سریال Game of Thrones | ملکه‌ا‌ی دیوانه یا مادری مهربان؟

در این نوشته نگاهی به ماجراهای گذشته بر این شخصیت منفور خواهیم داشت

در ششمین فصل سریال Game of Thrones زمانی که مبارزان مذهبی به رهبری گنجشک اعظم (با بازی Johnathan Price) به قلعه‌ی سرخ هجوم می‌برند، ملکه‌ی دیوانه‌ی دنیای GoT، سرسی لنیستر (با بازی Lena Headey) را با دو انتخاب روبرو می‌کنند؛ خشونت یا سازگاری. همان‌طور که از شخصیت محکمی چون سرسی انتظار می‌رود، پاسخ او خشونت است.

این شخصیت یکی از مرگبارترین، بی‌رحم‌ترین و خشن‌ترین ساکنان Westeros است که از لحاظ خطرناکی با قدرتمندترین شوالیه‌های این سرزمین رقابت می‌کند. سرسی لنیستر را می‌توان منفی‌ترین شخصیت منفی سریال Game of Thrones دانست که از معدود شخصیت‌های منقی زنده‌ی این سریال در شش قسمت پایانی آن خواهد بود. بسیاری از شخصیت‌های سنگدل این سریال، از رمزی بولتون حرامزاده (با بازی Iwan Rheon) گرفته تا Little Finger (با بازی Aidan Gillen)، در روند جاه‌طلبی‌ها و ستم‌های خود سلاخی شده‌اند،‌اما سرسی به هر صورتی که امکان‌پذیر بوده دوام آورده است و همچنان شخصیتی است که ترجیح می‌دهد سرزمینش بسوزد و خاکستر شود، اما ذره‌ای از قدرتش را از دست ندهد. سرسی را می‌توان یکی از خوش‌‌سخن‌ترین و غیر قابل پیش‌بینی‌ترین شخصیت‌های دنیای Game of Thrones دانست. همچنین او از معدود ساکنان Westeros است که قصد یاری در نبرد با White Walkerها را ندارد و همین موضوع او را به یکی از جذاب‌ترین ترکیبات آخرین فصل این سریال تبدیل کرده است. در پایین به داستان سرسی در طول سریال و پیشرفت شخصیتی عالی او می‌پردازیم.

عناوین و القاب: سرسی اول از خاندان لنیستر، ملکه‌ی انسان‌ها و موجودات نخستین، محافظ هقت پادشاهی و یا همان‌طور که اکثر ساکنین Westeros خطابش می‌کنند، ملکه‌ی دیوانه.

نخستین حضور: سرسی نخستین حضور خود در Game of Thrones را در اولین قسمت سریال (Winter is Coming) تجربه کرد. نخستین نما از او در کنار برادرش،‌ جیمی لنیستر (‌با بازی Nikolaj Coster Waldau)، در حالی که در نزدیکی جسد Jon Arryn، کسی که مرگش موجب آغاز رویدادهای داستان شد، می‌باشند است. در مکالمه‌ای بین این دو نفر، سرسی از تاثیرات منفی مرگ جان ارین بر لنیسترها ابراز نگرانی می‌کند و جیمی نیز سعی در آرام کردن او دارد. این سرسی با شخصیتی که اکنون می‌شناسیم تفاوت زیادی دارد؛ سرسی کنونی نیازی به دلگرمی از طرف برادرش و فرد دیگری ندارد.

آخرین حضور: در قسمت پایانی فصل هفتم (The Dragon and the Wolf). در این قسمت سرسی به تماشای رفتن برادرش که بر خلاف خواسته‌ی او برای کمک در مبارزه علیه White Walkerها به شمال سفر می‌کند، می‌نشیند. تنش‌های شدید بین دو شخصیت به احتمال زیاد در آخرین فصل سریال GoT نتیجه خواهد داد و به مرگ یکی از این دو شخصیت منجر خواهد شد. اما این صحنه چیزی بیشتر از رابطه‌ی تمام‌شده‌ی این دو نفر را به تصویر می‌کشد. پیش از رفتن جیمی، سرسی طی مونولوگی فاش می‌کند که در پی به کارگیری Golden Company، یکی از قدرتمندترین گروه‌های مزدور در دنیای Game of Thrones است. گروهی مبارز از Essos که توانایی برگرداندن جریان جنگ علیه اتحاد استارک‌ها و تارگریان‌ها را دارند. در آخرین فصل GoT، توجه اکثریت مخاطبان و شخصیت‌های سریال، بر رویارویی قطعی آن‌ها با ارتش مردگان خواهد بود، اما دست کم گرفتن سرسی، اشتباهی مرگبار است.

بهترین دوستان و یاران: دوست؟ سرسی علاقه‌ای به دوست و یار ندارد. دایره‌ی داخلی نزدیکان سرسی از Maester Qyburn، دانشمندی که کوه، شوالیه‌ی ترسناک و محافظ قدرتمند سرسی را به دنیا برگرداند، کوه و یورون گری‌جوی، پادشاه سرزمین‌های آهنی و فرمانده‌ی کشتی‌های سلطنتی سرسی، تشکیل می‌شود.

بدترین دشمنان: به غیر از سه نفری که در بالا به آن‌ها اشاره شد، باقی شخصیت‌های سریال Game of Thrones را می‌توان دشمن سرسی دانست. این لیست بلند بالا شامل افرادی از گروه‌های مختلف می‌شود که همگیشان آرزوی مرگ سرسی را در سر می‌پرورانند. از مهم‌ترین این افراد می‌توان به دنریس تارگرین (با بازی Emilia Clarke)، جان اسنو (با بازی Kit Harington)، سانسا استارک (با بازی Sophie Turner) و تیریون لنیستر (با بازی Peter Dinklage) اشاره کرد. با این حال بزرگترین دشمن سرسی را می‌توان خودش دانست و بعید نیست که یکی از تصمیمات ناگهانیش موجب مرگ و سقوط این شخصیت شود.

بهترین قتل: بدون شک عظیم‌ترین قتل سرسی و به کلی GoT، روشن کردن Wildfire در قسمت “The Winds of Winter” و کشتن صدها نفر است. در ابتدای این قسمت و با پخش شدن آهنگ مخوف Light of the Seven، نقشه‌ی مرگبار سرسی برای انتقام‌گیری از تمام دشمنانش اجرا می‌شود. ملکه مارجری (با بازی Natalie Dormer) و بسیاری از افراد خاندان تایرل، گنجشک اعظم، کوان و لنسر لنیستز تنها تعدادی از قربانیان خون‌خواهی این ملکه‌ی دیوانه هستند.

بدترین زخم: مرگ سه فرزند او را می‌توان تلخ‌ترین تجربه‌ی سرسی لنیستر دانست. نخست، شاه جافری که در مراسم عروسی خودش مسموم شد و خشم آتشین سرسی را برانگیخت. دوم میرسلا، تنها دختر او که توسط افعی‌های دورن مسموم شد و موجب ضعیف‌تر شدن بیشتر سرسی شد. در نهایت نیز، تامن، دومین پسر او که بعد از مشاهده‌ی نقشه‌ی شوم مادر خود در آخرین قسمت فصل ششم Game of Thrones،‌ با پریدن از یکی از پنجره‌های کاخ پادشاهی، به زندگی خود پایان داد و شانس هرگونه رستگاری را از مادر خود گرفت.

لحظات کلیدی: از آغاز سریال، سرسی جزوی از مهم‌ترین و پر زد و خورد‌ترین داستان‌های Game of Thrones بوده است. او شخصا نقشه‌ی مرگ شوهر خود را چید و لنیسترها را به سلطنت رساند. او بر سر دو فرزند پسر خود، با مارجری جنگید. پس از مرگ جافری، دشمنی سرسی با مارجری به حدی وخیم گشت که موجب دستگیری وی توسط گنجشک اعظم و پیاده‌روی شرم معروف او و یکی از تاثیرگذارترین سکانس‌های GoT شد. سرسی شرم حاصل از آن پیاده‌روی را در خود جمع کرد و توسط آن تمامی دشمنان خود را سوزاند و خاکستر کرد. سرسی پس از مرگ تامن، خود را ملکه خواند و عطشش برای قدرت چندین برابر شد. در انتهای هفتمین فصل Game of Thrones، سرسی با وجود آگاهی کامل از تهدید ارتش مردگان، از ارائه‌ی هر گونه کمکی سر باز زد و تصمیم به استفاده از استراتژی دفاع از خود با همه‌ی توان گرفت و حاملگی او نیز مزید بر علت شد.

معماهای حل نشده: نخست این که چه بر سر آخرین فرزند او خواهد آمد؟ آیا چهارمین فرزند سرسی اصلا متولد خواهد شد؟ پرسش بزرگتر به کودکی خود سرسی برمی‌گردد: پیش‌گویی Maggy the Frog، ساحره‌ی جنگلی که اذعان می‌کرد سرسی ملکه خواهد شد، تنها سه فرزند به دنیا خواهد آورد و هر سه‌ی آن‌ها را پیش از مرگ خود از دست خواهد داد. در کتاب‌های نوشته‌ی George R R Martin، این پیش‌گویی بخشی اضافه نیز دارد که قاتل سرسی را برادر یا خواهری کوچکتر می‌خواند.

پیش‌بینی نهایی: به نظر می‌رسد که مرگ سرسی در آخرین فصل Game of Thrones حتمی باشد. این موضوع با توجه‌ به روند کلی سریال و تجمع دشمنان فراوان او در کنار یکدیگر، امری بدیهی به نظر می‌رسد. بسیاری از مخاطبان گمان می‌کنند که جیمی قتل خواهر خود را رقم خواهد زد، اتفاقی که یادآور کشته شدن شاه دیوانه به دست اوست. آیا امکان قتل سرسی توسط جیمی برای نجات دنیا به ازای تقاصی احساسی وجود دارد؟ تا بحال بنظر می‌رسد که این مسیر محتمل‌ترین پایان بر این شخصیت خواهد بود و با توجه به علاقه‌ی نویسندگان GoT مبنی بر ارائه‌ی نشانه‌هایی از آینده‌ی داستان احتمالش بالاتر هم می‌رود.

با این حال از پیش‌بینی Maggy ساحره برداشت دیگری نیز می‌توان کرد. این درست است که جیمی دوقلوی جوان‌تر سرسی است و وجود این المان در داستان سریال تنها به منزله‌ی تحقق بخشیدن آن پیش‌بینی است. اما نامزد‌های بیشتری نیز برای کشتن ملکه‌ی دیوانه وجود دارند. یکی از آن‌ها تیریون لنیستر است که تنفر شدید و مشترک بین او و سرسی انگیزه‌ی این کار را برایش فراهم می‌کند. از طرفی با توجه به ادبیات مبهم به کار رفته در پیش بینی و عدم تاکید بر این موضوع که قاتل سرسی حتما برادر خودش خواهد بود، افراد دیگری چون آریا و سانسا استارک را نیز می‌توان در نظر گرفت. اگر یادتان باشد، او همچنان لیست مرگ خود را به همراه دارد. آیا آریا قاتل سرسی خواهد بود؟ آیا سانسا انتقام خون برادرش، راب، را از سرسی خواهد گرفت؟ در عمل حتی دنریس را هم می‌توان خواهری کوچکتر دانست.

با این حال باید احتمال زنده ماندن سرسی را هم در نظر گرفت. در هر صورت باید انتظار زنده ماندن حداقل یک لنیستر را در انتهای سریال Game of Thrones داشت. ممکن است در بین جیمی، تیریون و سرسی شانس زنده ماندن او از برادرانش کمتر باشد. اما اگر سرسی زنده بماند، چه اتفاقاتی رخ خواهند داد؟ آیا تداوم حکمرانی او بر هفت پادشاهی را خواهیم دید؟  تصورش سخت خواهد بود. مارتین پایان GoT را تلخ و شیرین توصیف کرده است و زنده ماندن سرسی قطعا شیرینی خاصی نخواهد داشت و تصور دنیایی که در آن مادر اژدهایان ملکه‌ی دیوانه را شکست می‌دهد و او را به زندان محکوم می‌کند آسان‌تر می‌باشد.

اگر بخواهیم گمانه‌زنی‌ را کنار بگذاریم، آسان‌ترین و واضح‌ترین پیش‌بینی از سرنوشت سرسی لنیستر مرگ او خواهد بود. شخصیتی که بیشتر از هر کس دیگری در دنیای Game of Thrones مسبب بدبختی و غم بوده است و کاملا توسط عطش قدرت خود تسخیر شده است؛ اشاره‌ای واضح بر مسئله‌ی اثر سمی قدرت بر ذهن انسان‌ها.

آخرین امید: دشمنی بین سرسی و تیریون در بین مخاطبان GoT شهرت زیادی دارد، اما می‌توان این دشمنی را با توجه به رخدادهای انتهایی فصل هفتم تمام شده دانست. شخصا علاقه‌ی زیادی به رویارویی مجدد سرسی و سانسا در آخرین فصل دارم. زمان بسیاری از آخرین ملاقات این دو می‌گذرد و سانسا طی این مدت تغییرات زیادی کرده است و این رویارویی بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

دسته بندی
Game of Thronesاخبار سینمابازی تاج و تختبیوگرافیسریالسینمامطالبمقالات

یک دیدگاه

مطالب مرتبط