آیا Norman Osborn دشمن بزرگ بعدی انتقام جویان است؟

سوالات کلیدی که از وجود Norman Osborn در دنیای سینمایی مارول خبر می‌دهد

آیا مارول شخصیت شرور Norman Osborn را هم اکنون وارد فاز چهارم دنیای سینمایی خود کرده است؟ فیلم آینده Avengers: Endgame نخستین بخش سه فازی دنیای سینمایی مارول را به پایان می‌رساند. در حالی که مارول از انتشار هرگونه جزئیات و اطلاعاتی درمورد فیلم‌های فاز ۴ خود امتناع می‌کند، همچنان هواداران و مخاطبان به حدس و گمان‌های خود درمورد شخصیت اصلی شرور و بزرگ بعدی این دنیای سینمایی، ادامه می‌دهند.

یک سوی این حدس و گمان‌ها، به شخصیت منفی Norman Osborn ختم می‌شود. تمام خوانندگان کمیک بوک‌ها می‌دانند که نورمن نقشی فراتر از شخصیت ابرشرور Green Goblin خود دارد که کمپانی Sony تاکنون دوبار آن را به پرده سینما آورده است. در کمیک‌ها، آزبورن یک دانشمند نابغه و یک کارخانه دار بزرگ است. در حالی که پیشینه او را مرتبط به شخصیت Spider-Man میدانیم، طی ۲۰ سال گذشته، او به یکی از بزرگترین شروران دنیای مارول و حتی رقیب سرسخت شخصیت Iron Man و همچنین تیم انتقام جویان تبدیل شده است. برای مثال، در رویداد کمیک بوکی Dark Reign که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ منتشر شد، آزبورن خود را در موقعیتی قرار داد که نهایتا بعنوان نیک فیوری جدید و سرپرست تمام ابرقهرمانان جهان معرفی شد. البته همانطور که می‌توان حدس زد، این موضوع برای ابرقهرمانان، به خوبی تمام نشد.

اما سوالی وجود دارد که آیا زمینه‌های معرفی این شخصیت تاکنون توسط مارول فراهم شده است؟ در حال حاضر، چهار سوال بی پاسخ و بصورت رازهایی ناگفته به مدت طولانی در دنیای سینمایی مارول وجود دارد که همگی آنها می‌تواند با Norman Osborn به پاسخ درستی دست یابد.

۱) پیشینه مرموز شخصیت Spider-Man از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

زمانی که مارول شخصیت Spider-Man را به دنیای سینمایی خود معرفی کرد، از روی عمد تصمیم گرفت سرگذشت او را نایدیده بگیرد. این تصمیم برای هواداران قابل درک نبود، چراکه از سال ۲۰۰۰، پای مردعنکبوتی دوبار به سینما باز شده است. در این خصوص چند دفعه قرار بود مخاطبان شاهد تیر خوردن Uncle Ben باشند؟ جالب توجه است که کمپانی Marvel Studios، از پخش این داستان پیشینه در هر رسانه‌ای، خودداری کرد و حتی زمانی که کمیک سرآغاز Spider-Man: Homecoming منتشر شد، گمان می‌رفت این فضای خالی داستانی پر شود، اما بجای آن، رویداد فیلم Captain America: Civil War بازخوانی شد.

همه مخاطبان تصور کردند، می‌دانند که داستان پیتر پارکر چیست و چگونه به مردعنکبوتی تبدیل شده است، اما چند سوال ساده، مشخص می‌کند که مارول به چه اندازه از این موضوع طفره رفته است. در دنیای سینمایی مارول، شاهد عنکبوتی رادیواکتیوی نبودیم که قدرت‌های پیتر را به او بدهد. در کمیک‌های اصیل، عنکبوتی در مقابل یک آزمایش علمی، از تارهای خود آویزان شده بود. در حین آزمایش، بدن عنکبوت نیز، از مواد رادیواکتیوی پر شد و در نهایت برروی دست پیتر افتاد و او را نیش زد. در کمیک‌های مدرن Ultimate Universe که دنیای سینمایی مارول نیز برای فیلم‌های خود بیشتر از آن الهام می‌گیرد، آن عنکبوت بخشی از آزمایشاتی بود که توسط شرکت OsCorp برگزار شده بود. در روزی که پیتر بعنوان اردوی علمی به OsCorp رفته بود، یکی از گونه‌های آزمایش فرار کرد و نهایتا مردعنکبوتی را خلق کرد. بدون شک اگر داستان گذشته مردعنکبوتی از کمیک‌های Ultimate Universe برگرفته شده باشد، Norman Osborn نیز نقش مهمی را در آن ایفا خواهد کرد.

حال به یک سوال کلیدی دیگر می‌رسم: آیا تنها یک عنکبوت وجود داشته است؟ در Ultimate Universe، زمان زیادی نگذشت که آزبورن متوجه شد پیتر پارکر از لحاظ قابلیت‌های ابرانسانی، در حال ارتقاء یافتن است. پس از آن متقاعد شد که این عنکبوت‌های مهندسی شده، کلیدی برای قدم بعدی تکامل انسان‌هاست و تحقیقات خود بر روی عنکبوت‌ها را ادامه داد. این موضوع باعث شد افراد دیگری در دنیای مارول نیز، توسط عنکبوت‌ها نیش زده شوند و شخصیت‌های عنکبوتی دیگری بوجود آیند. یکی از برجسته‌ترین افراد این دسته، شخصیت Miles Morales است که پس از مرگ پیتر پارکر، بعنوان مردعنکبوتی جدید فعالیت خود را آغاز کرد. شایان ذکر است، مایلز هم اکنون بعنوان یکی از شخصیت‌های حال حاضر دنیای سینمایی مارول تایید شده است و پتانسیل آن را دارد که به مردعنکبوتی دیگری تبدیل شود. برای این کار، تنها یک عنکبوت دیگر لازم است و اگر آزبورن و شرکت OsCorp در پیشینه داستان شخصیت Spider-Man در این دنیای سینمایی قرار داشته باشند، این امر توجیه خواهد شد.

۲) مشتریان نخست Vulture چه کسانی بودند؟

داستان فیلم Spider-Man: Homecoming سوالات پاسخ داده نشده بسیاری را برجای گذاشت. برای مثال، چه کسی در ابتدا مشتری تکنولوژی‌های شخصیت شرور Vulture بود؟ پس از حمله گونه فضایی Chitauri به نیویورک در سال ۲۰۱۲، آدرین تومز (Adrian Toomes)  شروع به فروش غیرقانونی تکنولوژی‌های فضایی در بازار سیاه کرد. پس از تنها چهار سال بعد، او فروش سلاح‌های پیشرفته به مجرمان در خیابان‌ها را آغاز کرد، اما هویت مشتریان اولیه Vulture در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

تومز یک تاجر باهوش است، بنابراین می‌توان تصور کرد که او در ابتدا با کمپانی‌های تکنولوژی محور و کارخانه‌های تسلیحاتی قرارداد بسته است. اگر این موضوع صحت داشته باشد، تصور وجود آزبورن بعنوان یکی از خریداران تومز در این سناریو نیز ممکن می‌شود، چرا که او را بعنوان یک نابغه کارخانه‌دار و سازنده انواع تسلیحات می‌شناسیم. آزبورن ممکن است تجهیزات ارتش Chitauri را یافته باشد، تکنولوژی Ultron او را جذب کرده باشد و همچنین به کسب سلاحی چون gravity bombs از ارتش Dark Elf علاقمند باشد. بر طبق همین فرض، طی گذشت این سال‌ها، چنین کمپانی‌هایی از سلاح‌های بیگانه مملو شده‌اند و تنها علاقمند به ساختن نمونه‌های زیادی از یک نوع تکنولوژی هستند. در فیلم Spider-Man: Homecoming نیز مشاهده کردیم که تومز مجبور شد براساس شرایط پیش آمده مشتری جدیدی پیدا کند.

۳) چه کسی خریدار برج Stark است؟

پس از رویداد بزرگ فیلم Avengers: Age of Ultron، انتقام جویان از برج استارک نقل مکان کردند و در فیلم Spider-Man: Homecoming نیز، تونی استارک برج را برای فروش قرار داده بود تا خود او نیز بطور کامل اسباب کشی کند، اما خریدار اصلی برج در فیلم نشان داده نشد. در ابتدا هواداران گمان کردند که این برج توسط رید ریچاردز (Reed Richards) خریداری می‌شود تا زمینه حضور شخصیت‌های Fantastic Four در دنیای سینمایی مارول را فراهم آورد. در حالی که چنین حدسی همچنان امکان وقوع دارد، از طرفی نورمن آزبورن نیز ممکن است خریدار برج استارک باشد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، حدسی که براساس آن، آزبورن در پایگاه سابق انتقام جویان مستقر شده و براساس غرور خود، تلاش کند تا خود را به طریقی جایگزین تونی استارک کند، به وقوع می‌پیوندد. لازم به ذکر است، احتمالا خارج کردن تمامی تکنولوژی‌های استارک از برج او غیرممکن است، چراکه این برج قرار بود بعنوان اولین آسمان خراش با استفاده تماما از نیروی انرژی پاک در نیویورک، انقلابی ایجاد کند. نیروی این برج، از یکی از رآکتورهای مخصوص استارک تامین می‌شود و بدان معنی است که برج به خودی خود، می‌تواند تا بیش از یک سال انرژی خود را تامین کند. بنابراین فرض می‌شود، کسی که این برج را خریداری کرده، از رآکتور نیز استفاده خواهد کرد که این مورد، با شخصیت آزبورن تناسب دارد. در رویداد کمیک بوکی Dark Reign، آزبورن از ساخت نمونه‌های مشابه لباس Iron Man توسط آزمایش‌های خودش لذت می‌برد.

۴) خریدار Sonny Burch در فیلم Ant-Man & the Wasp چه کسی است؟

آخرین سوال پاسخ داده نشده، در فیلم Ant-Man & the Wasp قرار دارد. در این فیلم، شاهد شخصیت جدید سونی برانچ (Sonny Burch) بودیم و او زمانی که از وجود ذرات پیم مطلع شد، زمان زیادی طول نکشید تا یک خریدار برای معامله خود پیدا کرد و سپس تلاش کرد تا جایی که می‌تواند، تکنولوژی‌های پیم را بدست آورد؛ اما خریدار او چه کسی بود؟ فیلم از نشان دادن شخصیتی که برانچ برای او کار می‌کرد، بطور کامل خودداری کرد، اما نکته‌‌ای در این موضوع نهفته است. او برای بدست آوردن تکنولوژی به Hope پیشنهاد مبلغ یک میلیارد دلار کرد. پس شخصی که برانچ برای او کار می‌کند، کسی است که به تکنولوژیهای بسیار پیشرفته علاقه داشته و ثروت زیادی دارد و به شخصیت نورمن آزبورن شباهت بسیاری دارد.

تمامی موارد ذکر شده می‌تواند بصورت تصادفی و بدون منظور خاصی اتفاق افتاده باشد، اما این حقیقت که در حال حاضر، نسخه‌های متعددی از حضور شخصیتی همچون آزبورن در دنیای سینمایی مارول وجود دارد، انکار نشدنی است. اگر تمامی موضوعات گفته شده حقیقت داشته باشد، بنابراین، شاهد نسخه‌ای از Norman Osborn در این دنیای سینمایی خواهیم بود، که با ثروت عظیم خود و تکنولوژی‌هایی که تاکنون بصورت غیرقانونی و قانونی بدست آورده، برای رقابتی بزرگ آماده شده است. با شخصیت مغرور و حریصی که آزبورن به همراه قدرت و ثروت خود دارد، می‌توان حدس زد که در فاز چهارم مارول، دشمنی بزرگ برای مقابله با قویترین قهرمانان زمین، در حال آمدن است. شما همچنین می‌توانید در این مقاله درمورد رویدادهای فیلم Avengers: Endgame مطالعه کنید و در این مقاله، درمورد شخصیت‌های Eternals، اطلاعاتی جامع کسب کنید.

ویدیویی درمورد حضور شخصیت Norman Osborn در دنیای سینمایی مارول:

دسته بندی
اخبار سینمامطالبمقالات

یک دیدگاه

مطالب مرتبط