The Tale of Bistun

یک اکشن عاشقانه | معرفی بازی ایرانی The Tale of Bistun

سفری به داستان خسرو و شیرین
یک اکشن عاشقانه | معرفی بازی ایرانی The Tale of BistunReviewed by محمدجواد محسنى on Mar 29Rating:

بگفتا دل ز مهرش کی کنی پاک، بگفت آنگه که باشم خفته در خاک. بیت پیشین از مناظره‌ی جنجالی خسرو با فرهاد بود، مناظره ای که نظامی گنجوی آن را به زیباترین شکل ممکن نوشت و منظومه‌ای تاریخی از خود بر جای گذاشت. تاریخ ایران باستان پر است از این گونه داستان ها و ماجراهای جالب که از هر کدام می‌توان ایده های بسیاره جذابی در آورد و یک بازی بسیار سرگرم کننده را تولید کرد. حال استودیوی Black Cube Games که یکی از بهترین استودیو‌های  ایرانی است و کارنامه‌ی جالب و فاخری دارد، دست به ساخت یک بازی اصیل ایرانی زده که اقتباسی‌ست از داستان شیرین و فرهاد. بازی The Tale of Bistun روایتی اکشن از یک داستان رمانتیک است. قصه‌ی کوهکنی به نام فرهاد که عاشق شاهزاده‌ی ارمنی به نام شیرین می‌شود.

The Tale of Bistun

شیرین که از جدال با خسرو پرویز خسته شده بود، تصمیم به ترک قصر می‌گیرد، به جایی آرام و ساکت می‌رود و روزه‌ی شیر می‌گیرد. اما در اطراف محل اقامت شیرین منبع شیری وجود نداشت و باید برای او از مکانی دور شیر فراهم می‌شد. بعد از جریاناتی فرهاد که کوه کن و مجسمه سازی قهار بود، برای شیرین در زیر تختش حوضی از شیر فراهم می‌آورد و بدین شکل، فرهاد عاشق شیرین می‌شود. اما راه عشق هیچ‌گاه هموار نبوده و فرهاد برای رسیدن به عشقش باید از سد رقیب بزرگ و قدرتمندش می‌گذشت و چه رقیبی قدرتمند تر از پادشاه ساسانی، خسرو پریوز بزرگ. خسرو پرویز که فرهاد را رقیب عشقی خود می‌بیند، او را به قصر خود فرا می‌خواند و مناظره ای مثال زدنی بین این دو شکل می‌گیرد. در نهایت خسرو می‌گوید که کوه بیستون بین من و تو قرار گرفته است، این کوه را بشکاف تا من از این مثلث عشقی کنار بکشم. داستان بازی از سه پرده تشکیل شده و هر پرده حاوی داستان های جذابی است، مخصوصا پرده‌ی آخر که قول پایانی با شکوه را به ما می‌دهد.

The Tale of Bistun

شخصی سازی فرهاد و سلاح هایش

دوربین بازی The Tale of Bistun از زاویه‌ی ایزومتریک استفاده می‌کند و گیم پلی بازی شامل گشت و گذار در محیط و کشف محیط های جدید است. در این راه باید از سد دشمنان مختلف هر منطقه بگذرید و انگیزه کسب کنید. انگیزه یا Motivation واحدی برای پیشرفت در مسیر کندن کوه است. هر چقدر بیشتر انگیزه کسب کنید، بیشتر پیشرفت می‌کنید و در نتیجه در داستان پیشروی می‌کنید. دشمنان فرهاد نیز از تنوع خوبی برخوردار هستند، از سربازان عادی ساسانی گرفته تا دیو و پری و مردم عادی که او را مسخره می‌کردند، متغیر هستند. محل کندن کوه همان منطقه امن شما است که در آن کار های مختلف از قبیل Heal کردن، پیشرفت در کندن کوه، تقویت خود و تجهیزات قابل انجام است.

The Tale of Bistun

طراحی محیط زیبا و هنری

بازی The Tale of Bistun در مقایسه با تیم سازنده کوچک آن و بودجه‌ی محدودش از کیفیت مطلوبی برخوردار است. محیط های بازی بسیار زیبا به نظر می‌رسند و استاندارد های یک بازی Indie و فانتزی را دارا هستند. در طراحی این محیط ها از مدل های Low Poly استفاده شده که صورت جدیدی به بازی بخشیده است و نقش هنری خاصی را بوجود آورده است. کاراکتر های بازی از خود فرهاد گرفته تا دشمنانش، همگی نمایانگر فرهنگ پارسی هستند و طراحان The Tale of Bistun در ساخت کاراکتر هایی ایرانی موفق شده اند. موسیقی بازی نیز ایرانی است و از ساز های ایرانی در ساخت آن استفاده کرده اند. در کل The Tale of Bistun شاید اولین بازی ایرانی است که به تعریف کردن داستانی اصیل و ایرانی پرداخته است و با وجود تیمی کوچک و بودجه‌ای محدود در این کار موفق شده است.

دسته بندی
مطالبمعرفیمقالات

یک دیدگاه

مطالب مرتبط