هوش مصنوعی OpenAI بازی DoTA 2 آزمایشی عمومی خواهد داشت

این کمپانی می‌خواهد به عموم مردم حس بازی کردن در مقابل هوش‌ مصنوعی‌ای پیشرفته با مهارتی معادل 45000 سال تجربه در این بازی را بچشاند.

به تازگی OpenAI توانسته به دستاوردی تاریخی در زمینه‌ی هوش مصنوعی برسد. این کمپانی تحقیقاتی با طراحی تیمی کاملا متشکل از هوش مصنوعی در بازی DoTA 2، به نام OpenAI Five، توانست قهرمانان این رشته در مسابقات الکترونیکی را شکست دهد. حال این کمپانی می‌خواهد به عموم مردم حس بازی کردن در مقابل هوش‌ مصنوعی‌ای پیشرفته با مهارتی معادل ۴۵۰۰۰ سال تجربه در این بازی را بچشاند.

این کمپانی متخصص در زمینه‌ی هوش مصنوعی نام این پلتفرم خود را Arena گذاشته است. این پلتفرم از روز پنجشنبه، هجدهم آوریل، به مدت سه روز فعال خواهد بود. برای ثبت نام می‌توانید از این لینک اقدام کنید. کمپانی OpenAI اعلام کرده است که هوش مصنوعی آن‌ها برای بازی همزمان با چندین مخاطب در دست‌های مختلف نیاز به محاسبه‌ی تعداد حریفان احتمالی دارد.

این کمپانی هوش مصنوعی این پلتفرم را آزمایشی عمومی توصیف می‌کند و آن را بیشتر برای مشاهده‌ی نتیجه‌ی برخورد عموم مخاطبان با هوش مصنوعی در شرایطی آزادتر و فارغ از قوانین دست و پا گیر مسابقات حرفه‌ای و ترکیب و همکاری این دو با یکدیگر طراحی کرده است. ما می‌دانیم که این بات در مبارزات تک به تک قابل سوءاستفاده است و افراد می‌توانند با استراتژی‌های هوشمندانه بر آن برتری پیدا کنند. با این حال ما نمی‌دانیم که این موضوع در مورد OpenAI Five نیز صدق می‌کند یا خیر و ما برای دعوت عموم به آزمایش آن‌ها بسیار هیجان‌زده هستیم.

این رویداد تنها یک مسابقه بین انسان‌ها و هوش مصنوعی نخواهد بود. OpenAI در حال طراحی حالتی برای همکاری چندین مخاطب انسانی با این هوش مصنوعی است و آن‌ها را در مقابل پنج قهرمان مختلف با استفاده از همین هوش مصنوعی قرار می‌دهد. این کمپانی از این طریق می‌تواند داده‌های مناسبی از نحوه‌ی کارکرد هوش مصنوعی خود و همگام‌سازی آن با انسان‌ها جمع‌آوری کند.

مدیر عامل این کمپانی، سم آلتمن، در مصاحبه‌ای با The Verge می‌گوید: “آموزش این هوش مصنوعی برای همکاری و کار موازی با یکدیگر بسیار مهم است. همکاری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بشریت است که می‌تواند تاثیر مثبتی بر آینده‌ی دنیا داشته باشد و همکاری هوش مصنوعی با بشر نیز حتی از اهمیت بیشتری برخوردار است.”

ما به تازگی چشمه‌ای از این همکاری را در رویداد هفته‌ی گذشته بین پنج بازیکن حرفه‌ای و این هوش مصنوعی مشاهده کردیم. این بازیکن‌ها این تجربه را عجیب و رفتار هوش مصنوعی را گاهی غیر قابل توضیح توصیف کردند. کمپانی OpenAI اطمینانی از نتیجه‌ی همکاری انسان‌ها و هوش مصنوعی نداشت اما این آزمایش نشان داد که هوش مصنوعی سازگاری مناسبی با انسان‌ها دارد و حتی می‌تواند کمکی مناسب به آن‌ها کند.

کمپانی در این مورد توضیح می‌دهد: “لازم به دکر است که OpenAI Five از نحوه‌ی یادگیری Zero Shot استفاده می‌کند. این به معنی است که این هوش مصنوعی برای کنترل قهرمان‌های مختلف توسط کپی‌هایی از خود آموزش دیده است اما می‌تواند چندین قهرمان را نیز به صورت کلی در کنار یا در مقابل انسان‌ها کنترل کند. ما از کارکرد موفقیت‌آمیز آن بسیار شگفت‌زده شده‌ایم. تسترهای ما اذعان کرده‌اند که یاران هوش مصنوعی آن‌ها از آن‌ها حمایت می‌کردند و حتی از آن‌ها می‌آموختند و این تجربه‌ای بسیار جالب برای آن‌ها بوده است.”

حال شما نیز می‌توانید رفتار این هوش مصنوعی را از نزدیک تجربه کنید. البته نباید انتظار پیروزی‌های چندانی را در مقابل آن‌ها داشته باشید. نسخه‌ی کنونی OpenAI Five که هفته‌ی گذشته در مقابل قهرمانان DoTA 2 پیروز شد می‌تواند نسخه‌ی قدیمی‌تر خود که رقابتی نفس‌گیر با تیم‌های حرفه‌ای مسابقات جهانی سال ۲۰۱۸ داشت را به آسانی و در ۹۹٫۹ درصد مواقع شکست دهد.

 

دسته بندی
Esportاخباراخبار فناوریاخبار کوتاهمطالب

یک دیدگاه

مطالب مرتبط