مورد انتظارترین بازی های نقش آفرینی سال جاری

سبک نقش آفرینی را می‌توان یکی از محبوب‌ترین و گسترده‌ترین شاخه‌های بازی‌های رایانه‌ای دانست که همه ساله بازی‌های ریز و درشت زیادی در آن عرضه می‌شوند

سبک نقش آفرینی را می‌توان یکی از محبوب‌ترین و گسترده‌ترین شاخه‌های بازی‌های رایانه‌ای دانست که همه ساله بازی‌های ریز و درشت زیادی در آن عرضه می‌شوند. در ادامه به سه عنوان امیدوارکننده در سبک نقش آفرینی که در سال جاری عرضه خواهند شد می‌پردازیم.

Indivisible

بازی Indivisible را می‌توان یکی از جالب‌ترین و چشم‌نوازترین عناوین سال جاری دانست که از هنگام معرفی خود توجه عده‌ی زیادی از مخاطبان بخش نقش آفرینی را به خود جذب کرده است. این بازی به دست سازندگان عنوان زیبای Skullgirls، بازی‌ای که بسیاری از مخاطبان آن را در کنار عناوین کلاسیکی چون Valkyrie Profile و Metroid قرار می‌دهند، در حال ساخت است. در این بازی سیستم مبارزات پیچیده‌ی عنوان نخست که شامل عناصر دقیقی چون Defense Breakers در کنار قسمت‌های پلتفرمینگ و ماجراجویی عنوان دوم را در بر دارد. داستان این بازی بر آجنا، دختری با توانایی جذب قدرت دیگران که به دنبال کشف راز قدرت عجیب خود است، تمرکز دارد. آجنا در طول سفر خود دوستانی با توانایی‌های مختلف پیدا می‌کند که می‌توانید آن‌ها را به پارتی خود بیافزایید و در بخش‌های پلتفرمینگ بازی نیز از مراحلی با موانع مختلف گذر کنید. در ادامه‌ی بازی تعدادی توانایی مختلف در زمینه‌ی بخش ماجراجویی بازی به دست می‌آورید که از آن‌ها می‌توان به چوبی برای پرش‌های بلندتر و یا هاله‌ای محافظ برای گذر از موانع طولانی‌تر اشاره کرد. در بازی ۲۵ شخصیت مختلف وجود داردند و تنوع آن‌ها را می‌توان یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های بازی دانست که امکان پیاده کردن استراتژی‌های متنوعی را در بازی ایجاد می‌کند. برای مثال کوشی می‌تواند سوار بر پرنده‌ای بزرگ به نام Alton توانایی وارد کردن ضربه به چندین دشمن را به طور همزمان دارد. این حرکت او با وجود ضعیف بودن منجر به افزایش قابل توجه نوار Super اعضای تیم شما می‌شود. درست است که او برخلاف دیگر شخصیت‌ها از حرکت Super مخصوص به خود برخوردار نیست اما توانایی‌ای دارد که یادآور قابلیت Jump سری Final Fantasy است که طی آن او به منظور جاخالی دادن از حرکات دشمنان از صفحه‌ی نمایشگر خارج شده و سپس برای وارد آوردن صدمه به آن بازمی‌گردد. یکی دیگر از شخصیت‌های جالب بازی Lashi نام دارد. این سگ پشمالوی آبی‌رنگ کراواتی با پارس کردن به دشمنان صدمه می‌زند. توانایی خوابیدن او به او امکان درمان کردن خود را می‌دهد. علاوه بر این او می‌تواند با استفاده از قلاده‌ی مخصوص خود به دشمنان ضربات برقی وارد کند. هر کدام از شخصیت‌های بازی نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را دارند و تماشای کنار هم قرار گرفتن آن‌ها بسیار لذت‌بخش است. علاوه بر این بازی از موسیقی‌ای زیبا ساخته‌ی هیروکی کیکوتا بهره می‌برد که بی‌انصافی است به آن اشاره نکنیم. نسخه‌ی کامل این بازی امسال برای پلتفرم‌های PS4, Xbox One, Nintendo Switch و رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود.

Ikenfell

اگر طرفدار سبک نقش آفرینی نوبتی و داستان‌های دلنشین هستید، این بازی مستقل ارزش توجه شما را دارد. این بازی تمامی المان‌های بازی‌های کلاسیک این سبک را داشته و شما را در دنیای جالب دانش‌آموزان آکادمی جادوگری قرار می‌دهد. این بازی داستان گروهی از دانش‌آموزان مشکل‌ساز را روایت می‌کنند. همه چی از ناپدید شدن یکی از مشهورترین دانش‌آموزان آکادمی شروع می‌شود که منجر به فاش شدن رازهایی تاریک در مورد این آکادمی می‌شود. شما در طول سفر خود در این بازی به گشت و گذار در این مدرسه و قسمت‌های مختلف آن چون خوابگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مکان‌هایی جادویی می‌پردازید. این بازی را میتوان نمونه‌ی شادتر بازی Earthbound دانست که عناصری چون دیالوگ‌های طنزآمیز، تعامل‌های عجیب با موجودات جادویی و اموری چون نوازش گربه‌ها برای بازگشت سلامتی را در بر دارد. مخاطب با گشت و گذاردر سیاهچال‌های این بازی به حل کردن معماهایی نه چندان سخت و مبارزه با دشمنانی متنوع می‌پردازید. بزرگترین نقطه‌ی قوت این بازی سیستم مبارزات نوبتی آن می‌باشد که یادآور بازی Mario & Luigi RPG می‌باشد. شما باید در زمان‌های مناسب دکمه‌های صحیح را بزنید و در صورت زمان‌بندی دقیق میزان قدرت حمله‌ای و دفاعی شما افزایش می‌یابد. ترتیب نوبت‌های بازی در بالای صفحه نشان داده می‌شود و شما می‌توانید با توجه به آن از مجموعه‌ی بزرگی از جادوها و قابلیت‌های سه شخصیتتان استفاده کید. برای مثال یکی از شخصیت‌ها می‌تواند با بلند کردن دشمنان آن‌ها را آسیب‌پذیر کند. مشابه با بسیاری از بازی‌های سبک نقش آفرینی – استراتژیک چون Fire Emblem، هر کدام از شخصیت‌های بازی در شعاعی مشخص قرار دارند که در محدوده‌ی در دسترس آن‌ها را نشان می‌دهد. برخی از شخصیت‌ها از فاصله با جادو حمله می‌کنند و برخی دیگر برای حمله نیاز به نزدیک شدن به دشمنان دارند. این سیستم از چیزی که به نظر می‌آید پیچیده‌تر است و با ورود دشمنان انتحاری باید حسابی با دقت و تفکر عمل کنید. به نظر می‌رسد که این بازی سیستم مبارزاتی جذاب و خلاقانه را ارائه می‌دهد که در آن کشف تفاوت‌های بین شخصیت‌های مختلف و تجربه‌ی محیط مدرسه‌ی جادوگری جذاب خواهد بود. این بازی تا کنون تنهای برای پلتفرم‌های PC و Mac تایید شده اما سایت رسمی آن به عرضه شدن آن برای دیگر پلتفرمها اشاره می‌کند.

Edge of Eternity

سازندگان این بازی در استودیوی فرانسوی Midgar در تلاشند تا بهترین المان‌های بازی‌های نقش‌ آفرینی غربی و ژاپنی را با یکدیگر ترکیب کرده و تجربه‌ای نو و بدیع خلق نمایند. این بازی در حال حاضر در وضعیت early access قرار دارد و سازندگان آن به مرور محتوای بیشتری را برای آن عرضه خواهند کرد. علاقه‌ی سازندگان این بازی به بازی‌های نقش آفرینی ژاپنی با توجه به استایل هنری انیمه‌مانند بازی و موسیقی متن آن کاملا واضح است. مبارزات نوبتی بازی نیز مناسب به نظر می‌رسند. با این حال سازندگان با گنجاندن قابلیت انتخاب‌های داستانی در بازی نیم نگاهی به بازی‌های نقش آفرینی غربی نیز داشته‌اند. در این بازی علمی تخیلی، کشتی‌های فضایی عجیب بر سرزمینی به نام هریون فرود آمده و با وعده‌ی هدایا جای خود را در آن باز می‌کنند. البته هدف اصلی آن‌ها چیز دیگری بوده و به مرور بر این سیاره حاکم می‌شوند. این موضوع منجر به جنگی می‌شود که در آن دشمن بیماری‌ای به نام The Corrosion را بر سر ساکنان این سیاره فرو می‌ریزد. این بیماری همچون خوردگی آهن موجب مسمومیت قربانیان و تبدیل آن‌ها به موجوداتی نیمه‌ ماشینی – نیمه اورگانیک می‌شود. داستان بازی ماجراهای خواهر و برادری به نام دریون و سلین را که در این بین به دنبال مادر خود هستند دنبال می‌کند. سیستم مبارزات تاکتیکی بازی بسیار پیچیده بود و نیاز به تفکر بالایی در هر نوبت دارد. شما توانایی استفاده از حمله، جادو و آیتم‌های مختلف را دارید اما مکان قرار گیری و زمان‌بندی حملات مهم‌ترین بخش آن‌ها می‌باشند. مبارزات بازی در مکان‌هایی شش ضلعی گونه جریان دارند. این بازی همان‌طور که گفته شد در حال حاضر در مرحله‌ی early access تنها در پلتفرم PC قرار دارد. با این حال سازندگان بازی وعده‌ی انتشار نسخه‌ی کامل بازی را برای دو پلتفرم PS4 و Xbox One نیز داده‌اند.

دسته بندی
مطالبمقالات

یک دیدگاه

مطالب مرتبط