سریال Game of Thrones | کوتوله لنیستر‌ها یا مغز متفکر دنیای GoT؟

در این مطلب به بررسی آینده احتمالی شخصیت محبوب تیریون لنیستر می‌پردازیم.

 

HBO / Tyrion Lanister / Game of Thrones

HBO / Tyrion Lanister / Game of Thrones

“شیطان”، “مرد کوتوله”، القاب زننده‌ای که  تریون لنیستر (با بازی Peter Dinklage برنده جایزه Emmy) همانطور که در قسمت ششم فصل چهارم سریال GoT “The Gods of Laws and Men” به زیبایی بیان می‌کند، تنها به جرم کوتوله بودن به او نسبت می‌دادند.

شخصیتی که در جلسه محاکمه‌اش به جرم قتل پادشاه جافری جوان (با بازی Jack Gleeson) در مقابل جمعیتی از نجیبان و روستاییان در قسمت‌ای از فصل چهارم می‌گوید “کاش من همان هیولایی که شما فکر می‌کردید بودم”،”ارزو می‌کنم کاش به اندازه‌ای سم داشتم که برای کشتن همه شما کافی بود. کل زندگی‌ام را می‌دهم تا ببینم که شما آن زهر را می‌نوشید”.

با اولین ورود به گروه وسیع سریال Game of Thrones تحت برند و اعتبار بازیگر معروف Peter Dinklage، شخصیت تیریون به بالای لیست شخصیت‌های این سریال می‌رود. این برای همه آسان است که بفهمند چرا جان اسنو (با بازی Kit Harington) و دنریس تارگریان (با بازی Emilia Clarke) هر دو جزو عناصر اصلی و بنیادی سریال GoT هستند، اما تیریون قلب و مغز متفکر سریال است، به اندازه برابر با آن دو درخشان و ممتاز به همراه مقدار زیادی خودخواهی است.

به عنوان یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌ها در کل سریال، سرنوشت  تیریون نسبت به دیگر شخصیت‌ها بیشتر بصورت تپش‌های پالسی است، فراز و نشیب زیادی در طول سریال طی می‌کند. در ادامه به داستان‌ها و ماجرا‌هایی که برای این شخصیت در طول این هفت فصل رخ داده است می‌پردازیم، حتی می‌توانید پیش‌بینی اتفاقاتی که قرار است برای این کاراکتر در شش قسمت باقی‌مانده رخ دهد را مطالعه می‌کنید.

HBO / Tyrion Lanister / Game of Thrones

HBO / Tyrion Lanister / Game of Thrones

منصب‌ها و القاب: تیریون از خاندان لنسترها، دستیار پادشاه در زمان سلطنت کوتاه (ولی وحشیانه) شاه جافری براتیون، سپس شناخته شده به نام استاد سکه (Master of Coin)، در حال حاضر دستیار ملکه دنریس تارگریان است.

اولین حضور: تیریون در اولین قسمت سریال “Winter is Coming” اولین نمایش خود را اجرا کرد. —- . در کل این شخصیت همان مردی است که “می‌نوشد و همه چیز را می‌داند”، همانطور که این ویژگی در او شناخته شده‌است. اگر ما به محلی که در اولین صحنه در آنجا حضور داشت به عنوان نقطه مرجع نگاه کنیم، می‌توانیم بگوییم که امکان بازگشت به آن نقطه در انتها نیز وجود دارد، محل این صحنه در قلب شمال (the North) واقع شده است.

آخرین حضور: تیریون در قسمت پایانی فصل هفتم “The Dragon and The Wolf” دیده شد، در حالی که در بیرون اتاق مخصوص در حال دیدن جان اسنو و دنریس تارگریان بود. این لحظه صحنه‌ی عجیبی بود، چرا تیریون باید از کنار هم بودن پادشاه شمال و مادر اژدها به صورت واضحی ناراحت می‌شود؟ Dinklage در مصاحبه‌اش بیان کرد که “این موضوع بسیار پیچیده است” ، به این خاطر که تیریون بر این عقیده است که “در کنار هم قرار گرفتن این دو شخصیت بسیار خطرناک است”، هم از نظر سیاسی و هم از نظر شخصی، همانطور که تیریون احساساتی نسبت به دنریس دارد: “او دنریس را دوست دارد – یا حداقل اینگونه فکر می‌کند”. ایا در فصل پایانی شاهد داستانی عاشقانه بین دنریس و تیریون خواهیم بود، حتی با اینکه می‌تواند داستانی بی‌رحمانه باشد؟ این موضوع تا زمانی که این جملات را از زبان Dinklage نشنیده بودیم چندان موضوع خاصی نبود، اما الان حداقل ارزش این را دارد که مورد بحث واقع شود.

بهترین دوستان: در بالای این لیست: شخصیت واریس (با بازی Coleth Hill) قرار دارد، شخصیتی که تیریون به او بیشتر از هر کسی در دنیا اعتماد دارد. حال که این دو در یک تیم نیستند، رابطه بین تیریون و بران (با بازی Jerome Flynn) از چیز‌های افسانه‌ای است. در همان یادداشت، تیریون و برادرش جیمی (با بازی Nikolaj Coster-Waldau) روزهای خوبی دیده‌اند، اما در آن دوران، پیدا کردن یک جفت خواهر و برادر که به هم اینگونه علاقه‌مند باشند بسیار سخت است، و در نهایت: خواهر او سرسی (با بازی Lena Heady) نیز در این لیست قرار می‌گیرد.

بدترین دشمنان: صحبت از سرسی شد، او در زمانی که بحث از دشمنان تیریون می‌شود نیز به بالای این لیست می‌رود. او چندین فصل است که در رویای بریدن سر برادر شیطان ‌صفت ناتنی خود به سر می‌برد، از جمله کار‌هایی که کرده‌است می‌توان به شکنجه‌های بی‌قید و شرط و حتی تلاش برای کشتن او اشاره کرد. با اینکه تنها شش قسمت تا پایان سریال باقی‌مانده است و زمان زیادی برای کامل کردن اهداف سرسی در سریال نیست، می‌توان گفت که صحنه دیدار سرسی و تیریون در قسمت پایانی فصل هفتم، شاهد اخرین دیدار این دو شخصیت کنار یکدیگر هستیم. این صحنه بیشتر چیزی را که باید تکمیل می‌کرد را انجام داد: رفع نارضایتی‌ها – به سبک فستیوالی – که در آن پیشرفت‌های زیادی در روابط این دو شخصیت شکل گرفت.

HBO / Tyrion Lanister / Game of Thrones

HBO / Tyrion Lanister / Game of Thrones

بهترین قتل: هنوز قتلی نزدیک به قتل تایوین لنیستر (با بازی Charles Dance) در سریال دیده نشده‌است. زدن تیر به شکم بسیار نمادین است، این قتل یکی از باشکوه‌ترین لحظات در تاریخ اخیر تلویزیون است، که به Game of Thrones تعلق دارد. این صحنه اوج یک زندگی پر از سوءرفتارهای عصبی بیر‌رحمانه است، در عین حال رضایت بخش و عمیقا نگران‌کننده است، که تیریون را از این زندگی رقت‌انگیز و پر از توهین کاملا آزاد کرده است و ما شاهد زندگی متفاوتی از وی در قسمت‌های بعدی بودیم. با توجه به اشتباهات استراتژیک او بعد از این ماجرا، می‌توان استدلال کرد که تیریون هنوز از به قتل رساندن پدر خودش رنج می‌برد – به کشتن شخصیت شی Shae (با بازی Sibel Kekilli) نیز اشاره‌ای نمی‌کنیم.

بدترین زخم: از لحاظ جسمانی، در حین جنگ The Battle of the Blackwater با ضربه مستقیم شمشیر به صورتش بدترین زخم را خورد. همینطور بدون اینکه گزارشی از وضع جسمانی‌اش بگیریم، می‌توان حدس زد که کبد تیریون در طول سالیان متمادی، آسیب جدی به دلیل استفاده بیش از حد نوشیدنی‌های الکی متحمل شده‌است. هر دوی این زخم‌ها در مقابل زندگی پر از توهین و حقارت‌اش با توجه به جمله “به جرم کوتوله بودن.” آسیب یا زخم جدیی نیست. زندگی‌ای که در آن از طرف غریبه و آشنا مورد اهانت قرار گرفته‌است و حتی بارها تلاش کرده تا خود را قهرمان نشان دهد (به عنوان مثال جنگیدن او در مبارزه‌ی Blackwater). در زمینه زندگی پر از سوءاستفاده‌های عاطفی، دلیل اینکه بیشتر زمان تیریون صرف نوشیدن و عیش و نوش شده است، قابل درک است.

لحظات حساس: سقوط تیریون در King’s Landing، جرقه استقامت او است، از زمان کوتاه ولی درخشان او به عنوان دستیار (Hand) در جریان زندانی شدن او به دلیل قتل جافری است. در دیدی وسیع‌تر، سفری که تیریون به westros کرد شاید باعث تحول شخصیت و تغییر آینده‌ی او شد. مکان‌هایی که او در آن‌ها حضور داشته است عبارتنداز: Winterfell، Castle Black، the Eyrie، King’s Landing، Pentos، Volantis، Old Valyria، Meereen، Dragonstone و The Reach. هیچ فرد دیگری نتوانسته است به این اندازه مهر بر روی پاسپورت خود زده باشد، و عجایب و وحشت‌های این دنیا را دیده باشد. برخلاف گذشته، دنیای GoT به سمت جنگ بزرگی پیش‌ می‌رود، ممکن است دید جهانی تیریون به یکی از عوامل مهم داستان تبدیل شود.

معمای حل نشده: یک تئوری اثبات نشده درباره اینکه تیریون یک تارگریان مخفی است، وجود دارد، ولی نه مانند داستان جان اسنو. در اصل، این نظریه، پادشاه دیوانه اریس را پدر واقعی تیریون می‌نامد، که می‌توان به جملات و تهاجم‌های عصبانی تایوین اشاره کرد که با این جمله تیریون را خطاب می‌کرد:” تو پسر من نیستی! ” دلایلی وجود دارد که به تارگیان بودن تیریون شک کرد، این نظریه ممکن است در کتاب جرج ار.ار.مارتین که سریال از آن نشات گرفته است، نظریه‌ای درست باشد، اما شبکه HBO در این زمینه انطباق با داستان برای رونمایی همچین نظریه انفجاری، کار چندانی نکرده است، مخصوصا که تنها شش قسمت از ازن سریال باقی مانده است.( در میان سرنخ‌های ممکن می‌توان به رفتار او با اژدهایان Viserion و Rhaegal در فصل شش اشاره کرد که امکان دارد دلیل این رفتار دوران کودکی تیریون و زندگی در  کنار اژدهایان باشد). اما اگر فصل پایانی تیریون را به عنوان فرد سوم خاندان تارگریان معرفی کند، شما درباره این نظریه اطلاع دارید و چشم بسته به این قضیه نگاه نمی‌کنید.

HBO / Tyrion Lanister / Game of Thrones

HBO / Tyrion Lanister / Game of Thrones

پیش‌بینی نهایی: تیریون از Casterly Rock شروع به تحول کرد، ولی در آغاز Game of Thrones از شمال (the North) داستان خود را شروع کرد. انتظار می‌رود که در همان مکان نیز داستانش به پایان رسد.

پیش‌بینی غم‌انگیزی برای آینده‌ی تیریون وجود دارد. بالاخره بعد از این همه مدت White Walker ها در Westeros هستند، در حالی که به ارامی از Winterfell عبور کرده‌اند، و در مسیر خود بعضی از کاراکترهایی که می‌شناشسید و آن‌ها را دوست دارید را کشته‌اند. آیا تیریون هم یکی از آن کاراکترها است؟ در لیست افرادی که مردن آن‌ها باعث می‌شود که ببیندگان کنترل تلویزیون را به طرفی پرتاب کنند، کاراکترهای زیادی به چشم نمی‌خورند، ولی کشته شدن تیریون یکی از آن صحنه‌های غم‌انگیز سریال خواهد بود،که برای پرونده‌اش پایان خوبی نیست، گرچه Beinoff و Weiss نویسنده‌های سریال، بیشتر به نتیجه‌گیری‌های شکه‌کننده‌ی خوب علاقه دارند تا بتوانند طرفداران قدیمی سریال را راضی نگه‌دارند. در حالیکه، جورج ار.ار.مارتین به شخصه بیان کرده‌است که تیریون شخصیت محبوب او در داستان است. چه راهی بهتر از اینکه برای اثبات معنای کارت محبوب‌ترین شخصیتت را به کشتن دهید؟

سریال‌های درام شبکه HBO به کشتن شخصیت‌های مهم در پایان داستان و به صورت غیرمنتظره عادت دارند. از دست دادن بعضی از شخصیت‌ها، مانند کاراکتر نمادینی همچون تیریون در اوایل فصل آخر، می‌تواند یک اعلام نهایی از پایان بازی باشد. امکان اینکه در فصل پایانی شخصیت محبوبی کشته شود بسیار زیاد است، و احتمال اینکه آن شخصیت محبوب تیریون باشد بسیار زیاد است.

حال به آینده‌ای از شخصیت تیریون می‌پردازیم که در آن تیریون زنده می‌ماند. در پایان سریال، درحالیکه کاراکترهای بزرگی کشته شده‌اند و خاندان‌های بزرگی شروع به سقوط کرده‌اند، یک زمزمه ضعیفی از جنگ قدیمی به گوش می‌رسد: تعداد کمی از استارک‌ها هنوز زنده هستند و بعضی از لنیسترها نیز در نقاط مختلف پراکنده هستند. دلایل زیادی برای کشته شدن لنیستر‌ها در پایان سریال وجود دارد که به ترتیب شخصیت‌ها : تیریون، سرسی و جیمی در لیست کشته شدن صف‌کشیده‌اند. ولی نام لنیستر بسیار قدرتمندتر از آن است که برای همیشه بمیرد. گزینه‌های دیگری نیز روی میز قرار دارند، اما به شخصه علاقه‌مندم که تیریون کسی باشد که نام لنیستر را به دوش می‌کشد.

بیاید به سمت نتیجه‌گیری زنده ماندن تیریون پیش برویم و احتمال برنامه‌ریزی برای حقیقت اینکه امکان دارد در اوایل فصل پایانی، مرگ غم‌انگیز تیریون را تجربه کنیم، را کنار بگذاریم. چه پایان‌هایی برایش وجود دارد؟  پایانی برای فردی که تمام دنیا را سفر کرده و تجربه کرده، رضایت‌بخش است، مردی که زنان و مردان Westros را از جنایاتی که بر سرشان می‌آمد نجات داده است.

Castle Black را می‌توان از مکان‌هایی در نظر گرفت که تیریون در آنجا پایان خود را تجربه می‌کند. همانطور که می‌دانید، Dolorous Edd (با بازی Ben Compton) ۹۹۹مین فرمانده نگهبانان شب است. از او انتظار نمی‌رود که بیش از این، این عنوان را به دوش بکشد. زمانی که زمستان و سرما حل و فصل شود، تیریون لنیستر ۱۰۰۰مین فرمانده نگهبانان شب خواهد شد.

می‌دانیم که این پیش‌بینی، بسیاز عجیب و صادقانه است، و به عنوان یک مقام برای تیریون پیش‌بینی بزرگی است، ولی او مردی است که جای‌جای دنیا را دیده‌است، در جنگ‌های زیادی شرکت کرده‌است و برای اهدافش زنده مانده‌است، همانطور هم که گفته شد، پایان این شخصیت می‌تواند از همان نقطه آغازش باشد، یعنی در نهایت به شمال بازگردد و بتواند در دیوار نقش یک فرمانده را برای نگهبانان شب بازی کند. فرمانده‌ای با ذهن باز و تجربه‌ای زیاد، که می‌تواند به خوبی از دیوار مراقبت کند.

اخرین امید: در قسمت “No One” در فصل ششم، تیریون در حالیکه به همراه کرم خاکستری (Grey Worm با بازی Jacob Anderson) و میساندی (با بازی Natalie Emmanuel) در یک اتاق نشسته و درحال نوشیدن است، از امیدش به آینده و اتفاقاتی که ممکن است برایش بیفتد می‌گوید: ” یک روز، پس از اینکه ملکه‌ی ما هفت پادشاهی را تصرف می‌کند، دوست دارم که تاکستان خودم را داشته باشم تا بتوانم نوشیدنی محبوبم را بسازم: لذت شیطان (The Imp’s Delight). تنها دوستان نزدیکم می‌توانند از آن بنوشند.” اگر پیش‌بینی فرمانده دیوار شدن به حقیقت نپیوندد، خوشحال می‌شویم که پایان این شخصیت در تاکستان Imp’s Delight باشد.

خوشحال می‌شویم نظرات خود را درباره آینده این شخصیت در فصل پایانی سریال با ما به اشتراک بگذارید.

دسته بندی
Game of Thronesاخبار سینمابازی تاج و تختبیوگرافیسریالمطالبمقالاتنقد و بررسی

یک دیدگاه

مطالب مرتبط