راهنمای بازی Dota 2 | اصطلاحات پرکاربرد در بازی Dota 2

ما در این مطلب، لغات و اصطلاحات اصلی بازی Dota 2 را جمع‌آوری و در اختیار شما قرار داده‌ایم.

دنیای بازی Dota 2 دنیایی وسیع و بی‌کران است به طوری که بدون آن‌که به شخصه آن‌را تجربه کنید، تلاش برای یادگیری اصطلاحات، الفاظ و نام‌ها در آن راه به جایی نخواهد برد. اما برای شروع کار یک سری از حداقل‌ها، لازم و ضروری خواهد بود تا مرتباً مجبور به سؤال کردن از هم‌تیمی‌های خود نباشید. بنابراین ما در این مطلب، لغات و اصطلاحات اصلی بازی Dota 2 را جمع‌آوری و در اختیار شما قرار داده‌ایم.

مطلب مرتبط : آنچه برای ارتباط با هم‌تیمیتان به‌آن نیاز خواهید داشت

سازه‌ها ( Ancients ) : این لغت در بازی به دو ساختمان بزرگ در قلب مقر فرماندهی شما و یا دشمن اطلاق می‌شود که شما می‌بایست از ساختمان خود محافظت کرده و در جهت نابودی ساختمان‌های اصلی دشمن تلاش کنید.

لاین پایین (Bottom Lane) یا به اختصار Bot: به مسیری گفته می‌شود که شما را به سمت گوشه‌ی پایین و سمت راست نقشه هدایت می‌کند. برخلاف مسیر های Hard Lane و Easy Lane که بسته به سمتی که شما برای آن بازی می‌کنید تغییر می‌کند، خط جنوبی همواره ثابت می‌ماند. برای Dier لاین پایین مستقیماً به بیس منتهی می‌شود ولی برای Radiant تا کمی جلوتر و در نزدیکی های گوشه‌ی نقشه ادامه پیدا می‌کند.

کریپ‌ها (Creeps) : یگان‌های بی‌طرف وغیر قابل بازی کردنی هستند که هر از چند گاهی در بیس دشمن ظاهر می‌شوند سپس در سه لاین بازی حرکت کرده و به یگان‌های دشمن حمله می‌کنند. اگر شما در زمان کشته شدن کریپ‌ها در آن‌جا حضور داشته باشید می‌توانید ایکس پی جمع‌آوری کنید. اگر شما آخرین تیر یا انرژی را به سمت آنها رها کرده و آنهارا کشته باشید می‌توانید طلا نیز بدست آورید. دسته‌ی دیگری از این موجودات به نام کریپ‌های جنگلی نیز وجود دارند که در مکان‌های به خصوصی به نام کمپ‌ها در ورودی مناطق مختلف استقرار دارند که می‌توانیداز آنها هم طلا و ایکس پی بدست آورید.

کریپ‌های ویژه مانند Ancients و Roshan در سرتاسر نقشه پراکنده شده اند و می‌توان از آن‌ها برای گرفتن دست بالاتر در بازی بهره برد.

امتیاز کریپ (Creep Score) یا اختصاراً CP : به میزان کریپ‌هایی که در آخرین حمله کشته اید اطلاق می‌شود.

دنای کردن (Denis) : به یک تاکتیک خاص گفته می‌شود که مختص جهان Dota 2 است. در این روش در زمانی که سطح جان کریپ‌ها و یا حتی هیرو‌های خودی به قدری پایین باشد که از کشته شدن آن‌ها مطمئن باشید، خود شما اقدام به کشتن نیرو‌های خودی می‌کنید تا از رسیدن طلا و ایکس پی آنها به دشمن جلوگیری کنید.این تاکتیک روش ها و مواقع خاصی دارد که باید با مرور زمان آن‌ها را فرا بگیرید پس در بازی‌های اول شروع به کشتن متحدان خود نکنید.

Dier : نام گروهی است که در گوشه‌ی بالا و سمت راست نقشه استقرار دارد.

درفت کردن (Drafting): به بخشی از بازی که قبل از شروع مسابقه اصلی انجام می‌شود، اشاره دارد. در این مرحله شما هیرو‌های خود را انتخاب می‌کنید. در برخی از بازی‌ها شما حتی می‌توانید هیروهایی که نمی‌خواهید در مقابل آن‌ها بازی کنید را قدغن کنید. این حالت در تورنمنت‌های حرفه ای وجود دارد.

همچنین در این مرحله از بازی، کاربران بدون از دست دادن منابع و نیروها، یکدیگر را در زمینه‌هایی همچون استراتژی بازی و نوع نیروها محک میزنند. البته در بازی هایی که ویژگی بن کردن هیروهای حریف وجود ندارد، معمولاً این مرحله به انتخاب هیروهای مورد علاقه‌ی کاربران خلاصه می‌شود.

فارم کردن (Farming)  : یعنی بدست آوردن پول و ایکس پی از طریق کشتن کریپ‌ها

گنک (Gank) : به معنای حمله‌ی تیمی است که در آن چند بازیکن از یک تیم، هیروی دشمن رابه دام انداخته و با کشتن او تیم دشمن را تضعیف می‌کنند.

لاین سخت یا Hard Lane : مسیر کوتاه‌تری است که برای گروه Dier مسیر پایین و برای تیم Radiant مسیر بالایی محسوب می‌شود. این مسیر از نظر قدرت هیرو‌ها و مهارت بازیکن نیاز به توان بالاتری دارد. ناحیه‌ای که توسط تاور‌های شما محافظت می‌شود آن‌سوی رودخانه را پوشش نمی‌دهد اما نقاطی که در آن نیروهای بی‌طرف شما با کریپ‌های دشمن مواجه می‌شوند در این محدوده قرار می‌گیرد. این بدان معناست که شما باید در این مسیر هیروهای دشمن را از نزدیک و با هوشیاری بالاتری تحت نظر داشته باشید همچنین باید هیروهای با دوام‌تری را با وابستگی کمتر به طلا و توانایی بالا در فرار، برای این مسیر انتخاب کنید.

جنگل Dota 2 : ناحیه ایست که بین دو مسیر قرار گرفته است. برخی از هیرو‌ها برای کشتن کریپ‌های این منطقه بسیار مناسب هستند لذا به آنها جانگلر گفته می‌شود یعنی هیرو‌هایی از ابتدا می‌توانند فارم کنند.

Last hit : به حمله و ضربه‌ی نهایی گفته می‌شود که به کریپ وارد می‌شود و طلای بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد. از آنجایی که برخی از هیروها نسبت به بقیه بیشتر میزان طلایی که دارند وابسته هستند، باید حواستان به مقدار Last hit هایی که وارد می‌کنید باشد. اگر شما در نقش ساپورت (از وظایف هیروها) وارد شده اید بهتر است اجازه دهید همراه شما LH بیشتری داشته باشد.

میکرو(Micro) : که خلاصه شده‌ی میکرو کنترل می‌باشد، به توانایی بازیکن در کنترل چند یگان به طور هم‌زمان گفته می‌شود. برخی از هیرو‌ها و یا ویژگی‌ها به این توانایی نیاز دارند.

لاین میانی یا Mid Lane : به مسیر مرکزی نقشه گفته می‌شود که کریپ‌ها مستقیماً در وسط رودخانه باهم روبه رو می‌شوند.

Pulling : به تاکتیکی در بازی گفته می‌شود که طی آن،با جلب توجه نیروها و کریپ‌ها، آن را از منطقه‌ی اصلی‌شان به داخل جنگل می‌کشانند. به عنوان مثال، میتوان کریپ‌های جنگلی را به مسیرها کشاند تا با کریپ های مسیر درگیر شوند یا اینکه میتوان کریپ‌ها را به میدان دید تاور ها کشاند.

Radiant : نام سمتی است که در ناحیه‌ی جنوب غربی نقشه قرار دارد.

Roshan : نام قوی‌ترین کریپ بازی است که در رودخانه‌ی بین Dier و Radiant استقرار دارد. کشتن او نیازمند آیتمی به نام Aegis of the Immortal است که به دارنده‌ی آن امکان بازگشت دوباره و بدون معطلی بعداز مرگ را می‌دهد.

لاین امن یا آسان (Easy Lane) : به مسیر بالایی برای Radiant و مسیر پایینی برای Dier گفته می‌شود که در آن تاور‌های محافظ  نزدیک محل برخورد با کریپ‌ها قرار می‌گیرد لذا موقعیت را برای هجوم هیروها به مواضع دشمن فراهم می‌سازد.

استک کردن (Stacking) : به معنای کشاندن چند دسته از کریپ‌ها به منظور حمله‌ی دسته جمعی به هیرو یا تاور دشمن گفته می‌شود. برای این کار باید به سایت کریپ‌ها حمله کرده و بلافاصله به سمتی که میخواهید، فرار کنید و آن‌هارا با خود بکشانید. اگر زمان بندی شما درست باشد بعداز این کار کریپ‌های جدید دوباره در محل ظاهر می‌شوند لذا می‌توانید هرچند بار که خواستید این کار را تکرار کنید.

لاین بالا (Top Lane) : مسیری است که شما را به سمت بالا و سمت چپ نقشه هدایت می‌کند. مسیر بالایی Dier همان Hard Lane است و مسیر بالایی Radiant همان Easy Lane می‌باشد.

Tower : تاورها سازه‌های تدافعی هستند که در طول مسیرها قرار می‌گیرند. این سازه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که با دید مناسب محل حمله به مواضع دشمن و کریپ‌ها را تعیین کنید. هریک از دو طرف بازی مجموعاً یازده تاور دارند.

Ward ها آیتم‌هایی هستند که شما بر روی نقشه قرار می‌دهید تا دید کافی روی منطقه بدست آورید.آن‌ها معمولاً نزدیک طلسم‌ها، کریپ‌های خاص مانند Roshan و نزدیک بیس دشمن به منظور اخطار به متحدان شما در زمان تحرک دشمن، قرار دارند.

سازه‌ی کریپ‌ها ( Creeps ): کریپ‌ها نیرو‌هایی بی‌طرف و مخصوصی در بازی هستند که در نقاط خاصی از نقشه قرار دارند. معمولاً دو تا در سمت شما و دوتای دیگر درسمت دشمن. به هرحال شما می‌توانید به هر دوی این نقاط حمله کنید و درصورت پیروزی، طلا و ایکس پی ( Experience ) بیشتری را در مقایسه با کریپ‌های معمولی بدست آورید.

این‌ها تعدای از اصطلاحات بنیادی بازی Dota 2 بودند که خدمت شما ارائه شدند.

منبع : DMarket

دسته بندی
Esportاخبار بازیراهنما و آموزشمطالبمقالاتورزش‌های الکترونیک

یک دیدگاه

مطالب مرتبط

 • TI9

  رویداد TI9 | آغاز یک هیجان

  با وجودی که امروز اولین روز از شروع رقابت‌های Esport مرحله گروهی رویداد TI9 بازی Dota 2 بود، رقابت‌ها و نتایج کسب شده توسط تیم‌ها هیجان این رویداد را...
 • TI9

  رویداد TI9 | بزرگترین رویداد Dota 2 سال آغاز شد

  ساعاتی پیش، بزرگترین تورنومنت Dota 2 سال آغاز شد. رویداد TI9 همچون تورنومنت‌های سال‌های پیش، کماکان عنوان رویداد با بیشترین جایزه در مسابقات Esport را به دوش می‌کشد. این...
 • Rainbow six

  تورنومنت Rainbow Six Siege Raleigh Major

  تورنومنت Raleigh Major اولین major در رشته Rainbow Six Siege است که در آمریکا برگزار می‌شود. این major، از دوازدهم آگوست با مرحله گروهی آغاز شده و تا شانزده...
 • TI9

  رویداد TI9 | پروفایل تیم Evil Geniuses

  دیگر چیزی به شروع رویداد TI9 نمانده و این بار در آخرین مطلب از سری بررسی تیم‌های شاخص حاضر در رویداد، می‌خواهم بهترین تیم آمریکای شمالی در Dota 2...