رقابت بین Apex Legends و COD:Blackout | کدام یک پیروز میدان می‌شود؟

در این مطلب به بررسی دو بازی بتل‌رویال Blackout و Apex Legends می‌پردازیم.

Apex Legends

شرکت Respawn Entertainment دوشنبه گذشته مورخ ۱۵ بهمن، بازی بتل رویال اول شخص رایگان خود را با نام Apex Legends منتشر کرد، و به سرعت توانست توجه بازیکنان زیادی را به خود جلب و هیاهویی در دنیای بازی‌های‌ بتل رویال ایجاد کند.

البته که این بازی اولین عنوان بتل رویالی نیست که به بازار عرضه شده‌است، ولی توانسته با ویژگی‌ها و طراحی‌های خلاقانه خود در بین رقبا جایگاه خوبی را برای خود کسب کند. این ویژگی‌ها را با کمک بازی‌های معروف این ژانر همچون Fortnite ، PUBG و Blackout بدست آورده است.

برگه برنده Apex Legends، شخصیت‌ها و کاراکترهای بازی است. هر کاراکتر ( legend ) سه توانایی خاص دارد، که بازیکن می‌تواند با استفاده درست از آن‌ها به سرعت به دشمنان رسیده و آنان را از پای دربیاورد. بعضی از توانایی‌ها برپایه حرکت هستند، برخی قدرت شناسایی دشمنان را دارند و بعضی‌ها هم می‌توانند منطقه‌ای را با موشک‌های هوایی به آتش بکشند.

این توانایی‌ها درکنارهم و پشت سرهم کار می‌کنند تا سطحی از همکاری را در بازی ارائه دهند، که دیگر رقبای بتل رویال موجود در بازار همچین چیزی را ندارند، و همچنین به بازیکن اجازه می‌دهند تا از لحظه به لحظه گیم‌پلی هیجان‌انگیزبازی لذت ببرد.

هم‌اکنون، تنها یک حالت در بازی وجود دارد، اینکه بازیکنان به همراه دو فرد دیگر به صورت تیم‌های سه نفره و در مجموع ۶۰ بازبکن در نقشه می‌توانند همزمان بازی کنید.

بازیکنان شاید نگران ارتباط برقرار کردن در بازی با افراد دیگر باشند، مخصوصا اگر میکروفنی برای صحبت در بازی نیز نداشته باشند، ولی Apex Legends سیستم ارتباطی ویژه خود را دارد، سیستمی به نام ping کردن، این سیستم به بازیکن اجازه می‌دهد تنها با زدن یک دکمه و نشانه‌گیری روی هدف موردنظر، به سرعت اطلاعات زیادی را با هم‌تیمی‌هایش در میان بگذارد.

بازی براساس آن چیزی که بازیکن روی آن نشانه‌گذاری ( Ping ) می‌کند، اطلاعاتش را به دیگر بازیکنان می‌دهد. سلاح‌ها، زره، آیتم‌ها و حتی وقتی روی دشمنان کلیک کنید، آن‌ها را به اسم صدا می‌زند. این سیستم باعث می‌شود، بازی سرعت پیدا کرده و روان شود و بازیکنان در ارتباط با یکدیگر دچار سوءتفاهم نشوند.

سلاح‌های Apex Legends پاسخگوی تمام نیازهای شما در بحث تیراندازی هستند و لگد (Recoil) قابل پیش‌بینی دارند به جای اینکه الگوی لگد تصادفی داشته باشند، یعنی بازیکنی که مهارت لازم برای استفاده از یک اسلحه پیدا می‌کند، می‌تواند به راحتی recoil اسلحه را کنترل کند، این مطلب باعث می‌شود تا همیشه بازیکنان به دنبال اسلحه محبوبشان باشند تا بتوانند در استفاده از آن ماهر شوند. همچنین بازی تنوع زیادی در اسحله‌های خود دارد و تعداد زیادی اسلحه در دسته‌های گوناگون در بازی تعبیه شده است.

از ابتدا تا پایان بازی بسیار ویژه طراحی شده است، که البته غافلگیری خاصی نیست زمانی که بدانید این بازی محصول کمپانی است که Titanfall 2 (بهترین بازی شوتر در سبک خود) را برای ما به ارمغان آورده است. Apex Legends بر پایه‌های محکمی بنا شده است و صد درصد شرکت Respawn برنامه‌های بزرگی برای این بازی در نظر دارد.

Blackout

بازی Call of Duty Black Ops 4: Blackout توانست تغییر بزرگی در بازار بازی‌های بتل رویال ایجاد کند که تا آن زمان این بازار تحت سلطه بازی Fortnite بود. سال گذشته که این بازی عرضه شد یک ترکیب اصلاح شده از بازی شوتر محبوب Call of Duty و سبک بتل رویال بود.

Blackout در چندماهه اول تغییرات عظیمی را تجربه کرد که فراز و نشیب‌های زیادی برای بازی بوجود آورد، ولی در نهایت بازی نسبت به نسخه اولیه خود بسیار بهتر شد و بهبود یافت. بازی Blackout همانطور که از این فرانچایز انتظار می‌رود، مبارزات سریع را برای بازیکنان به ارمغان آورد. اضافه کردن نقشه‌، اسلحه‌های جدید و حتی Battle Pass به بازی تغییراتی است که Blackout نسبت به زمان عرضه خود داشته است.  Treyarch توانست همانطور که طریقه استفاده از زره را در بازی تغییر دهد، به طور کامل تعادل بین اسلحه‌ها را نیز حفظ کند.

Blackout به بازیکنان اجازه می‌دهد تا در بین شخصیت‌های محبوب خود در سری Black ops، کاراکتر خود را انتخاب کنند: البته که آن‌ها تنها تغییرات ظاهری به کاراکترها اضافه کردند، زمانی که این بازی عرضه شد این تغییرت ظاهری و انتخاب کاراکتر نرمال به نظر می‌رسید ولی وقتی این عنوان را با بازی Apex Legends مقایسه می‌کنیم بهتر بود که کاراکترها قابلیت‌های به خصوصی برای خود داشتند تا می‌توانستیم آن‌ها را از هم جدا کنیم.

این بازی از سیستم گرافیکی عالی بهره‌مند است و این امر باعث می‌شود هنوز هم در بالای لیست بازی‌های بتل رویال در بحث طراحی صحنه و زیبای محیط قرار بگیرد. در ضمن در بازی Blackout می‌توان همزمان ۸۸ بازیکن در هربازی به صورت انلاین با هم به مبارزه بپردازند، درحالیکه این عدد برای بازی Apex Legends به حداکثر ۶۰ بازیکن محدود می‌شود. صد درصد امکان تغییر این مقدار بازیکن در بازی وجود دارد، ولی در حال حاضر Blackout بازیکنان بیشتری را در حالت‌های تکنفره (solo)، دونفره (duos) و چندنفره (squad) ارائه می‌دهد.

یکی از بهترین قسمت‌های بازی Blackout، وجود زامبی‌ها در بخش‌های مختلف نقشه در طول بازی است. حقیقتا مبارزه با زامبی‌ها زمانی که به دنبال اسلحه و مهمات هستید و یا تلاش می‌کنید از دیگر بازیکنان فرار کنید، باعث می‌شود سطح جدیدی به بازی اضافه شود. زامبی‌ها تمام نقشه را اشغال نکرده‌اند، ولی در مکان‌هایی که حضور دارند می‌توانند نتیجه بازی را نیز تغییر دهند.  Blackout در زمان عرضه خود بر پایه‌های محکمی ساخته شد، و توانست با روش‌های هوشمندانه‌ای این قدرت را حفظ کند.

کدام یک پیروز میدان است؟

Apex Legends  یا CoD:Blackout

بازی Apex Legends یک بازی بتل رویال بینظیر است که در حال حاضر مورد توجه بازیکنان زیادی قرار گرفته، که حقیقتا لایق این توجه بوده. البته، نیازمند این است که بازی به حمایت و خلاقیت خود ادامه دهد تا در میدان نبرد باقی بماند. شرکت Respawn از حالا برنامه یک سال خود را برای این بازی محبوب منتشر کرده که شامل کاراکترهای (Legend) جدید، اسلحه‌ها و … می‌شود.

در وضعیت فعلی، ویژگی‌های زیادی در Apex Legends وجود دارد، که اطمینان داریم بعضی از آن‌ها، مانند سیستم ارتباطی Ping کردن، می‌تواند در دیگر بازی‌های بتل رویال نیز استفاده شود، اما Blackout یک بازی ثابت شده در این فضا و ژانر است. در حالیکه Apex Legends می‌تواند روزی از Blackout سبقت گرفته و در صدر بازی‌های بتل رویال اول شخض قرار بگیرد، که صدالبته کار راحتی نیست و نیاز به حفظ این شتاب رو به جلو دارد تا مانند دیگر بازی‌های این سبک به حاشیه نرود.

اینکه بازی Apex Legends یک عنوان رایگان است، باعث می‌شود که حداقل فرصت این را به او بدهیم و امیدوار باشیم که این بازی جای پیشرفت دارد، البته این را هم در نظر بگیرید که ما درباره‌ی یکسال بعد این بازی صحبت می‌کنیم، در طول این یکسال بازی Blackout نیز با بروزرسانی‌ها و ویژگی‌های جدید خود می‌تواند رقیب قدرتمندی برای Apex باشد.

دسته بندی
اخبار بازیبازی Apexمطالبنقد و بررسی

یک دیدگاه

مطالب مرتبط