سریال Game of Thrones | ناجی وعده داده شده ی بازی تاج و تخت

سریال Game of Thrones از بسیاری جهات با تمامی آثار فانتزی دیگر تفاوت دارد و پیش‌بینی‌های گفته شده در داستان آن عموما دروغین هستند و موجب انحراف شخصیت‌ها و ترسیدن آن‌ها می‌شوند

بدون شک یکی از قدرتمندترین عناصر در دنیای سریال Game of Thrones را می‌توان پیش‌گویی‌های عجیب آن دانست. این پیش‌گویی‌ها به طریقی که کاملا متضاد با روند کلی سریال بازی تاج و تخت است قهرمانان را به سمت پیروزی می‌رانند و بر قلب شروران متعدد این دنیای فانتزی ترسی فلج‌کننده می‌اندازند.

سریال Game of Thrones از بسیاری جهات با تمامی آثار فانتزی دیگر تفاوت دارد و پیش‌بینی‌های گفته شده در داستان آن عموما دروغین هستند و موجب انحراف شخصیت‌ها و ترسیدن آن‌ها می‌شوند. با این حال یکی از این پیش‌گویی‌ها در هسته‌ی مرکزی سریال قرار دارد و به احتمال زیاد مهم‌ترین پیش‌گویی سریال بازی تاج و تخت و تاریخ وستروس است که مربوط به بازگشت آزور آهای می‌شود. با فرا رسیدن قسمت‌های پایانی سریال Game of Thrones این پیش‌گویی یا به طور دقیق‌تر افسانه اهمیتی دوچندان پیدا خواهد کرد. در ادامه به تمامی جزییاتی که لازم است از آزور آهای بدانید می‌‍پردازیم.

آزور آهای کیست؟

آزور آهای قهرمانی افسانه‌ای بود که در اواخر عصر قهرمانان و در حین شب طولانی (The Long Night) می‌زیسته است. مردم نخستین او را قهرمان و آخرین محافظ خود در مقابل شب طولانی، زمستانی که یک نسل به طول انجامید، می‌دانستند. بر طبق افسانه‌ها‌یی که در طی روند داستانی پنج کتاب نغمه‌ی آتش و یخ (منبع اقتباس سریال بازی تاج و تخت) روایت می‌شوند، آزور آهای برای شکست دادن مردگان به سلاحی ویژه نیاز داشت. در دومین کتاب، نبرد پادشاهان، یکی از شخصیت‌ها در مورد این سلاح توضیح می‌دهد. او می‌گوید که سومین تلاش آزور آهای برای ساخت شمشیر آتشین افسانه‌ای خود، Lightbringer، موفقیت‌آمیز بوده و دو تلاش پیشین او منجر به انفجار شمشیرهای ساخته شده می‌شدند. او برای ساخت این شمشیر،‌ آن را از قلب همسر خود، نیسا نیسا، گذراند به طوری که خون، روح، قدرت و شجاعت وی جذب آن گشت. آزور آهای با این شمشیر به شمال رفت و با همراهی تعدادی از قهرمانان توانست ارتش مردگان را شکست دهد و شب طولانی را به پایان برساند.

پیش‌گویی آزور آهای چیست؟

در فصل‌های پیشین سریال Game of Thrones، ملیسندره به توضیح این پیش‌گویی می‌پردازد و خصوصا در دومین فصل سریال بازی تاج و تخت بر اشاره‌ی این افسانه به استنیس براتیون پافشاری می‌کند و او را شاهزاده‌ی وعده داده شده می‌خواند. بر طبق گفته‌های او آزور آهای قهرمان برگزیده‌ی پروردگار نور، R’hllor، بوده و دنیا را از تاریکی‌ای غلیظ نجات خواهد داد. تقریبا اطمینان داریم که منظور از تاریکی در این‌جا شاه شب و ارتش مردگانش است. در دنیای بازی تاج و تخت، تعدادی پیش گویی مشابه با آزور آهای وجود دارند که از دیدگاه بسیاری ارتباط نزدیکی با هم دارند. از آن‌ها می‌توان به داستان‌های Hyrkoon The Hero، Yin Tar، Neferion و Eldric Shadowchaser اشاره کرد. با این حال پیش‌بینی شاهزاده‌ی وعده‌ داده شده که ریشه‌های آن به والیریای افسانه‌ای بازمی‌گردد کمی پیچیده‌تر است.

شاهزاده‌ی وعده داده شده کیست؟

به نظر می‌رسد که تمامی قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف دنیای سریال Game of Thrones داستانی مشابه در مورد قهرمانی که دنیا را از تاریکی نجات می‌دهد دارند. شاهزاده‌ی وعده‌ داده شده نسخه‌ی والیریایی این پیش‌گویی است که به طرز عجیبی با آزور آهای در ارتباط است. در سریال بازی تاج و تخت این نسخه‌ی مورد علاقه‌ی ملیسندره است و رفتار او به گونه‌ای است که گویا این دو پیش‌گویی یکی هستند. از آن‌جایی که او معتبرترین منبع ما در حوزه‌ی پیش‌گویی‌هاست، بهتر است به او اعتماد کنیم.

این نسخه از پیش‌گویی اشاره می‌کند که شاهزاده‌ی دنیا را نجات خواهد داد. اما همان‌گونه که میساندی در هفتمین فصل سریال Game of Thrones می‌گوید لغت شاهزاده در زبان والیریایی جنسیت فرد را مشخص نمی‌کند. این به این معنی است که نباید تنها انتظار حضور مردی در این نقش را داشته باشیم. این پیش‌گویی علاوه بر این اشاراتی مبنی بر تولد این شاهزاده در زیر ستاره‌ای خونین همچون آزار آهای می‌کند. تولد شاهزاده در این پیش‌گویی جزییات بیشتری نسبت به دیگر نمونه‌ها دارد و می‌گوید که این شاهزاده در میان نمک و دود متولد خواهد شد و اژدهایان را بیدار خواهد کرد.

با وجود شباهت‌های فراوان پیش‌گویی‌های آزور آهای و شاهزاده‌ی وعده داده شده، به نظر می‌رسد که با در نظر گرفتن هر کدام به دو شخصیت متفاوت خواهیم رسید.

اگر بخواهیم بر شاهزاده‌ی وعده داده شده تکیه کنیم باید دنریس را به عنوان ناجی دنیای بازی تاج و تخت بپذیریم. تولد او در قلعه‌ی دراگون‌استون، جزیره‌ای محاصره شده توسط دریاهای مواج، بسیار مشابه با کلمات “متولد شده در میان نمک” پیش‌گویی مورد بحث است. تولد دوباره‌ی او در آتش مراسم ختم کال دروگو نیز بخش “و دود” این پیش‌گویی را شامل می‌شود. او موجب برخاستن سه اژدها از تخم‌هایی سنگی شده و در آن زمان شهاب‌ سنگی کهربایی بر فراز سر او عبور کرده است که می‌تواند ستاره‌ی خونین اشاره شده در پیش‌گویی باشد. این پیش‌گویی اشاره‌ی چندانی به شمشیرهای جادویی نمی‌کند اما در صورت نیاز دنریس ممکن است به گذران شمشیری از قلب یکی از اژدهایان خود، طی اشاره‌ای مستقیم به افسانه‌ی آزور آهای، به شمشیر Lightbringer دست یابد.

اگر بخواهیم به پیش‌گویی آزور آهای اهمیت بیشتری دهیم، تنها نامی که به ذهن می‌رسد جان اسنو است. تصور جان با شمشیری جادویی بسیار آسان‌تر از تصور دنریس با سلاحی این گونه است. او حتی در پنجمین کتاب، رقصی با اژدهایان، در رویایی خود را با شمشیری آتشین می‌بیند.

شاید بتوان متقاعد‌کننده‌ترین مدرک برای برگزیده بودن جان را نحوه‌ی نمایش تولد او در سریال Game of Thrones دانست. در هنگام تولد جان شمشیر سر آرتور دین، که غروب (Dawn) نام دارد در کنار تخت قرار دارد. غروب شمشیر خانوادگی و افسانه‌ای خاندان دین است که طی داستان‌ها از ستاره‌ای سقوط کرده ساخته شده است. از آن‌جایی که آرتور به تازگی و طی مبارزه‌ای از این شمشیر استفاده کرده بود، غروب غرق خون بود و در نتیجه جان درست زیر ستاره‌ای خونین متولد شده است. اگر فرضمان مبنی بر آزور آهای بودن جان اسنو صحیح باشد، او نیاز به شخصی برای ایفای نقش نیسا نیسا دارد و این موضوع دنریس را در موقعیتی خطرناک قرار می‌دهد.

بزرگ‌ترین سوالی که فصل آخر بازی تاج و تخت باید به آن پاسخ دهد چگونگی تاثیر بازگشت آزور آهای بر آینده‌ی وستروس است. اگر جان آزور آهای باشد، باید دید این اتفاق چه تاثیری بر دنریس و سرنوشت نهایی او خواهد گذشت. شاید یکی از این دو بتواند از محدودیت‌های این پیش‌گویی فراتر رفته و بدون قربانی کردن محبوبش موفق به شکست شاه شب شود. در هر صورت باید تا دوشنبه‌ی هفته‌ی جاری منتظر ماند و دید که سرنوشت وستروس و شخصیت‌های دوست داشتنی سریال Game of Thrones چگونه خواهد بود.

برای خواندن خلاصه‌ای از ماجرا‌های گذشته بر شخصیت‌های مهم و مختلف سریال و ارائه‌ی پیش‌بینی‌هایی مبنی بر سرنوشت نهایی آن‌ها در آخرین فصل سریال بازی تاج و تخت می‌توانید به مطالب زیر مراجعه کنید.

سریال Game of Thrones | برترین جنگجوی دنیای بازی تاج و تخت

سریال Game of Thrones | مهم ترین شخصیت دنیای بازی تاج و تخت یا بازنده ای ابدی ؟

سریال Game of Thrones | کلاغ سه چشم و دانای کل بازی تاج و تخت

سریال Game of Thrones | مهره‌ی غیرقابل پیش بینی بازی تاج و تخت

سریال Game of Thrones | گرگ مظلوم خاندان استارک یا برنده‌ ی نهایی بازی تاج و تخت؟

سریال Game of Thrones | قهرمانی که چیزی از بازی تاج و تخت نمی‌دانست

سریال Game of Thrones | درهم‌شکننده‌ی زنجیرها

سریال Game of Thrones | ملکه‌ا‌ی دیوانه یا مادری مهربان؟

سریال Game Of Thrones | جیمی لنیستر قاتل پادشاه

سریال Game of Thrones | کوتوله لنیستر‌ها یا مغز متفکر دنیای GoT؟

 

دسته بندی
Game of Thronesبازی تاج و تختسریالسینمامطالبمقالات

یک دیدگاه

مطالب مرتبط