بازی Red Dead Redemption 2

یادداشت: آیا Red Dead Redemption 2 مسیر آینده صنعت بازی را عوض می کند؟

بی‌شک Red Dead Redemption 2 به یکی از خاطره‌انگیزترین عناوین تاریخ بازی‌های ویدیویی تبدیل خواهد شد

شرکت راکستار امروز به وعده خود عمل کرد و جدیدترین تریلر از‌ گیم‌پلی بازی Red Dead Redemption 2 را در اختیار مخاطبان قرار داد؛ موضوعی که طبق انتظار قبلی، به بمب خبری صنعت بازی‌های ویدیویی تبدیل شد.

بی‌شک شما نیز تا این لحظه تریلر هیجان‌انگیز Red Dead Redemption 2 را مشاهده کرده‌اید؛ تریلری که کم‌تر به سراغ سکانس‌های اکشن و لحظه‌های نفس‌گیر می‌رود و به‌جای قراردادن مخاطب در یک موج احساسی قوی – موضوعی که در بیشتر تریلرهای سینماتیک و هیجان‌انگیز از بازی‌ها مشاهده می‌شود – سعی می‌کند مخاطب را با استفاده از ترفندهای دیگری به خود جذب کند. اما این ترفند چیست؟ پاسخ بسیار ساده‌ای برای این سوال وجود دارد. ترفند راکستار، همان چیزی است که این شرکت را از دیگر رقبا متمایز می‌کند و باعث شده تا این شرکت نه تنها به عنوان یکی از خبره‌ترین مجموعه‌ها در زمینه بازی‌های Open-world شناخته شود، بلکه حالا سبک خاص خود را در این ژانر پیچیده و دشوار در اختیار داشته باشد.

پاسخ این سوال همیشه مقابل چشمان ما قرار دارد؛ پاسخی که با نمایش اولین تریلر گیم‌پلی از Red Dead Redemption 2 – که با توضیحات رسمی استودیو روی آن همراه بود – به خوبی آن را درک کردیم. راکستار، شرکتی که طی سالیان اخیر بازی‌های Open-world را به سمت جلو هدایت کرده است و به نوعی به آن جهت می‌دهد، این‌بار حتی پا را از مرزهایی که خود مشخص کرده، فراتر گذاشته است؛ جسارتی که Red Dead Redemption 2 نام دارد و اینجاست تا به استفاده از عبارت‌هایی مثل «متحیرکننده» و «شاهکار» هنگام دیدن دنیای یک بازی، معنی تازه‌ای ببخشد.

نمایشی که راکستار ارائه کرد، فراتر از انتظار بسیاری بود. حتی اگر جزئیات بصری بازی را کنار بگذاریم، نمی‌توانیم جزئیات دنیای خیره‌کننده Red Dead Redemption 2 را نادیده بگیریم. یک حیات وحش واقع‌گرایانه و کاملا طبیعی، محیط‌های بزرگ و پرجزئیات، ماموریت‌های گسترده و شخصیت‌های مختلف، تنها بخش کوچکی از دنیای هستند که راکستار در نسخه جدید این سری به شما ارائه می‌کند. اگرچه در این یادداشت قصد نداریم به موشکافی تریلر گیم‌پلی بازی بپردازیم؛ چرا که این تریلر، با جزئیات خیره‌کننده‌ای که دارد، می‌تواند به خوبی از خود دفاع کند و به شما اطمینان بدهد که معجون بعدی راکستار، از چیزی که فکر می‌کنید نیز عجیب‌وغریب‌تر خواهد بود. در نتیجه، بهتر است موضوع را از زاویه دیگری مورد بررسی قرار بدهیم.

مخاطبان دنیای بازی‌های ویدیویی، به خوبی می‌دانند که اگر یک شرکت بتواند دنیایی پرجزئیات با یک روایت سراسر سرگرم‌کننده و هالیوودی را در اختیارشان بگذارد، آن شرکت راکستار است. موضوعی که پیش از این با عناوینی مثل GTA و حتی نسخه قبلی Red Dead Redemption به ما ثابت شده است. اما همچنان یک سوال وجود دارد: آیا بیش‌ از اندازه بزرگ‌ شدن Red Dead Redemption 2، می‌تواند نتیجه برعکس بدهد و این‌بار به یک عامل منفی تبدیل شود؟

بازی Red Dead Redemption 2

اشتباه نکنید. موضوع موردبحث در این قسمت، میزان بزرگی محیط نیست. اگرچه این موضوع نیز بی‌شک نقش بسیار مهمی در تجربه یک بازی Open-world خواهد داشت، اما بهتر است ابتدا عوامل دیگری را بررسی کنیم. بازی‌های راکستار – به خصوص چند عنوان قبلی و حتی همان Red Dead Redemption دوست‌داشتنی – با ماموریت‌ها و لحظه‌های بسیار اتفاقی به پذیرایی شما می‌آیند؛ مواردی مثل جنگ اتفاقی حیوانات، ماموریت‌های اتفاقی یا مواردی به این شکل. اما سوال اصلی اینجاست: آیا راکستار می‌تواند چنین دنیای عظیمی – که حتی اگر وسعت آن را درنظر بگیریم، ممکن است نتوانید همه بخش‌های آن را ببینید – بالانس خوبی میان داستان، ماموریت‌ها، عوامل طبیعی بازی و هزاران المان دیگر ایجاد کند؟

این سوال بزرگی است که نه تنها برای ما، بلکه برای طراحان اصلی بازی نیز ایجاد شده است؛ موضوعی که احتمالا اصلی‌ترین چالش آن‌ها در تولید و توسعه دنیای Red Dead Redemption 2 خواهد بود.

بی‌شک Red Dead Redemption 2 به یکی از خاطره‌انگیزترین عناوین تاریخ بازی‌های ویدیویی تبدیل خواهد شد. تاکید راکستار روی ارائه ویدیوهای مختلف و عرضه توضیحات گوناگون برای توصیف بزرگی دنیای بازی، از محصولی خبر می‌دهد که فراتر از انتظارها خواهد بود. در دنهایت به سوال اول برمی‌گردیم: آیا Red Dead Redemption 2 مسیر آینده صنعت بازی را عوض می کند؟ شاید نه به این اندازه، اما بی‌شک می‌تواند ذهنیت ما از یک عنوان خوب و سرگرم‌کننده را برای همیشه عوض کند.

دسته بندی
ایکس باکسپلی استیشنمطالبیادداشت

یک دیدگاه

مطالب مرتبط