سریال Game of Thrones | آیا شاه شب بازنده ی بازی تاج و تخت خواهد بود؟

می‌دانیم که قسمت بعدی سریال نبرد حماسی وینترفل را نمایش خواهد داد و به نظر می‌رسد که این قسمت از لحاظ ضبط طولانی‌ترین سکانس نبرد در دنیای سینما و تلویزیون رکورد جدیدی خواهد زد. اما با توجه به ادامه‌ی سریال با سه قسمت دیگر پس از این اپیزود، به نظر می‌رسد که شاه شب به همین راحتی شکست نخواهد خورد

با توجه به دو قسمت پخش شده از فصل پایانی سریال Game of Thrones، به نظر می‌رسد تنها کسی که برنامه‌ای برای مقابله با شاه شب و ارتش مردگانش دارد، برندن استارک است. در پایان دومین قسمت فصل آخر سریال بازی تاج و تخت دیدیم که ارتش مردگان سرانجام به وینترفل رسیدند و اکنون تمام امید قهرمانان این سریال بر موفقیت نقشه‌ی عجیب برن برای کشاندن شاه شب به نقطه‌ای خاص و در نتیجه ایجاد فرصتی برای کشتن او توسط یکی از شخصیت‌های سریال Game of Thrones است.

می‌دانیم که قسمت بعدی سریال نبرد حماسی وینترفل را نمایش خواهد داد و به نظر می‌رسد که این قسمت از لحاظ ضبط طولانی‌ترین سکانس نبرد در دنیای سینما و تلویزیون رکورد جدیدی خواهد زد. اما با توجه به ادامه‌ی سریال با سه قسمت دیگر پس از این اپیزود، به نظر می‌رسد که شاه شب به همین راحتی شکست نخواهد خورد. در ادامه به جزییات نقشه‌ی برن خواهیم پرداخت.

اگر قسمت دوم این فصل سریال Game of Thrones را مشاهده کرده باشید، می‌دانید که نقشه‌ی برن به این صورت است: او می‌خواهد خودش را به عنوان طعمه در ناحیه‌ی گادزوود وینترفل که در جوار درخت قلب ویروود آن قرار دارد جا بزند و امیدوار است که حضور او در آن‌جا موجب جدایی شاه شب از ارتش بزرگش و هجوم او به آن‌جا شود تا جان یا فردی دیگر بتواند حساب او را یک بار برای همیشه برسد.

بر طبق گفنه‌ای برن، کلاغ سه چشم اولویت اول شاه شب در بین زندگان دنیای سریال بازی تاج و تخت است. این به این دلیل است که کلاغ سه چشم حافظ داستان‌های دنیا است و با مرگ او میراث و تاریخ هفت اقلیم دنیای سریال Game of Thrones نیز از بین خواهد رفت. همان‌طور که برن می‌گوید: “او قبلا این کار را با بسیاری از کلاغ‌های سه چشم قبلی امتحان کرده است.”

هدف نهایی شاه شب، خلق شب بی‌پایان است. این عبارت به معنی پاک کردن دنیای بازی تاج و تخت از انسان‌ها، نابود کردن کلاغ سه چشم و حافظه‌ی مخصوصش است. برن سرانجام تئوری محبوب علامت گذاری شدنش توسط شاه شب را تایید کرد و این به این معنی است که شاه شب همیشه از مکان حضور برن اطلاع دارد. در نتیجه او برای کشاندن شاه شب به نقطه‌ی قابل کنترل داوطلب می‌شود. ثیان گریجوی نیز خود و یارانش را برای محافظت از برن داوطلب می‌کند.

بازی تاج و تخت

این نفشه روی کاغذ برای جدا کردن شاه شب از ارتش مردگانش بسیار کارآمد به نظر می‌رسد. اما ممکن است انتخاب این مکان خاص توسط برن دلیل دیگری نیز داشته باشد. ما در فصل ششم سریال بازی تاج و تخت آموختیم که چگونه فرزندان جنگل، وایت واکر‌ها را خلق کردند. آن‌ها مردی، به احتمال زیاد شاه شب، را به یک درخت ویروود بستند و خنجری از Dragonglass را به قلبش فرو کردند و موجب تبدیل او به مرد یخ‌زده‌ایی که اکنون می‌بینیم شدند.

آیا راز نابودی این مرد یخی در دانستن نحوه‌ی خلقتش و بازسازی آن لحظه است؟ آیا برن از عمد او را به نزدیکی یک درخت ویروود می‌کشاند تا جان یا یکی دیگر از قهرمانان بتوانند شمشیری والیریایی یا از جنس Dragonglass را در قلبش فرو کنند و با بستن او به درخت ذکر شده موجب از بین رفتن ارتش مردگان شوند؟ آیا پایان ارتش مردگان نه مرگ دوباره، بلکه با پاک کردن ظلمی ابدی که فرزندان جنگل به آن‌ها کرده‌اند رقم خواهد خورد؟

این مفهومی است که مخاطبان سریال Game of Thrones مدت‌ها به بحث و گفتگو در مورد آن پرداخته‌اند و به نظر می‌رسد که با نحوه‌ی روایی این سریال نیز همخوانی داشته باشد. وایت‌ واکر‌ها از ابتدا موجوداتی شرور نبودند؛ آن‌ها انسان‌هایی بودند که توسط فرزندان جنگل برای نابودی انسان‌های نخستین به سلاح‌هایی خطرناک تبدیل شدند. واضح است که برن تمامی جزییات دانسته‌های خود را با دیگر شخصیت‌ها به اشتراک نمی‌گذارد. برای تایید این موضوع می‌توانید به تک دیالوگ رد و بدل شده بین او و جیمی مراجعه کنید که برن با آن به جیمی نشان داد که اتفاقات نخستین قسمت بازی تاج و تخت را از یاد نبرده است و در عین حال از بازگویی آن ماجرا به دیگر اعضای دربار دنریس و خانواده‌ی خود خودداری کرد. پس طبیعتا نقشه‌ی او مبنی بر کشاندن شاه شب به نزدیکی درخت مذکور جزییات بیشتری نسبت به چیزی که او بیان کرد دارد و حتی در صورتی که تئوری ذکر شده در این متن به وقوع نپیوندد، می‌توانیم انتظار رخداد غیر منتظره‌ی دیگری را نیز داشته باشیم.

با این حال سوال واقعی این است که آیا به مرگ شاه شب، ارتش مخوف او نیز از بین خواهد رفت؟ ما در فصل ۷ سریال Game of Thrones دیدیم که وایت‌ واکر‌ها شباهاتی با خون‌آشام‌ها دارند و با مرگ خالق خود از بین خواهند رفت. آیا این منطق در مورد وایت واکر‌های قدرتمندتر نیز صدق می‌کند و با مرگ شاه شب شاهد سقوط تمامی آن‌ها خواهیم بود؟ یا ارتش جان و دنریس باید تک تک مردگان مشاهده شده در طول سریال را از دم تیغ بگذراند؟

به احتمال زیاد قهرمانان بازی تاج و تخت در قسمت بعد شاه شب را شکست نخواند داد، اما این به معنی عدم تاثیر نقشه‌ی برن در شکست نهایی او نخواهد بود. فهمیدن این موضوع که در طول تاریخ وستروس هیچ برخوردی بین اژدهایان و وایت واکر‌ها رخ نداده کمی شگفت‌آور است و امیدواریم که دست کم در نبرد پیش رو شاهد مبارزه‌ی این دو موجود باشیم. در مورد اولویت کلاغ سه چشم از دید شاه شب، به نظر می‌رسد که سم نیز با برن در این موضوع هم عقیده است. این مسئله بر احتمال تئوری جذابی که سم را راوی داستان‌های وستروس می‌داند می‌افزاید. این تئوری می‌گوید که سم شخصی خواهد بود که کتاب استاد ابروز، وقایع‌نگاری جنگ‌های پس از مرگ شاه رابرت اول، را به اتمام می‌رساند. کتابی که در نهایت و پس از اتمام جنگ و داستان‌های جان، دنریس، شاه شب و اژدهایان آتشین، نغمه‌ی آتش و یخ نام خواهد گرفت.

آیا نقشه‌ی برن فراتر از چیزی که در ظاهر به نظر می‌آید خواهد بود؟ باید تا هفته‌ی آینده و پخش سومین قسمت سریال Game of Thrones برای گرفتن پاسخ سوالاتمان صبر کنیم.

برای مطالعه‌ی تحلیل‌های بیشتر از دو قسمت پخش شده از فصل نهایی سریال بازی تاج و تخت می‌توانید به مطالب زیر مراجعه نمایید.

سریال Game of Thrones | تحلیل آواز Jenny of Oldstones

سریال Game of Thrones | آیا استارک های مرده به بازی تاج و تخت بازخواهند گشت؟

سریال Game of Thrones | پنج سکانس مهم نخستین قسمت فصل پایانی سریال بازی تاج و تخت

دسته بندی
Game of Thronesبازی تاج و تختسریالسینمامطالب

یک دیدگاه

مطالب مرتبط