Captain Marvel

نقد و بررسی فیلم Captain Marvel | ابرقهرمان مونث مارول

قهرمانی با روایت سرگذشت متفاوت

فیلم Captain Marvel بعنوان بیست و یکمین فیلم از دنیای سینمایی مارول با بازی بری لارسون (Brie Larson) در نقش شخصیت کارول دنورز، توسط کمپانی Marvel Studios در سال ۲۰۱۹ اکران شد و برای اولین بار در میان فیلم‌های این کمپانی، Captain Marvel اولین شخصیت کمیک بوکی مونث به شمار می‌رود که فیلمی اختصاصی برای او ساخته شده است. این فیلم به کارگردانی آنا بودن (Anna Boden) و رایان فلک (Ryan Fleck)، همچنین نخستین فیلمی از دنیای سینمایی مارول بوده که یک زن در وظیفه کارگردانی نقش مکمل را داشته است. شخصیت کاپیتان مارول یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های مارول است که در فیلم، شوخی‌های معمول این دنیای سینمایی را به همراه داشته و صحنات اکشن جدید و هیجان انگیزی را از خود به نمایش می‌گذارد که در این میان عملکرد قدرتمند لارسون بخوبی به چشم می‌خورد.

فیلم Captain Marvel داستان سرگذشت کارول دنورز را شرح می‌دهد و اولین چشم اندازی که مخاطبان از او در فیلم با آن مواجه می‌شوند، نام Vers و در قالب یکی از اعضای گروه مهاجم Starforce از نژاد Kree است. او به مدت ۶ سال در سیاره مرکزی Kree با نام Hala، میان جامعه این نژاد زندگی کرده و برای تبدیل شدن به یک جنگجوی زبده، زیر نظر فرمانده‌اش با بازی جود لاو (Jude Law) تمرین دیده است تا از قدرت‌های اعطا شده به او پس از نجات دادنش، استفاده کند. در این بین، Vers سرگذشت و چگونگی زندگی خود را پیش از وارد شدن به Hala به یاد نمی‌آورد و بدون دانستن چیزی از گذشته خود، سعی می‌کند تا آنها را به یاد آورد. مدتی بعد، زمانی که یکی از ماموریت‌های Starforce به درستی پیش نمی‌رود، او توسط دشمنان قسم خورده نژاد Kree یعنی Skrullها که تحت رهبری Talos با بازی بن مندلسون (Ben Mendelsohn) قرار دارند، دستگیر می‌شود و آنها با تکنولوژی خود، وارد حافظه او می‌شوند تا دسترسی بیشتری به خاطرات خود از گذشته پیدا کند.

این خاطرات کشف شده، Vers و Skrullها را به سمت زمین در دهه ۹۰ میلادی می‌کشاند تا به دنبال یک موتور سرعت نور که توسط مربی کارول ساخته شده بگردند. در این زمان، نیک فیوری با بازی سموئل ال. جکسون (Samuel L. Jackson) بعنوان مامور سازمان شیلد و کارول، بر روی ارتباط و سرگذشت کارول درمورد تکنولوژی که Skrullها در زمین به دنبال آن هستند، تمرکز می‌کنند. آنها سرانجام در مسیر جستجوی خود، دوست قدیمی او یعنی ماریا رمبیو با بازی لاشانا لینچ (Lashana Lynch) را پیدا می‌کنند و در اینجا گذشته کارول پیش از تصادف و قدم گذاشتن او در Hala توسط ماریا بیان می‌شود. آگاه شدن کارول از رازهای گذشته خود، باعث می‌شود تا اطلاعاتی که درمورد جنگ کنونی بین Kree و Skrull عوض شده و همچنین با قدرت‌هایش بیشتر آشنا می‌شود. پس از این او مجبور می‌شود تصمیم بگیرد که واقعا کیست و به چه کسی می‌خواهد تبدیل شود و همچنین تصیمیم او چقدر در جنگ کنونی تاثیر گذار خواهد بود.

Captain Marvel با کارگردانی بودن و فلک و همچنین همکاری آنها با ژنوا رابرتسون دورت (Geneva Robertson-Dworet) در نوشتن فیلمنامه، تهیه شد. فیلم‌سازی این دو بودجه کمتری را در مقایسه با فیلم‌های درامی چون It’s Kind of a Funny Story و Mississippi Grind شامل شد و دانش دراماتیک آنها، لحظه‌های درام بیشتری را در فیلم بوجود آورده است. البته سکانس‌هایی از فیلم که بیشتر نگاه مخاطب را به خود جذب می‌کند، صحنات اکشن آن مخصوصا برداشت‌های مربوط به فضا بوده که در نوع خود بسیار شگفت انگیز است. مابقی سکانس‌هایی که ویرایش‌های پرتلاطم یا نماهای بسیار نزدیکی دارند، مجذوب کننده نیست و در واقع هنوز برخی مشکلات در جلوه‌های ویژه فیلم‌های Marvel Studios، در این فیلم نیز بارها دیده می‌شود.

این فیلم سعی دارد تا نه تنها با استفاده از عنصر قهرمان اصلی زن بلکه روشی تازه در خلق سرگذشت یک شخصیت، در میان تمامی فیلم‌های اکران شده در دنیای سینمایی مارول، تازه و متنوع جلوه کند. همچنین باید خاطر نشان کرد، در فیلم بجای بازگویی یک داستان خطی و روند معمول و رویدادهای تدریجی که طی آن یک انسان عادی به یک ابرقهرمان تبدیل می‌شود، Captain Marvel شخصیتی با قدرت‌های ماورایی را نشان می‌دهد که با عمیق شدن در گذشته خود، به سمت آینده دیگری قدم برمی‌دارد. این شیوه داستان گویی بدون شک یکی از عیرمعمول‌ترین روش‌های بیان سرگذشت یک شخصیت است و کمک می‌کند تا فرمول‌های پیشین استفاده شده را تغییر داده و باعث شود این فیلم در مقایسه با فیلم‌های دیگر، جلوه جدیدی به خود بگیرد. از طرفی چیزی که بیشتر از هر چیزی باعث متمایز شدن فیلم از بقیه می‌شود، کارول دنورز و روابط او با شخصیت‌هایی است که اطراف او وجود دارند. دنیای سینمایی مارول تاکنون روابط صمیمانه بین مردان را به خوبی به نمایش گذاشته است، اما در نشان دادن چنین روابطی دوستانه‌ای میان زنان، به اندازه کافی عمل نکرده است و حال در فیلم Captain Marvel، دوستی بین کارول و ماریا، در قلب داستان اصلی قرار داشته و به فیلم آنچه که نیاز دارد را آمیخته با لحظات احساسی زیبا، تقدیم می‌کند.

می‌توان نتیجه گرفت، عملکرد بسیار خوب لارسون در نشان دادن قهرمانی با صفات برجسته به نام کارول دنورز، کلید حقیقی موفقیت فیلم است. لارسون زمانی که در مقابل لینچ در نقش ماریا، به نمایش دوستی خالصانه و حقیقی می‌پردازد، بخوبی می‌درخشد و باید گفت، برای لارسون فرقی نمی‌کند که همراه با چه کسی به ایفای نقش خود می‌پردازد، او همواره بخوبی خود را نشان می‌دهد؛ حال چه آن شخص مربی خود با بازی لاو و چه دوست و همکار جدید خود فیوری باشد. اگرچه شخصیت‌‌هایی از فیلم به مرور از داستان جدا می‌شوند، اما این روند دقیقا همان شیوه‌ای است که یک فیلم دنیای سینمایی مارول، با استفاده از آن تلاش می‌کند تا تمرکز اصلی را به سمت پیشرفت و ساخته شدن قهرمان اصلی خود ببرد.

کمپانی Marvel Studios به راستی قهرمانی مونث را بوجود آورده است که می‌تواند در کنار شخصیت‌هایی قدرتمندی چون Iron Man ،Captain America و Thor به مبارزه بپردازد و برجسته بودن خود را همچنان حفظ کند. به اندازه ۱۰ سال و اکران ۲۰ فیلم طول کشید تا بلاخره مارول اولین فیلم اختصاصی درمورد یک زن با قدرت‌های مخصوص خود را بدست آورد و همانند برخی سکانس‌های فیلم Wonder Woman، کاپیتان مارول نیز با تصمیمات شوکه کننده‌ای قدرت‌های خود را به نمایش می‌گذارد و همچنین لحظاتی وجود دارد که زنان آرزو داشته‌اند در فیلم‌های ابرقهرمانی خود مشاهده کنند. در حالی که شاید چنین لحظاتی کمیاب و شگفت آور نیست، اما برای چنین فیلمی، بسیار خاص جلوه می‌کند.

در نهایت باید گفت فیلم Captain Marvel عنوانی است که برای افرادی که به فیلم‌های ابرقهرمانی و خصوصا با محوریت شخصیت مونث علاقه دارند، پیشنهاد می‌شود. لازم به ذکر است، این فیلم بی‌نقص نیست و هنوز همانند دیگر فیلم‌های دنیای سینمایی مارول، از برخی اشکالات رنج می‌برد ولی در نوع خود یک فرانچایز قدرتمند و ماهر در نشان دادن داستان گذشته است. پس از آنکه داستان کارول بازگو شد، کاپیتان مارول نیز به جمع ابرقهرمانان دیگر ملحق می‌شود و به این خاطر، تماشای پیشینه او بسیار جذاب خواهد بود. فیلم Captain Marvel با مدت ۱۲۴ دقیقه، هم اکنون در سینماهای متعدد در حال اکران است.

منبع: screenrant.com

دسته بندی
اخبار سینماسینمامطالبنقد و بررسی

یک دیدگاه

مطالب مرتبط