سریال Game of Thrones | قهرمانی که چیزی از بازی تاج و تخت نمی‌دانست

جان بدون شک یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت می‌باشد که در ادامه ابتدا به اتفاقاتی که بر او گذشته و سپس به پیش‌بینی ماجراهای او در آخرین فصل سریال می‌پردازیم.

همان طور که احتمالا می‌دانید سریال محبوب Game of Thrones در ماه آوریل و در فصلی شش قسمتی به پایان خواهد رسید. چیزی تا زمان پخش سریال باقی نمانده و مخاطبان در بی‌صبرانه منتظر مشاهده‌ی عاقبت شخصیت‌های محبوب خود چون تیریون لنیستر، جان اسنو و دنریس تارگرین هستند. با تمام این اوصاف و سوالاتی که پیرامون فصل نهایی سریال GoT وجود دارد، به نظر می‌رسد که اکنون بهترین زمان ممکن برای بحث در مورد و پیش‌بینی جریانات این فصل سریال بازی تاج و تخت باشد.

از زمان انتشار نخستین کتاب A Song of Ice and Fire با عنوان Game of Thrones تا پخش سریال بازی تاج و تخت، مخاطبان یکی از نقاط قوت این سری را تمرکز مناسب آن بر شخصیت‌های مختلف به جای یک قهرمان عنوان کرده‌اند. با این وجود اگر بخواهیم اصلی‌ترین شخصیت سریال GoT را یک نفر در نظر می‌گیریم، آن یک نفر جان اسنو خواهد بود. او در صف مقدم نبرد با ارتش مردگان قرار دارد و به عنوان حاکم وینترفل و نقش مهمش به عنوان یکی از مهم‌ترین اعضای خاندان استارک (و تارگرین؟) بدون شک یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های سریال بازی تاج و تخت می‌باشد که در ادامه ابتدا به اتفاقاتی که بر او گذشته و سپس به پیش‌بینی ماجراهای او در آخرین فصل سریال می‌پردازیم.

نام و عناوین: جان اسنو، شاه شمال، فرمانده‌ی سابق نگهبانان شب، حرامزاده‌ی وینترقل و همان‌طور که در هفتمین فصل سریال مشخص شد، ایگان تارگرین گمشده.

نخستین حضور در سریال: مخاطبان نخستین بار با جان در اولین قسمت سریال Game of Thrones با عنوان Winter Is Coming آشنا شدند. جان در این قسمت همراه با برادران ناتنی خود، برن و راب، به گذراندن زندگی‌ در وینترفل می‌پرداخت. هنوز مشخص نیست که آیا برن و جان سرانجام در فصل پایانی سریال Game of Thrones ملاقات خواهند کرد یا خیر.

آخرین حضور در سریال: جان آخرین بار در آخرین قسمت پخش شده از سریال و به همراه دنریس دیده شد. همان‌طور که احتمالا یادتان هست این دو در آن قسمت رابطه‌ی نزدیک‌ با یکدیگر برقرار کردند که با افشای هویت اصلی جان می‌تواند منجر به اتفاقات ناخوشایندی بین این دو شخصیت شود.

بهترین دوستان و یاران: در کمال تعجب و شگفتی گرگ زمستانی جان، Ghost، همچنان زنده و بهترین دوست اوست. در میان انسان‌ها نیز سمول تارلی را می‌توان بهترین دوست او دانست که از زمان پیوستن جان به نگهبانان شب در اوایل سریال بازی تاج و تخت رابطه‌ی خوبی با یکدیگر داشته‌اند. از دیگر دوستان نزدیک جان در سریال Game of Thrones می‌توان به مشاور ارشد او، داووس سی‌وورث، یکی از قدرتمند‌ترین مبارزان مردم آزاد، تورموند جاینتس‌بین، و فرمانده‌ی کنونی نگهبانان شب، دولورس اد اشاره کرد.

بدترین دشمنان: جان در طول سریال GoT دشمنان ریز و درشت زیادی داشته است که از آن‌ها می‌توان به علیسر تورن، مسئول سلاح‌های نگهبانان شب، کارل تنر که به دست جان در فصول قبلی بازی تاج و تخت کشته شد، منس رایدر، شاه مردم آزاد و رمزی بولتون، حاکم موقت وینترفل که طی نبرد حماسی حرامزادگان به سزای اعمالش رسید. با این حال بزرگترین رقیب جان در سریال Game of Thrones را می‌توان شاه شب، فرمانده‌ی ترسناک ارتش مردگان دانست. رویارویی این دو شخصیت را می‌توان از هیجان‌انگیزترین نبردهای فصل پایانی سریال بازی تاج و تخت دانست.

بهترین قتل: White Walker ترسناکی که جان در Hardhome، طی یکی از بهترین سکانس‌های سریال بازی تاج و تخت شکست داد. در آن قسمت با حمله‌ی ارتش بزرگ مردگان به مقر انسان‌های وحشی، جان و یارانش با نبردی غیر ممکن روبرو شدند. تنها نکنه‌ی مثبت این نبرد که عمدتا به ضرر انسان‌ها بود را می‌توان کشته شدن یکی از White Walkerهای قدرتمند به دست جان دانست. این سکانس را می‌توان یکی از خاطره‌انگیز ترین صحنه‌های سریال Game of Thrones دانست که طی آن مشخص شد که این موجودات سرسخت نقطه‌‌ ضعفی دارند و امکان پیروزی در برابر آن‌ها وجود دارد.

بدترین زخم: جان اسنو در طول سریال بازی تاج و تخت زخم‌ها و درد‌های زیادی را تحمل کرده است که از آن‌ها می‌توان اصابت چندین تیر کمان بر بدنش، چنگال زدن عقابی جادویی بر صورتش و سینه‌پهلویی کشنده بر اثر رفتن به زیر آب‌های یخ‌زده اشاره کرد. با این حال بزرگترین زخم او را می‌توان مرگ دانست که طی خیانت برادران سیاه‌پوشش به رهبری علیستر تورن اتفاق افتاد. با این حال جان به تدریج و به لطف ملیسندره به زندگی بازگشت اما بدون شک ۱۲ ساعتی که این شخصیت محبوب سریال Game of Thrones در حالت موت گذراند را می‌توان بدترین زخم او دانست.

لحظات کلیدی: انتخاب یک لحظه‌ی خاص برای جان کاری مشکل است. از جمله لحظات کلیدی او در سریال بازی تاج و تخت می‌توان به انتخاب او در باقی‌ ماندن در زمره‌ی نگهبانان شب، با وجود مرگ پدرش، ماموریت مخفیانه‌ی او با انسان‌های وحشی که منجر به عاشق شدن او شد، مرگ این عشق، کسب مقام فرماندهی نگهبانان شب، بازگشتش به زندگی، پیروزی او در نبرد حرامزاده‌ها و کسب مقام شاه شمال و آشناییش با دنریس اشاره کرد.

معمای حل نشده: جان اسنو در قلب بزرگترین معمای دنیای سریال Game of Thrones قرار دارد، که البته تقریبا حل شده است؛ هویت والدین او. جان بخش اعظم زندگی خود را به عنوان پسر حرامزاده‌ی ادارد استارک گذراند در حالی که در واقع او فرزند ریگار تارگرین و لیانا استارک و محصول عشقی ممنوع است که او را به موجه‌ترین نامزد برای به ارث بردن تخت آهنین سریال بازی تاج و تخت تبدیل کرده است. روی کاغذ تنها دو نفر از هویت واقعی او خبر دارند، سم تارلی و برن استارک. آیا آن‌ها این موضوع را به جان خواهند گفت؟ به احتمال زیاد این اتفاق با بازگشت جان به وینترفل خواهد افتاد.

پیش‌بینی نهایی: طبیعتا جان اسنو باید به هویت واقعی خود به عنوان یک تارگرین پی ببرد. با این حال با وجود کند بودن سیر مشخص شدن این موضوع باید انتظار طولانی شدن این اتفاق با وجود حمله‌ی ارتش مردگان به وینترفل را داشته باشیم که ملاقات جان با سم یا برن را به امری غیرممکن تبدیل خواهد کرد. اما اگر سریال بازی تاج و تخت بدون پی بردن جان به هویت واقعی خود تمام شود چه؟ بیان این حالت دلایلی دارد. در تمام طول سریال Game of Thrones، جان فداکارانه به صف مقدم زد و خوردها هجوم می‌برد و به قولی اول کار را انجام می‌دهد و سپس به آن فکر می‌کند. برای مثال می‌توان فرار اولیه‌ی او از جرگه‌ی نگهبانان شب برای انتفام خون پدرش در فصل اول بازی تاج و تخت اشاره کرد. مثال‌هایی از این دست زیاد است؛ نبرد حرامزاده‌ها و استراتژی او در برخورد با سرسی لنیستر در نشست Dragonpit در فصل هفتم سریال Game of Thrones آخرین تصمیمات نه چندان اندیشمندانه‌ی این شخصیت بوده‌اند. طی یکی از تیزرهای منتشر شده از فصل پایانی رسیدن آرام جان به وینترفل نشان داده می‌شود، با این حال نمی‌توان از مدت زمان ماندگاری این آرامش مطمئن بود.

بله، امکان پی بردن جان به هویت واقعیش وجود دارد، در صورتی هم او و هم افراد درستی از جنگ با White Walkerها جان سالم به در ببرند که امکانش چندان زیاد نیست. در واقع امکان زنده ماندن جان نیز چندان زیاد نیست. جان اسنو را می‌توان از شخصیت‌هایی دانست که احتمال زنده‌ماندنشان در پایان سریال بازی تاج و تخت پایین است. وعده‌ی پادشاهی بر وستروس برای شخصیت قوی و کله‌شقی چون جان بیش از حد رویایی می‌رسد. او در نهایت رهبری نه چندان قاطع و خوب است. ایده‌آل‌ها و قلب جان در جای درستی قرار دارند، اما همین ایده‌آل‌ها یک بار به مرگ او منجر شدند. علاوه بر این پایان یافتن سریالی پر زد و خورد و غیرقابلی پیش بینی چون Game of Thrones با پیروزی همه‌جانبه‌ی جان اسنو کمی دور از تصور است. با این حال پیش از مرگ این شخصیت محبوب سریال بازی تاج و تخت اتفاقات زیادی خواهند افتاد. دست یکم یک بار دیگر شاهد رویارویی او با شاه شب خواهیم بود. از آن‌جایی که هویت وی به عنوان یک تارگرین اثبات شده است بعید نیست شاه اژدها سواری او نیز باشیم. اگر فرض بر مرگ او در فصل پایانی سریال Game of Thrones داشته باشیم، می‌توان احتمال ادامه‌ی میراث او در قالب نتیجه‌ای احتمالی از روابطش با دنریس و تاثیر اعمال او بر روی آینده‌ی دنیای سریال بازی تاج و تخت را بالا دانست. با این حال در صورت وقوع پایانی راضی‌کننده بر داستان این شخصیت میراث او اهمیت چندانی نخواهد داشت. یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های جان سوالاتی بوده‌اند که همواره پیرامون او وجود داشته‌اند، نه پاسخ‌ها. او شخصیتی است که تنها به وظیفه‌ی خود توجه می‌کند و اهمیت چندانی به افتخار نمی‌دهد. در نتیجه اگر وی بتواند طی نبرد با شاه شب نقش کلیدی ایفا کند و وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام دهد، با رضایت از سریال Game of Thrones خداحافظی خواهد کرد.

آخرین امید: آیا درخواست یک صحنه‌ی دیگر بین جان و پدرخوانده‌اش، ادارد، چیز زیادی است؟ آخرین باری که این دو شخصیت با یکدیگر روبرو شدند در دومین قسمت سریال بازی تاج و تخت بود که طی آن ند به جان قول صحبت در مورد مادرش را داده بود. حال ند مدت‌هاست که کشته شده و کمتر پیش می‌آید که در سریال Game of Thrones شاهد اتفاقاتی خوب باشیم. با این حال برن استارک توانسته است با خزش در زمان با ند استارک جوان ارتباط پیدا کند. آیا امکان همراهی جان با او برای دیداری مجدد با ند وجود دارد؟ شاید بتوان این مورد را برای سریالی تاریک چون بازی تاج و تخت بیش از حد روشن دانست که در صورت وقوع قطعا به سکانسی ماندگار تبدیل خواهد شد.

دسته بندی
Game of Thronesبازی تاج و تختسریالسینمامطالبمقالاتمنتخب سردبیر

یک دیدگاه

مطالب مرتبط