میستریو ابرشرور جدید فیلم مردعنکبوتی

پیش درآمدی بر شخصیت میستریو

 

در جدیدترین تریلر فیلم مردعنکبوتی Spider Man: Far From Home شاهد نمایشی کوتاه ولی جذاب از شخصیت شرور جدیدی به نام میستریو (Mysterio) هستیم.

ولی میستریو کیست؟ چرا در تریلر علیه گروه چهارعنصر (Elementals) مبارزه می‌کند؟ آیا او قهرمانی است که باعث نجات مردم می­‌شود؟ قدرت­‌های این ضد­قهرمان چیست؟

بیاید به اولین حضور این ابرشرور که پا به عرصه کمیک مارول گذاشته برگردیم تا ببینیم این شخصیت از کجا و به چه طریقی شکل گرفته­‌است.

اولین چیزی که برای یک شخصیت کمیکی مهم است، خالق و نویسنده‌ی آن شخصیت است. Mysterio مانند بسیاری از شخصیت­‌های مارول توسط دو نویسنده‌­ی خوش نام و نشان این کمپانی بزرگ یعنی استن لی و استیو دیتکو طراحی و خلق شده­‌است. اولین باری که این شخصیت وارد دنیای کمیک شد در کمیک بوک مردعنکبوتی شگفت­‌انگیز شماره ۱۳ (The Amazing Spider-Man #13 ) در تاریخ ۱۹۶۴ June 13 بوده­‌است.

حضور میستریو در اولین کمیک بوک مردعنکبوتی

 

Mysterio یکی از قدیمی­‌ترین ابرشرور­های دنیای کمیک مارول بوده ­است که از همان ابتدا در مقابل مردعنکبوتی بوده و با او خصومت داشته­ است. همانطور که هر ابرقهرمانی اسم مستعار دارد و پشت آن اسم شخصیتی است که آن قهرمان را شکل می­‌دهد و باعث بوجود آمدن آن قهرمان می‌­شود، در پشت پرده شخصیت میستریو مردی به نام کوئنتین بک (Quentin Beck) مخفی شده­‌است، کوئنتین فردی با توانایی‌­ها و هوش بالا در زمینه‌­ی جلوه­‌های ویژه است، او در هالیوود به عنوان مسئول جلوه­‌های ویژه مشغول به کار بود، با این رویا که روزی بتواند شهرتی برای خود در این صنعت کسب کند، ولی پس از مدتی او از کار خود خسته شده و شغل خود را پایانی بر رویاهایش دید. او تلاش کرد تا در حرفه‌ی بازیگری وارد شود ولی با نظرات منفی بسیاری روبه­‌رو شد، بعد از اینکه خود را در لبه پرتگاه زندگی­‌اش دید، تصمیم گرفت از توانایی‌­های فوق­العاده‌­اش در زمینه فنی و جلوه­‌های ویژه در کارهای مجرمانه استفاده کند.

پس از مدتی خبرهایی مبنی بر دزدی از بانک ومراکز دولتی پخش شد که در آن شاهدان با تارهایی به دیوار چسبیده شده بودند و ادعا می‌­کردند که مردعنکبوتی به آنجا دستبرد زده­‌است.این اخبار به صورت گسترده در شهر پخش شد، در همین حین مردعنکبوتی با شنیدن این شایعات به خود شک کرد که دچار دوگانگی شخصیت شده است و در شب ها به کارهای مجرمانه می­‌پردازد.

این دزدی­‌ها وجهه مردعنکبوتی را بین مردم خراب کرد و شایعات پشت سر هم علیه مردعنکبوتی شکل گرفت. در همین حین کوئنتین در لباس میستریو به دفتر روزنامه رفت و با استفاده از قدرت­‌هایش باعث حیرت حاضرین شد و خبرهایی را به آن‌ها داد به اینصورت که او از ماجرای پشت پرده‌­ی دزدی‌­ها خبر دارد و به سردبیر متنی را داد و گفت که باید آن را در روزنامه خود چاپ کنید.

متن خطاب به مردعنکبوتی بود با این عنوان که Mysterio قضایا را می­‌داند و از مردعنکبوتی می­‌خواهد که به دیدار او رفته تا از این موضوع پرده‌برداری کند. پیتر پارکر با خواندن این مطلب در لباس خود به سمت محل قرار رفت تا میستریو را ملاقات کند. این ملاقات تبدیل به اولین صحنه مبارزه تاریخی بین مردعنکبوتی و میستریو شد. میستریو ابتدا مردعنکبوتی را مورد تمسخر قرار داد و به او گفت:­(( قدرت­‌های من بسیار فراتر از حد تصور تو است)).

در این مبارزه مردعنکبوتی از هر روشی که بلد بود استفاده کرد ولی یکی پس از دیگری توسط میستریو دفع شد. تارهای او هیچ اثری روی حریف نداشت. حس عنکبوتی‌­اش (Spidey Sense) از کار افتاده بود. میستریو با استفاده از یک مه خاصی اطراف مردعنکبوتی را پوشانده بود تا او نتواند اطرافش را ببیند و ضربه های پیاپی به او وارد می‌­کرد. در این صحنه مردعنکبوتی تصمیم به فرار و عقب نشینی گرفت و به سختی به خانه‌­اش برگشت، او تصمیم گرفت تا راز پشت نقاب میستریو را کشف کند.

پس از آن با پوشش خبر شکست مردعنکبوتی توسط میستریو، مردم میستریو را به عنوان قهرمانی تازه­‌وارد که مردعنکبوتی دزد و شرور را شکست داده است شناختند. روزنامه‌­ها به سرعت کنفرانس خبری برای این اتفاق و با حضور میستریوی مرموز تشکیل دادند. پیتر پارکر نیز به عنوان عکاس در این کنفرانس حضور پیدا کرد و در انتهای مراسم، ردیابی را به لباس میستریو وصل کرد تا بتواند محل او را کشف کند.

پس از کنفرانس مردعنکبوتی به دنبال سیگنال دریافتی از ردیاب رفت و در حمله­‌ای ناگهانی شروع به مبارزه با میستریو کرد ولی باز هم میستریو با توانایی‌­های خود قدرت­‌های مردعنکبوتی را ضعیف کرد و او را به زمین زد.در لحظات پایانی مردعنکبوتی از او خواست تا اعتراف کند که او مسئول دزدی­‌های اخیر بوده­‌است. در این هنگام میستریو تصمیم گرفت تا داستان خود را برای مردعنکبوتی تعریف کند.او اعتراف کرد که هفته‌­ها بر روی مردعنکبوتی و قدرت‌­هایش تحقیق کرده­ بوده و  تمام حرکات او را زیرنظر داشته‌­است، طی نقشه­‌ای تصمیم گرفته تا با استفاده از توانایی‌­های فنی که داشته‌­است قدرت­‌های طبیعی مردعنکبوتی را به صورت ابزار­هایی با قدرت مشابه آن­‌ها تقلید و تولید کند. او تفنگی طراحی کرد تا با آن تارهایی مشابه تارهای مردعنکبوتی شلیک کند، کفش­‌ها و دستکش‌­هایی را ساخت تا با آن­‌ها بتواند مانند مردعنکبوتی روی دیوار­ها حرکت کند. سپس با پوشیدن لباس مردعنکبوتی دست به دزدی­‌های شبانه و سرقت بانک‌­ها زد. او تصمیم گرفت تا با خراب‌­کردن وجهه مردعنکبوتی در اذهان مردم و مقابله‌­کردن با او، خود را به عنوان قهرمان جدید معرفی کند. او از قدرت­‌هایش برای مردعنکبوتی گفت که چگونه با طراحی لباس میستریو توانست با مردعنکبوتی مقابله کند.

لباس میستریو دارای منافذی است تا گازهایی از آن خارج شود که حاوی مواد اسیدی به خصوص است تا بتواند با استفاده از آن تارهای مردعنکبوتی را حل کرده و به محض برخورد تارها به گاز آن‌ها را بی­‌اثر کند.

همچنین این گاز حاوی فرمولی شیمیایی بوده که مردعنکبوتی به محض تنفس آن حس عنکبوتی خود را از دست می­دهد و نمی­تواند ضربات میستریو را پیش­بینی کند. نقابی که برروی صورتش است ار شیشه‌ای بخصوص استفاده شده است که به میستریو کمک می‌کند اطراف را به راحتی ببیند ولی دیگران قادر به دیدن چهره‌ی او از بیرون نباشند.

پس از اتمام سخنرانی­‌های مغرورانه میستریو، مردعنکبوتی از او بابت اینکه توانست اعترافاتش را ضبط کند تشکر کرد و بلافاصله به او حمله کرد و از آنجا که دیگر شیوه‎ی مبارزه‌ی میستریو را فهمیده بود با  حرکات مداوم خود به دور گازها و پیدا کردن نقطه کور میستریو،با ضرباتی او را از پای دراورد و با اعترافاتش او را به پلیس تحویل داد.

این داستان اولین رویارویی مردعنکبوتی و ابرشرور داستان میستریو بود. میستریو بعدها در داستان­‌هایی دیگر با استفاده از توانایی‌­هایش چندین بار در مقابل مردعنکبوتی قرار گرفت، او سپس به گروه شش شرور (Sinister Six) با  رهبری دکتر اختاپوس (Dr.Octopus) ملحق شد و با اینکه در هر مبارزه‌­اش از مرد عنکبوتی شکست می­‌خورد و بازداشت می‌­شد، باز هم دست از مبارزه برنمی‌­داشت و از اهدافش عقب نمی‌­کشید. پس از اخرین باری که میستریو زندانی شد، بعد از مدتی عفو زودهنگام به دلیل بیماری سرطان شش و تومور مغزی به او دادند، که هر دوی این بیماری­‌ها به دلیل مواد­شیمیایی و عوامل­ رادیواکتیوی که خود کوئنتین در لباسش به کار برده بود، بوجود آمده بودند. او پس از آزاد شدن و مهلت چندساله‌­ای که به او برای زندگی کردن داده بودند دچار تردید در اهدافش شد و تصمیم گرفت تمرکز خود را از روی مردعنکبوتی به سمت ابرقهرمانی دیگر یعنی شیطان هلزکیچن یا همان دیردویل (DareDevil) ببرد.

او بار ها در داستان­‌هایی مختلف حضور داشت و به عنوان یک ابرشرور در مقابل قهرمان‌­ها قرار گرفت.

میستریو همچنین در بازی‌­های ویدیویی نیز حضور داشته­‌است. از بازی‌­های ویدیویی ابتدایی که میستریو در آن حضور دارد میتوان به بازی Questprobe game اشاره کرد که برای کنسول­ه‌ای بسیار ابتدایی َAtari 8-bit, Apple II, Commodore 64, DOS ساخته شده بود که به صورت یک سه‌گانه عرضه شد و ژانر آن به صورت ادونتچر (Adventure) بود و طرفدار­های خاص خودش را داشت.

رفته­‌رفته و با پیشرفت کنسول­‌های بازی و موبایل‌­های‌­همراه میستریو در بازی‌ها به عنوان Boss Fight و یا جزو کاراکتر­های قابل بازی حضور داشته است. آخرین حضور میستریو در بازی­‌های ویدیویی در بازی Lego Marvel Super Heroes 2 بوده‌آست که برای تمام پلتفرم‌­های نسل هشت یعنی XboxOne, PlayStation4, Nintendo Switch و Microsoft Windows در سال ۲۰۱۷ عرضه شد.

با انتشار اخرین تریلر از فیلم Spiderman: Far From Home جدید­ترین قسمت فیلم مردعنکبوتی از سری فیلم­‌هایی که تحت نظر کمپانی  و استودیوی اختصاصی این شرکت است، ما شاهد حضور شخصیت میستریو با بازی جیک جیلنهال (Jake Gyllenhaal) هستیم.

شخصیت میستریو در فیلم مردعنکبوتی با بازی جیک جیلنهال

ما در این تریلر شاهد صحنه­‌هایی از مبارزه­‌ی میستریو با گروه ضدقهرمانی جدیدی به نام گروه عناصر(Elementals) هستیم. این گروه شامل چهار نفر با قدرت‌های ۴ عنصر اصلی یعنی آب، خاک، آتش و هوا(طوفان) است که به ترتیب با نام‌­های Hydron(آب)، Magnum(خاک)، Hellfire(آتش) و Zephyr(طوفان) شناخته می‌­شوند.

میستریو در این نمایش کوچک همانطور که پیش از این گفتیم به نظر سعی در این دارد تا با مقابله با Hydron خود را قهرمان نشان دهد و بتواند برای خود شهرتی دست و پا کند.

مبارزه میستریو درمقابل هایدرون

نکته جالب توجهی که در تریلر نشان داده‌­شد و حائز اهمیت است، این است که شخصیت فلش تامپسون در صحنه‌­ی پایانی تریلر، خود را طرفدار مردعنکبوتی اعلام می‌­کند و می‌­گوید که به مردعنکبوتی علاقه­‌مند است و جزو طرفداران اوست، این صحنه دقیقا مشابه فلش تامپسون حاضر در کمیک نامبرده در بالا است همانطور که خبر دزدی‌­های مرد عنکبوتی اعلام شده بود، در حالی که همه مردم به مردعنکبوتی پشت کرده بودند فلش تنها کسی بود که هنوز طرفدار مردعنکبوتی بود، این به جهتی نشان می­‌دهد که فیلم به نکات ظریفی از کمیک نیز اشاره دارد.

حال با توجه به حضور اندکی که میستریو در تریلر داشت نمی‌توان فعلا از نقشه ی شوم او کامل خبردار شد، اینکه او با همکاری گروه المنتز (Elements) سعی در شکست مرد عنکبوتی دارد؟ اینکه واقعا در مقابل آنها است؟ یا … باید صبر کرد تا تریلر جدیدی از این فیلم بیرون بیاید تا بتوان نتیجه‌گیری کرد.

نظریه­‌هایی هم مبنی بر اینکه مردعنکبوتی‌­ای که با لباس قرمز و مشکی در تریلر می‌بینیم در واقع همان میستریو است و سعی دارد خود را به جای قهرمان محبوب ما جا بزند و نقشه­‌های شیطانی خود را انجام دهد. از طرفی نکته‌­ای مرا به شک انداخت، اینکه سفر پیتر پارکر جوان به سمت اروپا بوده‌­است، در عین حال میستریو اهل آمریکا است، صحنه­‌های مبارزه میستریو و هایدرون در اروپا فیلم­‌برداری شده‌­است، اینکه میستریو چرا به اروپا رفته جای سوال دارد!

پایان!

 

 

دسته بندی
اخبار سینمامطالبمعرفیمنتخب سردبیر

یک دیدگاه

مطالب مرتبط