Crossfire

معرفی بازی CrossFire

معرفی پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین بازی جهان

در چند سال اخیر، بحث‌های زیادی در رابطه با بازی‌های آنلاین و به سر رسیدن زمان پادشاهی بخش تک‌نفره و داستانی بازی‌ها صورت گرفته است و این نبرد همچنان ادامه دارد. با این حال نمی‌توان رشد شگفت انگیز تعداد بازیکنان و میزان درآمد این نوع بازی‌ها را نادیده گرفت. بازی‌هایی چون Fortnite یا PUBG که تازه واردان این عرصه و عنوانی چون بازی Counter Strike به نوعی جد این بازی‌ها محسوب می‌شود مهر تاییدی بر این ادعا هستند. در این میان، یک نام دیگر نیز وجود دارد که از لحاظ آماری بر بخش بازی‌های انلاین فرمان‌روایی می‌کند. بازی CrossFire محصول شرکت Smilegate که توسط ناشران زیادی در کشورهای مختلف منتشر شده است پیروز این میدان بوده. این بازی با بیشتر از ۸ میلیون پلیر همزمان و ۶۶۰ میلیون بازیکن ثبت شده، پرمخاطب‌ترین عنوان شوتر اول شخص در تاریخ است. این بازی که به لطف غول تجاری چینی، کمپانی Tencent Games بیشتر مخاطبینش را در چین و کره جنوبی پیدا کرده است در سال ۲۰۱۳ یکی از محبوب‌ترین بازی‌های ویدئویی در چین بود. تا سال ۲۰۱۵، بازی CrossFire به همراه عناوین Space Invaders، Pac-Man، Street Fighter 2 و World of Warcraft جزو ۵ بازی بازی پول ساز تاریخ شد. شنیده‌های سایت PsArena حاکی از ان است که بازی CrossFire در راه ایران است و دستخوش تغییرات زیادی از جمله گرافیک بهتر شده است عکس‌هایی نیز که در متن قرار دارند مربوط به نسخه قبلی بازی هستند و نسخه جدید بهتر خواهد بود. به لطف همین اتفاق، ما شاید برای اولین بار شاهد پینگ پایین و سرعت بالا از آنجایی که این بازی از سرورهای داخلی استفاده می‌کند، باشیم. حال بیایید کمی بیشتر با این عنوان آشنا شویم.

بازی CrossFire یک عنوان شوتر اول شخص آنلاین و رایگان است و که در ان دو شرکت مزدور با نام‌های Black List و Global Risk در یک نبرد تمام عیار با هم در حال جنگ و درگیری هستند. بازیکنان در نقش یکی از ماموران هر یک از این دو شرکت با هم تیمی‌هایشان به مبارزه با ماموران شرکت حریف می‌پردازند و باید با یکدیگر برای تکمیل سناریوهای مختلفی همکاری کنند. بدون در نظر گرفتن Zombie Mode و Wave mode هر مد شامل ۱۶ بازیکن است که به دو تیم ۸ نفره تقسیم می‌شوند.

در اولین نگاه، این بازی به نوعی کلون کره‌ای بازی Counter Strike محسوب می‌شود، اما در بطن آن تفاوت‌هایی با آن بازی دارد. هسته گیم پلی و مکانیک‌های این دو بازی کاملا شبیه به یکدیگر هستند، اما Freemium بودن بازی و استفاده از پرداخت درون برنامه‌ای، آن هم زمانی که این روش باب نبوده است باعث موفقیت بیشتر این بازی در قاره آسیا شد. روشی که شرکت Epic Games را با بازی Fortnite به ثروت زیادی رساند و بازی تازه منتشر شده Apex Legend نیز راه این بازی‌ها را ادامه داد. در راستای برنامه تجاری بازی که عامل موفقیت آن است و برای این که این روش جواب دهد باید محتوی ارائه داد و مخاطب رای پای بازی نگه داشت. به نظر می‌رسد که بازی کراس فایر توانسته به خوبی این کار را انجام دهد. کانتر رایگان با مدهای بیشتر و امکان شخصی سازی آن هم زمانی که این بازی ترند بوده است برای هر گیمری وسوسه برانگیز است.

کراس فایر

این عکس‌ها مربوط به نسخه قدیمی بازی هستند

شما در این بازی از درجه trainee که پایین‌ترین درجه نظامی بازیست، شروع می‌کنید و تا رنک مارشال ارتقای درجه پیدا می‌کنید. شما همچنین می‌توانید تجهیزات خود را ارتقا دهید و کاراکترتان را شخصی سازی کنید. برای این کار دو نوع واحد پول در نظر گرفته شده است، GP یا Game Points آن واحدیست که با بازی کردن می‌توانید آن را کسب کنید و برای خرید اسلحه و آرمور و دیگر تجهیزات از ان استفاده کنید. اما نوع دیگری از واحد وجود دارد که تنها می‌توان با پول واقعی آن را خریداری کرد که برای وسایلی بکار می‌رود که نمی‌توان با GP آن ها را بدست آورد. خریدن اجناس Premium (که باید با پول واقعی آن را خرید) نیز مقداری GP به همراه می‌اورد. البته این محتوی در ورژن‌های مختلف بازی متفاوت است. البته استفاده از پول واقعی صرفا جهت تزئیناتی دارد و بازی به اصطلاح Pay-to-win نیست و همه پلیرها با هم به امکانات برابری دسترسی دارند.

Crossfire

این عکس‌ها مربوط به نسخه قدیمی بازی هستند

اسلحه‌های بازی کراس فایر بر اساس مدل‌های واقعی ساخته شده‌اند که هر اسلحه به یک دسته‌ بندی تعلق دارد. این دسته‌ بندی‌ها شامل Machine guns، Assault rifles، Sniper Rifles و … می‌شود. هر دسته بندی منطبق با مدل واقعی خود است برای مثال Shotgunها برای مبارزه‌های نزدیک مفیدند یا Submachine gunها سبک و سریع اما ضعیف‌تر از Machine gunها هستند. برای اسلحه‌ها اسکین‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام نقش تزئینی دارند و به هیچ وجه در کارکرد آن اسلحه تفاوتی ایجاد نمی‌کنند.

کاراکترها همان آواتارهای بازیکنان هستند و در بازی نیز همانگونه دیده می‌شوند. لازم به ذکر است که با این که کاراکترها از لحاظ دیداری با یکدیگر متفاوت هستند اما هیچ برتری نسبت به یکدیگر ندارند. کاراکترهای بازی CrossFire ترکیبی از ماموران ویژه خیالی و واقعی هستند. گروه‌های واقعی شامل OMOH روسی، گروه SWAT LAPD، SAS بریتانیایی، BOPE برزیلی، GSG9 آلمانی، ۷۰۷th Special Mission Unit کره‌ای و نیروهای ویژه و Navy SEALs آمریکایی می‌شوند. هر کاراکتر همچنین از دو نوع Black List و Global Risk بهره می‌برد.

بازی Crossfire در بخش ورزش‌های الکترونیک نیز بسیار جدی بوده است و یک لیگ حرفه‌ای دارد که به دو دسته تقسیم می‌شوند که هر فصل چند تیم آخر لیگ اول به دسته پایین سقوط می‌کنند و چند تیم اول دسته پایین به دسته اول صعود می‌کنند. این بازی مسابقات مخصوص به خود را نیز دارد که CrossFire Stars یا CFS نام دارد.

بخش‌های بازی CrossFire

بازی CrossFire شامل ۱۷ بخش مختلف است که هر کدام قوانین و نقشه‌های مخصوص به خود را دارند.و یکی از نقاط قوت بازی محسوب می‌شود.

Team Deathmatch

این بخش که از محبوب‌ترین مدهای بازی‌های شوتر اول شخص است، در این بازی نیز وجود دارد که باید به اهدافی همانند اولین تیمی که n نفر را بکشد یا تیمی با بیشترین کشته برسید.

Search & Destroy

در این بخش، هدف اعضای Black List به کار گذاشتن یک عدد بمب C4 در منقطه مشخص شده یا کشتن همه افراد تیم مقابل است، در حالی که هدف تیم Global Risk از بین بردن همه اعضای تیم Black List یا متوقف ساختن آن‌ها در جهت کاشتن آن بمب در زمان مشخص شده است. بازیکنان بعد از کشته شدن دیگر Respawn نمی‌شوند و هر مسابقه تا ۳ دقیقه طول می‌کشد.

Free for All

در این بخش هیچ تیمی وجود ندارد و هر فرد باید مواظب خود باشد. بازیکنان در نقاط مختلفی Respawn می‌شوند، این مسابقه وقتی که یک نفر به تعداد Kill مشخص شده برسد و یا زمان تمام شود به پایان می‌رسد. دراین مد اسلحه‌ها محدود هستند.

Elimination

این بخش همانند مد TDM است با این تفاوت که بازیکنان بعد از کشته شدن دیگر Respawn نمی‌شوند. در بعضی از نقشه‌ها بازیکنان فقط با سلاح سرد خود در نقشه Spawn می‌شوند و باید به دنبال سلاح‌های دیگر بگردند، بخشی که کمی آشنا به نظر می‌رسد و هم‌اکنون ترند بازی‌های انلاین شده است (Battle Royal)، با این تفاوت که هر مسابقه ۳ دقیقه زمان دارد و به صورت پیش فرض تیم Global Risk برنده این مسابقه است.

Suppression Mode

یک نوع بخش Search and Destroy سریع. هر بازیکن Black List یک بمب در دست دارد و فقط با چند متر فاصله با نقطه کاشتن آن در نقشه پدیدار می‌شود. گروه Global Risk باید به سرعت به دفاع از این نقاط بپردازد و بمب‌ها را خنثی کند.

Ghost Mode

همه مزدوران گروه Black List نامرعی‌اند و سلاح سرد در اختیار دارند، در حالی که اوضاع برای اعضای Global Risk فرق می‌کند و آن‌ها کاملا مرعی‌اند اما می‌توانند از همه سلاح‌ها استفاده کنند. البته کار گروه بلک لیست آنچنان هم ساده نیست، صدای نفس کشیدن آن‌ها، صدای قدم زدن و صدای آب وقتی از درون یک جوب رد می‌شوند بسیار واضح‌تر شنیده می‌شوند، همچنین در هنگام دویدن آن‌ها کاملا مرعی هستند.

Shadow Mode

این بخش زیر مجموعه Ghost Mode محسوب می‌شود. یک بازیکن تبدیل به یک Shadow warrior می‌شود، که یک کاراکتر Ghost پیشرفته است. این مد وسایل امنیتی همچون سنسر، لیزر و Sprinklers  (تله‌ای که روی فرد نامرعی آب می‌پاشد تا شناسایی او را آسان‌تر کند) به این بازی معرفی می‌کند تا شناسایی Shadow warrior را آسان‌تر کند. در بعضی نقشه‌ها در مکان‌های مشخصی یک سری خرده شیشه یا وسایل دیگر که باعث ایجاد صدا می‌شود را قرار داده‌اند تا کار را برای مزدوران آسان‌تر کند.

Mutation Modes

Crossfire

این عکس‌ها مربوط به نسخه قدیمی بازی هستند

یک یا دو نفر از بازیکنان به موجودات جهش یافته (mutants) تبدیل می‌شوند. وقتی که زمان تمام می‌شود یا همه موجودات جهش یافته باید مرده باشند که در این صورت سربازان برنده مسابقه می‌شوند یا اگر تمام سربازان تبدیل به موجودات جهش یافته شوند یا بمیرند، این mutantها هستند که برنده مسابقه می‌شوند.

Escape Mode

یک مد از بازی که ماموران تیم Black List باید از درون پورتال‌ها فرار کنند درحالی که تیم  Global Risk باید از این اتفاق جلوگیری کند. در این بخش دیوارها یا درهایی هستند که می‌توان آن‌ها را خراب کرد تا در پروسه فرار کردن به تیمتان کمک کند یا این که برای فرار کردن لازم است که آن‌ها را خراب کنید. در وسط کار وظایف تیم‌ها عوض می‌شوند، اگر تیم بلک لیست توانست زودتر از زمان موعود فرار کند این اتفاق بلافاصله رخ می‌دهد و اگر هم تا آن زمان نتوانند به اندازه کافی از درون پرتال‌ها فرار کنند، آن وقت تیم مقابل فقط باید کاری که آن‌ها شروع کردند را تمام کنند.

Hero Mode

این مد تقریبا شبیه بخش Mutation mode است، اما در این میان یک قهرمان وجود دارد. یکی از ۳ بازیکن به صورت اتفاقی تبدیل به یک mutant می‌شود و یک نفر دیگر تبدیل به قهرمان. همچنین در این مد، mutantها دوباره پدیدار می‌شوند مگر با هدشات آن‌ها را کشته باشید. این بازی زمانی تمام می‌شود که یا سربازان تا آخر زمان بازی دوام بیاورند یا این که کشته شوند.

Hero Mode X

همانند مد قبلی، به صورت اتفاقی ۲۰ ثانیه مانده به شروع بازی، بازیکنانی به موجودات جهش یافته تبدیل می‌شوند ولی یکی از آن‌ها به عنوان “Terminator” انتخاب می‌شود که ۶۰۰۰ HP دارد، می‌تواند دیگران را از فاصله دورتر با تیرهای الکتریکی آلوده کند و به یک دشمن بسیار خطرناک برای دیگران تبدیل شود. برای توقف از دوباره اسپان شدن موجودات جهش یافته  تنها می‌توان با کشتن آن‌ها با سلاح سرد جلوگیری کرد. یک تفاوت دیگر این بخش این است که اگر فقط ۲ یا ۳ بازیکن باقی مانده باشند شانس این را دارند که به یک کماندو تبدیل شوند. افردای که دیگر نمی‌توان آن ها را به سادگی سربازان معمولی آلوده کرد و به دو چاقوی kukris مجهز شده‌اند که دمیج بسیار بالایی دارد  و از اسپان شدن دوباره موجودات جهش یافته جلوگیری می‌کند. کماندوها نمی‌توانند از سلاح‌های گرم استفاده کنند. این مبارزه با آلوده شدن یا کشته شدن همه سرابازان یا موجودات جهش یافته تمام می‌شود. همچنین در این مد، یک damage boost برای سربازان در نظر گرفته شده است که دمیج بیشتری به موجودات جهش یافته وارد می‌کند و با آلوده شدن هر سرباز قوی‌تر می‌شود. سربازان می‌توانند تا ۳۴۰% میزان دمیج خود را بالا ببرند تا جایی که به یک کماندو تبدیل شوند.

Zombie Mode

زامبی مد یک بخش چهار نفره در یک سناریوی آخر الزمانی‌ست. این بخش شامل یک تیم ۴ نفره از شرکت گلوبال ریسک است که باید از چندین موج زامبی دوام بیاورند و در آخر با غول آن راند مواجه شوند. دشمنان بازی مزدوران بلک لیست هستند که به زامبی تبدیل شده‌اند و هر کدام شخصیت منحصر به فردی دارند.

Elite/Bounty Mode

این مد بسیار شبیه به بازی معروف Counter Strike است که در ابتدا شما تنها یک کلت در اختیار دارید و با کشتن افراد تیم حریف یا کاشتن و خنثی کردن بمب پول بدست می‌آورید و با آن سلاح‌های قوی‌تر می‌خرید.

Wave Mode

یک مد با تیم‌های ۴ به ۴ یا ۵ به ۵ نفره. هر تیم باید برج‎های دفاعی تیم مقابل را نابود کند تا به مقر اصلی آن‌ها برسد که دو برج دفاعی نهایی دارد. افراد تیم باید آن‌ها را نابود کنند تا بتوانند مقر تیم مقابل را تخریب کنند. این اولین مدی‌ست که شما می‌توانید از بین یکی از ۱۱ مد مختلف قبل از ورود به روم یکی را انتخاب کنید. هر کلاس منحصر به فرد است و Skillهای خاص خود را دارد. در این مد همینطور NPC، حمله هوایی، خمپاره و سیستم ارتقای کلاس وجود دارد و شاید شما را یاد بازی‌های MOBA مانند دوتا ۲ یا LoL (League of Legends) بندازد.

King Mode

در این مد هیچ تیمی وجود ندارد. بازیکنان در یک سری مینی گیم با یکدیگر رقابت می‌کنند و آن فرد با بیشترین امتیاز به عنوان فرمانده (commander) هر راند انتخاب می‌شود. این بازی همچنان ادامه میابد تا یکی از بازیکنان به یک امتیاز مشخص شده برسد و بجنگد تا به لقب شاه دست یابد.

Sheep Mode

Crossfire

این عکس‌ها مربوط به نسخه قدیمی بازی هستند

در این مد نیز تیمی وجود ندارد. بازیکنان با یکدیگر در برداشتن بیشترین گوسفند رقابت می‌کنند که هر از چندگاهی امتیاز تولید می‌کند. وقتی که یک نفر به امتیاز مشخص شده برسد یک گوسفند طلایی ظاهر می‌شود و همه باید با یکدیگر بجنگند تا به آن دست یابند.

Big Head

کراس فایر

این عکس‌ها مربوط به نسخه قدیمی بازی هستند

این مد همان Team death match اما با کمی تغییر است، همینطور که شما افراد تیم مقابل را می‌کشید لول اپ می‌شوید و اندازه سرتان بزرگ می‌شود که بیشترین اندازه ۵ است. یک نوار برای هر تیم پرمی‌شود و زمانی که تا انتها پرشد آن تیم وارد “Big Head” mode می‌شود، جایی که شما با یک حمله Melee هر کسی را درجا می‌کشید.

در کل سازندگان بازی CrossFire بسیار هوشمندانه عمل کرده‌اند و یک کپی از بازی Counter Strike اما کامل‌تر از آن را با ساپورت بسیار خوب ارائه داده‌اند و از بخش‌های موفق بازی‌های زیادی الهام گرفته‌اند که پول خوبی نیز برای آن‌ها تولید کرد. اگر به عنوانی چون کانتر علاقه مندید بهتر است این بازی را امتحان کنید. برای پیش ثبت نام بازی می‌توانید به سایت رسمی کراس‌فایر کلاسیک مراجعه نمایید.

دسته بندی
Esportاخباراخبار بازیمطالبمعرفیمقالاتمنتخب سردبیرورزش‌های الکترونیک

یک دیدگاه

مطالب مرتبط