راهنمای بازی Counter Strike GO | چگونه لگد اسلحه را کنترل کنیم؟

یادگیری مهم ترین اصل در تیراندازی!
راهنمای بازی Counter Strike GO | چگونه لگد اسلحه را کنترل کنیم؟Reviewed by نیما احمدی on May 27Rating: 5.0راهنمای بازی Counter Strike GO | چگونه لگد اسلحه را کنترل کنیم؟

در این راهنما سعی می‌کنیم تا چگونگی تمرین کنترل لگد سلاح در بازی کانتر استرایک، الگوی لگد هر سلاح، نکاتی برای کنترل لگد، و معرفی بهترین نقشه‌های Counter Strike که می‌توانید در آنجا تمرین لگدگیری اسلحه انجام دهید، را در قالب یک پست برای شما توضیح دهیم.

زمان زیادی طول نمی‌کشد تا بازیکنان کشف کنند که بازی Counter Strike GO می‌تواند یک بازی وحشیانه و بی‌رحم باشد، بازی که برای غلبه به سیستم‌های بی‌پایان و مکانیزم‌های آن و استاد شدن در بازی، باید ابتدا با اصول اولیه آن آشنا شوید.

گرچه بازی‌های شوتر اول شخصی مانند Call of Duty، لگد آنچنانی ندارد و اسلحه‌هها ضربه کوچکی را به بازیکن وارد می‌کند که نیازی به مهارت در خنثی کردن این لگدها وجود ندارد. به عنوان یک قانون کلی، یک حرکت سریع موس یا جوی استیک برای مقابله با این لگدها کافی است.

فهمیدن اینکه در بازی کانتر استرایک قضایا کمی پیچیده‌تر از بقیه بازی‌ها است، چندان غافلگیرانه نیست، و هر سلاح در بازی دارای الگوی Recoil (لگد) ویژه خود است که باعث می‌شوند تا در صورت کنترل نکردن آن، شلیک‌های شما به هر سمت دلخواهی برود.

پیدا کردن مهارت در کنترل Recoil از این جهت اهمیت بسیاری دارد که به شما اجازه می‌دهد تا هر زمانی که می‌خواهید تیر را دقیقاً همانجایی که نشانه رفته‌اید شلیک کنید. در همه سطوح با این قضیه روبه‌رو شده‌اید که مثلا در موقعیتی قصد هدشات کردن حریف را دارید و یا می‌خواهید جمعی از دشمنان را سلاخی کنید، اما در این مواقع بهترین گزینه به رگبار بستن دشمنان نیست.

آماده‌اید تا مهارت‌های شما را در بازی Counter Strike به سطح بالاتری ببریم؟ اگر که آماده هستید، این راهنما شامل تمام چیزهایی است که برای بهتر شدن در کنترل اسلحه به آن نیاز دارید، با جزییات الگوی شلیک تمام سلاح‌ها. اگر این دانش را در بازی به درستی اجرا و دائماً آن را تمرین کنید، قطعاً پیشرفت زیادی را در عملکرد خود خواهید دید.

برای اینکه درک بهتری از کنترل لگد اسلحه داشته باشید و در تمرین مهارت‌هایی مانند “Spray Transfers” استاد شوید، ما یک راهنمای کامل و قدم به قدم را برای شما جمع کرده‌ایم.

الگوی رگبار یا Spray Pattern چیست؟

وقتی که در بازی CS:GO ماشه را می‌کشید، هر سلاح واکنش و رفتار متفاوتی را نشان می‌دهد. برای مثال واکنشی که تفنگ AK47 نشان می‌دهد نسبت به سلاح M4A1-S بسیار متفاوت‌تر است.

این اثرات و تفاوت‌ها زمانی قابل توجه می‌شود که به صورت ساکن رویه‌روی دیواری بایستید و ماشه را بکشید تا خشاب شما خالی شود. تفنگ AK47 به سرعت نشانه را به بالا پرتاب می‌کند، سپس به راست تغییر جهت داده و در آخرین تیرها به سمت چپ می‌رود. سلاح M4A1-S در یک مَد پایدارتری به سمت چپ تغییر جهت داده و سپس به راست می‌رود.

پس، اسلحه‌های گوناگون “الگوی رگبار” متفاوتی دارند که نتیجه دو فاکتور زیر هستند:

 • Inaccuracy
 • Recoil

Inaccuracy باعث می‌شود تا در یک الگوی لگد ثابت، بحث رندوم بودن تیرها رعایت شود. راه رفتن، پریدن و بالا رفتن از نردبان‌ها وقتی که بحث االگوی رگبار می‌شود، عاملان اصلی خراب کردن لگد اسلحه هستند.

Recoil دقیقا همانطور که انتظار دارید عمل می‌کند. این یک الگوی ثابت است که هر سلاح را ویژه و خاص می‌کند و می‌تواند حرکت تفنگ را زمانی که ماشه را می‌کشید مشخص کند. لگد اسلحه به تدریج کاهش می‌یابد، پس زمانی که دستتان را از روی ماشه بردارید خواهید دید که تفنگ به سرعت به مکان قبلی خود بازمی‌گردد.

برای تصویر الگوی تمام سلاح‌ها، سایت csgoskills.com مکان مناسبی برای آشنایی با آن‌ها است.

کنترل لگد یا Recoil Control چیست؟

همانطور که از اسم آن حدس می‌زنید، این عمل کنترل الگوی رگبار هر سلاح است که بتوانید تمام تیرها را دقیقاً به همانجایی که می‌خواهید هدایت کنید، به جای اینکه تیرها را به جاهای عجیب غریب شلیک کنید.

به طور خلاصه کنترل لگد تنها حرکت دادن موس برخلاف الگوی حرکتی رگبار است، پس شما فقط باید ضربه را استادانه خنثی کنید و نشانه تفنگ را در منطقه اولیه نگه دارید.

چگونه می‌توانیم برای کنترل لگد اسلحه تمرین کنیم؟

از یک سرور محلی شروع کنید

بهترین مکان برای آغاز تمرین محیطی است که شما می‌توانید به راحتی و بدون اینکه کسی حواستان را پرت کند، الگوی تمام اسلحه‌ها را عملاً تجربه و حس کنید. یک سرور محلی بهترین مکان برای این کار است، از آنجایی که می‌توانید که در این سرورها هر جور که می‌خواهید دستورات را برای تمرین اجرا کنید.

در اینجا توضیح می‌دهیم که چگونه وارد یک سرور محلی شوید تا بتوانید در آنجا برای کنترل لگد اسلحه‌ها تمرین کنید:

 • به بخش “Options”، “Game Setting” بروید و “Enable Developer Console” را به “Yes” تغییر دهید.
 • گزینه “Play” را کلیک کنید، “Offline With Bots” را انتخاب کنید، نقشه موردنظر خود را انتخاب کنید، سپس “No Bots” و در نهایت “Go” را بزنید.
 • همین که وارد بازی شدید، باید بعضی از Console Command ها را فعال کنید تا تجربه شما بسیار آسان‌تر شود. ابتدا با زدن دکمه [`] به بخش console وارد شوید. (این دکمه در کنار عدد ۱ قرار دارد)
 • سپس دستورات زیر به ترتیب یکی پس از دیگری وارد کنید:
 • Sv_cheats 1
 • Sv_infinite_ammo2
 • Sv_showimpacts 1

دستور sv_cheats1 به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید دو دستور بعدی را وارد کنید. دستور sv_infinite_ammo2 به شما تیر بینهایت می‌دهد، اما نیاز دارید تا بین تمام شدن هر خشاب دوباره اسلحه را بارگذاری کنید تا بیشتر به واقعیت نزدیک باشد. در نهایت، دستور sv_showimpacts 1 مکان اصابت تیرها را به صورت هایلایت نشان می‌دهد تا به راحتی بتوانید مسیر حرکت آن‌ها را کنترل کنید و چگونگی کنترل لگد اسلحه‌ها را بهتر درک کنید.

چگونه لگد اسلحه را کنترل کنیم؟

ابتدا باید اسلحه خود را انتخاب کنید و چند خشاب اول را برروی دیوار خالی کنید تا با الگوی حرکتی آن اسلحه بیشتر آشنا شوید. تفنگ AK47 بهترین اسلحه برای آغاز تمرین است که مشخص‌ترین الگوی رگبار را دارد. یادگیری و استاد شدن در این اسلحه راه شما را برای دیگر سلاح‌ها هموار می‌کند.

سپس باید این روند را به صورت صعودی برای بهتر شدن طی کنید. تمرین کنید تا هنگامی که شلیک می‌کنید به آرامی موس را به پایین حرکت دهید. حرکت تفنگ را حس کنید و نسبت به آن موس را به سمت پایین حرکت دهید تا اثر لگد اسلحه را خنثی کنید. در این روند عجولانه کار نکنید. سعی کنید به آرامی موس را تکان دهید تا بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید.

وقتی که با شلیک تفنگ وقت گذراندید، الگو را گسترش دهید و تمرکز خود را برروی حرکات افقی تفنگ را کنترل کنید. دوباره، به همان روش قبلی اینکار را انجام دهید. موس خود را در جهت مخالف حرکت تفنگ تکان دهید. تنها مسئله  تکرار و تمرین این حرکت است، پس باید این حرکات را به حافظه عضلانی خود وارد کنید تا به ناخودآگاه شما برود و جزوی از طبیعت بازی شما شود.

دوباره و دوباره این روند افزایشی را تکرار کنید تا زمانی که با آن احساس راحتی کنید و بتوانید تمام الگوی رگباری اسلحه را کنترل کنید، و تمام تیرهایی که شلیک می‌کنید مساحت یک دایره کوچک را برروی دیوار روبه‌رو تشکیل دهند.

اگر نمی‌توانید مستقیم شلیک کنید، ناامید نشوید! کنترل رگبار کار سختی است و زمان زیادی برای تکمیل شدن این مهارت لازم است.

در مقابل دیگر بازیکنان تمرین کنید

حال شما از شلیک به دیوار فارغ شده‌اید و می‌توانید یک یا دو الگوی رگباری را خنثی کنید. زمان آن رسیده است که تمام تمرینات را به دنیای واقعی بازی Counter Strike ببرید، و تمرکز کنید تا دیگر بازیکنان را به رگبار بکشید.

به شدت پیشنهاد می‌کنیم که وارد پلی‌لیست Deathmatch شوید و به کل گرفتن امتیاز را فراموش کنید. به جای آن، شما باید برروی تمام تأثیرات کنترل لگد برروی دشمنان خود تمرکز کنید و مهارت خود را در مقابل آن‌ها بسنجید.

بدین معنی است که دشمنان خود را به رگبار ببندید حتی اگر این انتخاب جزو گزینه‌های شما نباشد. به یاد داشته باشید، تمام این کارها برای بهتر شدن شما در روند کنترل لگد تفنگ است، نه برای خودنمایی در Deathmatch.

Recoil decay و Spray transfer

حال که تمرینات خود را عملی کرده‌اید، زمان آن رسیده تا کمی پیشرفته‌تر عمل کنید. در قسمت زیر درباره Recoil Decay و Spray Transfers را توضیح خواهیم داد، چون این دو فاکتور جزو بهترین قسمت‌هایی هستند که با یادگیری آن‌ها می‌توانید پیشرفت زیادی در این روند داشته باشید.

Recoil Decay

هرچقدر که در بحث رگبار و اسپری کردن پیش می‌روید، زمان زیادی می‌کشد تا لگد اسلحه را کاهش دهید و نشانه اسلحه به حالت اول برگردد. این مسئله زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که وقتی یکی از دشمنان را به رگبار می‌کشید و بعد از آن نیاز دارید تا سریعاً نشانه را به سمت فرد دیگری ببرید.

برای مثال، بگوییم که در کل برای کشتن یک دشمن ۵ تیر شلیک کرده‌اید و آن فرد در تیر پنجم کشته شده است. پس از او دشمن دیگری به سرعت ظاهر می‌شود، و پس از آن شما بدون اینکه حتی به مسئله کاهش لگد (Recoil Decay) فکر کنید، به سمت او شلیک کنید. تیرها همگی از بالای سر او می‌گذرد زیرا هنوز لگد شلیک‌های قبلی جبران نشده‌ است.

حل کردن بحث Recoil Decay در بازی کانتر استرایک مسئله سختی است چون مربوط به توسعه و گسترش حسی است که در آن لحظه اسپری کردن به شما دست می‌دهد. با وجود اینکه سخت بودن مسئله، هنوز هم در بازی قابل اجرا است. کارهایی که باید انجام دهید:

 • هنگامی که چند تیر شلیک کردید به سرعت به هدف دیگری شلیک کنید.
 • به یک نقطه شلیک کنید. سپس برروی یک هدف تیراندازی کنید، برای چند ثانیه به خود استراحت دهید، و بعد از آن دوباره شلیک کرده تا بتوانید لگد اسلحه را به طور کامل خنثی کنید.
 • شلیک، استراحت، صبر، شلیک. و در نهایت تکرار.
Spray Transfer

این عمل زمانی رخ می‌دهد که شما قصد دارید تا وسط رگبار هدف خود را تغییر دهید. برای تمرین کردن این کار سرور محلی را به شما پیشنهاد می‌کنیم، یا برروی تعدادی bot در بازی. به اینکه نشانه به کجا می‌رود اهمیت ندهید و بیشتر برروی محل اصابت تیرها تمرکز کنید. ما می‌دانیم که شاید این مسئله کمی عجیب باشد، اما این حرکت بیشتر به “حس” بستگی دارد و برای اینکار باید بیشتر تمرین کنید تا بتوانید اینکار را براحتی انجام دهید.

اگر می‌خواهید توانایی تغییر مسیر رگبار را بهتر کنید، باید مطمئن شوید که از آن در سرور‌های Deathmatch و یا مدهای دفیوز بمب سنتی استقاده کنید.

این تمام تمریناتی بود که برای بهتر شدن در کنترل لگد یا همان Recoil Control در بازی Counter Strike نیاز بود تا بدانید. تنها کاری که بعد از نیاز دارید تا انجام دهید این است که تمرینات خود را در بازی واقعی عملی کنید تا به یک عادت تبدیل شود. نظرات خود را درباره این راهنمای بازی کانتر استرایک با ما به اشتراک بگذارید.

دسته بندی
Esportاخبار بازیراهنما و آموزشکامپیوترمطالب

یک دیدگاه

مطالب مرتبط