی یک قهرمان؟ پاسخ تمام این سوالات را در آدم جنسن خواهید یافت؛ خوش‌پوش‌ترین، خونسردترین، خوش‌صداترین و در یک کلام خفن‌ترین(!) شخصیتی که دنیای بازی تا بحال به خود دیده است. آدم را شاید بتوان نمونه‌ی کامل‌تر و پخته‌تر JC Denton(شخصیت جذاب عنوان اصلی) دانست. مردی که کلکسیونی از کارآمدترین قابلیت‌ها و سلاح‌ها را در دست دارد و حتی اگر بدترین بازی‌باز ممکن باشید، باز هم جذابیت انکارناپذیر خود را حفظ خواهد کرد. آدم در زندگی “عادی” خودش یک پلیس و بعده‌ها مسئول نگهبانی شرکت Sarif بود. اما پس از یک حمله‌ی تروریستی مرگبار و تجربه‌ای نزدیک به مرگ، آدم بدل به قوی‌ترین سایبورگ ممکن در دنیای بازی می‌شود. آدم استاد مخفی‌کاریست، کمتر کسی است که بتواند در مقابل توانایی‌های هک‌کردن او حرفی بزند، توانایی استنشاق گازهای سمی را دارد و از همه مهتر چرب‌زبان‌ترین آدم روی زمین است! یکی از بزرگترین جذابیت‌های سری مدرن Deus Ex بدون شک آدم و شخصیت به یاد ماندنی‌اش است.

 

۴۷- Ethan Mars (Heavy Rain)

بدون شک یکی از بهترین و فداکارترین پدران هنر هشتم ایتن مارس است. در طول داستان طولانی و پر فراز و نشیب Heavy Rain، ایتن خطرناک‌ترین و مرگ‌بارترین کارها را برای حفاظ ار فرزندش انجام می‌دهد. به لطف قلم قوی David Cage، Heavy Rain یکی از احساسی‌ترین و انسانی‌ترین روایات در نسل هفتم کنسول‌ها و شاید تمامی نسل‌ها را داراست. ایتن گل سرسبد شخصیت‌های دوست‌داشتنی و به یاد ماندنی بازیست. مخاطب هنگامی کنترل او را به دست می‌گیرد که در بهترین دوران زندگی‌اش است. اما چیزی نمی‌گذرد که تمام این دنیا بر سر ایتن خراب می‌شود. مرگ یکی از فرزندانش چنان ضربه‌ی احساسی شدیدی به او می‌زند که باعث می‌شود حتی ذهنش با اختلال مواجه شود. ایتن هسته‌ی مرکزی Heavy Rain و شخصیتیست که همه‌ی مخاطبان بدون استثنا با او همذات‌پنداری خواهند کرد به طوری پس از کامل‌ترین پایان بازی تنها خواسته‌ی مخاطب خوشحال بودن و درست شدن وضع زندگی او و فرزندش است.

B.J. Blazkowicz (Wolfenstien Series) –۴۶

با تجربه‌ترین سرباز جهان، سلاخ نازی‌ها و مرد پایان‌ناپذیر Id Soft. بدون شک B.J را میتوان یکی از کهنه‌کارترین قهرمانان دنیای بازی‌ها دانست. او که ذات و ریشه‌ای لهستانی دارد، بعد از کسب افتخارات فراوان در دومین جنگ جهانی، به عضویت سازمان عملیات مخفی آمریکا درآمد. در آنجا مامور بررسی و نفوذ به عملیات فرقه‌ای و مرموز ناری‌ها شد و با چنان ماجراهایی روبرو شد که کمتر کسی تا آن سال‌ها نظیر آن‌ها را دیده بود. پس از جنگ صاحب یک فرزند و بعده‌ها یک نوه شد که او نیز صاحب یک بازی اختصاصی (سری کلاسیک و محبوب Comander Keen) شد. تاثیر شخصیت B.J بر دنیای بازی‌ها و به‌خصوص بازی‌های نظامی و روایتشان غیر‌قابل انکار است و بدون شک هم او و هم سری دوست‌داشتنی Wolfenstin هیچ‌گاا از ذهن هواداران بازی‌ها پاک نخواهند شد.

۴۵-(Mega Man (Mega Man series

مگامن، آبی‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین روبات صنعت بازی! نماد جاودانه‌ی کپکام و خلاقیت اهالی سرزمین آفتاب خیزان! بیشتر ما مگامن را از سری انیمیشنی خاطره‌انگیزی که در سال‌های نه‌چندان دور از تلویزیون پخش میشد به یاد می‌آوریم. روباتی که برای حمایت از مخلوقش، دکتر لایت، و برای شکست دکتر ویلی شیطانی دست به هر کاری میزد و میزند و به احتمال زیاد در سال‌های آتی هم خواهد زد‍! در واقع مگامن را می‌توان اولین سفیر صلح بین انسان‌ها و روبات‌ها در دنیای سرگرمی دانست. وی عمدتا با دشمنانی که باید مبارزه کند طرح رفاقت می‌ریزد و کمتر رباتی است که از زبان چرب و نرم او در امان بماند!  حتی خود کیجی اینافونه‌ی کبیر (Keiji Inafune) هم بعید می‌دانست شخصیتی که در حال طراحی آن بود روزی به این حجم از محبوبیت در سطح جهان برسد. مگامن علاوه بر حضور در عناوین اختصاصی خود، به عنوان مهمان و نماد کپکام به دفعات در عناوین متفاوت و خصوصا مبارزه‌ای حضور داشته که آخرین آن‌ها حضور با ظاهری متفاوت در عنوان تحسین شده‌ی Street Fighter X Tekken است.

۴۴-Gabriel Belmont (Castlevania Lords of Shadow Series)

بدون شک تراژیک‌ترین قهرمان دنیای بازی گبریل است. او که در مدت زمان زندگی‌اش چیزی به جز رسیدن به معشوق زیبای خویش و امنیت و آرامش را نمی‌خواهد در طی طولانی‌ترین شکار زندگیش تبدیل به همان چیزی می‌شود که از آن متنفر بود. گبریل شجاع‌ترین  عضو برادری نور و شاید تنها عضو پاک و خوش‌قلب آن بود. او به جز یک استثناء در پایان قسمت دوم هرگز نتوانست به چیزی که می‌خواهد برسد. گبریل در طول عنوان نخست مخوف‌ترین هیولاها و بدترین چالش‌های ذهنی و خیانت‌ها را فقط و فقط برای رسیدن به محبوبش انجام می‌دهد. اما در آخر با این که انسانیت را نجات می‌دهد و موقتا شیطان را نابود می‌کند، باز هم به خواسته‌اش نمی‌رسد و چنان سر خورده می‌شود که در نهایت انسانیت خود را برای بشریتی که تنها موجب آزارش شده فدا می‌کند و تبدیل به همان چیزی می‌شود که تمام عمر با آن می‌جنگید؛ تجسم حقیقی شرارت، دراکولا!

 

 

۴۳- Ryu Hayabusa (Ninja Gaiden Series)

ریو هایابوسا، ماندگارترین نینجای دنیای سرگرمی و رییس خانواده‌ی هایابوسا؛ او در واقع ترکیبی از انسان و اژدها و نتیجه‌ی اعمال فرقه‌ای و عجیب و غریب اجدادش است. اولین حضور او در دنیای بازی به حدود سی سال پیش برمی‌گردد. اما شخصیت ریو در طی سال‌ها دچار تغییرات چندانی نشده و “اژدها” و “شاهین” نمادین Tecmo شخصیت خونسرد و جذاب خود را در طی سال‌ها حفظ کرده است. شاید تنها تغییر چشمگیر او تغییر رنگ لباسش از آبی به مشکی خیره کننده باشد. آوازه‌ی ریو بی‌دلیل نیست و میتوان او را ماهرترین و فرزترین نینجای هنر هشتم دانست. علاوه بر توانایی‌های متداول نینجایی همانند استفاده از شمشیر و پارکور پیشرفته، ریو در بکارگیری انواع و اقسام سلاح‌ها و جادوها بی‌مانند است. کمتر اهریمن و شروری است که در بتواند در مقابل او ایستادگی کند و همین خصوصیات است که باعث شده‌اند تا هرگاه صحبت از نینجاها در صنعت سرگرمی می‌شود نام ریو هایابوسا به میان بیاید.

۴۲- Wander (Shadow of the Colossus)

واندر نمونه‌ی کامل یک عاشق فداکار و از خود گذشته‌ است. شاید بتوان او را تنها با گبریل بلمونت مقایسه کرد. به طور قطع Shadow of the Colossus یکی از گنگ‌ترین عناوین دنیای بازی است. حداقل برای بار اول و قبل از پایان تاثیر‌گذارش، مخاطب به هیچ‌وجه نمی‌داند که آیا کاری که می‌کند شیطانیست یا خوب؟  پدید آوردن چنین داستان گنگ و در عین حال به یاد ماندنی و تاثیرگذاری تنها از عهده‌ی نابغه‌ای چون فامیتو یودا (Fumito Ueda) برمی‌آید. واندر پس از نابود کردن شانزده هیولای غول‌آسا، آن هم تنها با شمشیر و تیر و کمان ساده‌اش، متوجه‌ی اشتباهش می‌شود. او که برای برگرداندن معشوقش به زندگی، پیمانی نابخشودنی با اهریمنی غیرقابل اعتماد بسته بود، به مرور و در طول بازی انسانیتش را از دست میدهد و در نهایت و طی سکانسی فراموش نشدنی همراه با اهریمن ذکر شده در بدن کودکی هلول میکند. هر چند در نهایت به نحوی به خواسته‌اش می‌رسد و معشوقش زنده می‌شود. اما آیا نابود کردن نگهبانان زمین ارزش این کار را داشت؟

۴۱- Carl Johnson (GTA: Sand Andreas)

کمتر کسی است که نام و آوازه‌ی سری بی‌مانند GTA را نشنیده باشد. شاید بتوان San Andreas را پرطرفدار‌ترین قسمت سری خصوصا در کشور خودمان دانست. کارل جانسن یا به طور خلاصه CJ، یکی از اعضای کلیدی خانواده‌های Grove Street و شخصیت اصلی بازی است. در طول مدت‌ زمان طولانی بازی، کمتر کاری است که از او سر نزند؛ دزدیدن ماشین و شرکت در مسابقات خیابانی و کوهستانی، جنگ‌های پرتعداد خیابانی و یادگیری پرواز تنها بخش اندکی از فعالیت‌های گوناگون و جذابی هستند که در قالب CJ میتوانید تجربه کنید. شاید CJ باهوش‌ترین یا قوی‌ترین قهرمان دنیای سرگرمی نباشد، اما به طور قطع یکی دوست‌داشتنی‌ترین و ماندگارترین‌هاست. محبوبیت او حتی در کنار دیگر شخصیت‌های سری به قدری زیاد است که بسیاری منتظر ملاقات او در پنجمین نسخه‌ی شماره دار سری بودند. هر چه باشد، کمتر کسی است که هم توانایی پرواز با هواپیما و هم توانایی موتور سواری روی قطار (همان مرحله‌ی منفور!) را داشته باشد. CJ، هر چقدر هم که از حضور پررنگش در دنیای بازی بگذرد

، باز هم به عنوان گنگستر مورد علاقه‌ی خیلی‌ها خواهد ماند؛ گنگستری که هرگز نمی‌میرد، بلکه به سادگی به بیمارستان منتقل شده و تنها پس از گذشت چند ساعت مرخص می‌شود.

دسته بندی
تاریخچهمطالبمقالات

یک دیدگاه

مطالب مرتبط

Powered by themekiller.com