نقد و بررسی بازی FIFA 18

آغاز دوباره‌ی جنون | نقد و بررسی بازی FIFA 18

یک قدم رو به فوتبال واقعی

هرساله FIFA تنها عنوانی است که تمام توجهات را به خود جلب کرده و یک تنه می‌تواند بزرگترین عناوین بازی را از نظر فروش کنار زده و جایگاه اول بازار را نصیب خود کند.

جایگاه فیفا تا حدی بالا رفته است که حتی ستاره های واقعی فوتبال منتظرند تا رتبه خود را در این بازی ببینند؛ کارت های FUT خود را بازبینی کنند و تا می‌توانند برای همدیگر از امتیاز خود در بازی بگویند.

به جرئت می‌توان گفت که هیچ چیز جذاب تر از بخش “JOURNEY” بازی نیست؛ ادامه داستان «الکس هانتر» پرشور و هیجان که اکنون در فصل دوم این داستان در فوتبال حرفه‌ای حضور دارد.

در این بخش شاهد حضور بازیگران مکمل مشهوری هستیم که در آن ایفای نقش کرده‌اند؛ از کریستیانو رونالدو گرفته تا مولر، گریژمن و ریو فردیناند افسانه‌ای که در یک ماجراجویی خاص و سفر به دور دنیا، به الکس محلق می‌شوند. لازم به ذکر است که این اتفاق به خودی خود در دنیای فوتبال یک موفقیت بسیار بزرگ است.

EA به وضوح با ایجاد سرما در فصل سوم بخش “journey”، سعی بر آن دارد تا از تکنولوژی منحصر به فرد موتور قوی Frostbite بیشترین استفاده را بکند تا داستان به بیشترین حد انعطاف پذیری خود برسد. در بخش داستانی نیز سنگ تمام گذاشته اند و کات سین های بعد از بازی که شامل مهمانی های بعد از بازی، کنفرانس های مطبوعاتی و غیره، کاملا روی زندگی الکس تمرکز کرده‌ است و به شما نمایی از زندگی بسیار خوب او نشان می‌دهد.

از دیگر کارهای جذاب EA، شبیه سازی توییتر و شبکات اجتماعی دیگر می‌باشد. شما با پیشروی در داستان می‌توانید طرفداران بیشتری را در شبکه های اجتماعی جذب کنید؛ همچنین می‌توانید بازخورد هایی که در شبکه های اجتماعی به بازی و زندگی شخصی شما می‌شود را مطالعه کنید. گیم پلی این بخش حدودا ۱۰ ساعت می‌باشد؛ شما باید با تصمیم گیری های زمان بندی شده نوع برخورد الکس را انتخاب کنید و تأثیرات برگشت ناپذیر آن را مشاهده کنید. در این بخش الکس بیشتر در صحنه دیده می‌شود اما EA از سورپرایز کردن بیننده ابایی ندارد و حتی کاراکتر های قابل بازی را در حالی که انتظارش را ندارید، معرفی می‌کند. گاهی اوقات مناقشات داخلی بیش از حد پیچیده، تهدیدی برای از بین بردن تمرکز فوتبالی به شمار می‌آیند؛ اما به طور کلی داستان به صورت مهیجی سرگرم کننده است. هنوز امکانات این بخش تمام نشده و شما در این نسخه از فیفا می‌توانید موهای الکس را تغییر دهید، لباس های جدید به او بپوشانید و روی بدنش تتو کنید. بعد از آن باید یک همبازی خوشنام انتخاب کنید که با او، به وسیله یک سری بازی های چالشی، زمینه های رقابتی فراوانی ایجاد کنید.

بعید به نظر می‌رسد که “journey” را بیش از یک‌بار بازی کنید، اما به عنوان یک بازی انفرادی در بازی‌ای که پر از حالت های گوناگون است، این یک موفقیت بسیار بزرگ برای EA به شمار می‌آید که همه و همه با جلوه های بصری جدید و ارتقا یافته‌ی FIFA عالی به نظر می‌رسند.

راستی صحبت از جلوه های بصری FIFA 18 شد، شرکت EA با استفاده از موتور قوی Frostbite توانسته این عنوان را شایسته تقدیر کند.

کریس رونالدو به طرز بسیار عجیبی شبیه سازی شده است، با تکنیک خاص خودش می‌دود و ضربات ایستگاهی خود را کاملا شبیه به واقعیت می‌زند. آرین روبن پنجه های پای خود را به سمت جلو حرکت می‌دهد؛ مچ دستش آویزان می‌شود. و تعداد کثیری دیگر از بازی‌کنان به صورت بسیار خاصی شبیه‌سازی شده‌اند. این نسخه از بازی یک جهش  انقلابی و رو به جلو به حساب می‌آید که به جرأت می‌توان گفت که قدم بسیار بزرگی به سمت واقعیت مجازی برداشته است.

انیمیشن های مربوط به صورت و جزئیات ارتقا یافته‌اند. کات سین های قبل از شروع مسابقه بسیار واقعی تر به نظر می‌رسند؛ نورپردازی ها بهتر شده است. ارتقاعات بصری به EA اجازه داده‌اند که انعطاف پذیری بیشتری در ماهیچه ها و اندام بازیکنان ایجاد کند. از دیگر ارتقاعات تصویری، تماشاگران و جمعیت حاضر در ورزشگاه می‌باشند. چهره مردم در جایگاه ها کاملا واقعی شبیه سازی شده‌ است. و استادیوم ها با دقت بسیار زیادی مثل همیشه بازسازی شده‌اند.

در بخش Career و در کات سین های آن، بازی مارا به عنوان مدیر، بازی‌کن و نماینده قرار می‌دهد؛ تا در مورد معاملات انتقال بازی‌کن به دقت مذاکره کنیم. در طول این تبادلات هیچ مکالمه‌ای وجود ندارد اما می‌توانید آن ها را به یک نفر دوم واگذار کنید.

خیلی درگیر مسائل فرعی شدیم؛ کمی به سراغ اصلی ترین بخش این بازی برویم که چیزی نیست جز، گیم پلی آن. با رجوع به FIFA 17 سعی بر این شد که یک مقایسه اساسی میان این نسخه فعلی و نسخه قبلی آن شکل بگیرد و تفاوت های کاملا واضح نوشته شود. اولین مورد که کاملا به چشم می‌آید، بازی‌کنان در FIFA 18 حرکت پویا تری دارند. گاهی اوقات با سرعت در حال شوت کردن هستند، گاهی دیگر هم حرکات کوتاه و پرش انجام می‌دهند؛ وقتی گلی را از دست می‌دهند اعتراض و سرزنش خود را نشان می‌دهند. جریان بازی کاملا شبیه به فوتبال واقعی شده است. در کل FIFA 18 سرگرم کننده تر شده است. گل زدن نسبت به نسخه قبلی خیلی آسان تر شده است. سانتر کردن بسیار ساده تر شده است؛ به طوری که به راحتی می‌توانید با سانتر های کوتاه به گل های فراوانی برسید. البته لازم به ذکر است این مورد سختی بازی را به طرز بسیار فاحشی کم کرده که امیدوارم در آپدیت های بعدی این مسئله حل شود.

تنه زدن به بازی‌کنان بهتر از قبل شده است اما تکل کردن، بسیار سخت شده و به ترکیب هوشمندانه‌ای از زمان بندی مناسب و خوش شانسی نیاز دارد. این بخش یک نقطه ضعف به حساب می‌آید چرا که از حالت استاندارد خارج شده است. کرنر ها تغییری نداشته اند اما پنالتی زدن بسیار آسان تر شده است. ضربه زدن پنالتی آسان، اما گرفتن پنالتی تا حدی دشوار شده که نیاز به تمرین دارد.

بخش هوشمند دیگری که قابلیت تعویض بدون استفاده از بخش تغییرات ترکیب دارد به بازی FIFA 18 اضافه شده است. بازی با یک سری پیشنهادات آغاز می‌شود؛ که می‌توانید با فشار یک دکمه بازی‌کن پیشنهادی را تعویض کنید. البته برای مدیریت بیشتر، شما می‌توانید قبل از شروع بازی، بازی‌کنانی که خودتان مد نظر دارید را در لیست تعویضی ها قرار دهید.

بخش آنلاین و چند نفره FIFA 18 تا حد بسیار زیادی پیشرفت داشته و جذاب تر از قبل شده؛ حالت “Seasons” برگشته است تا به همان اندازه‌ی “FIFA Ultimate Team” جذاب باشد؛ اما هرچقدر هم “Seasons” جذاب باشد، به پای بخش “FUT” نخواهد رسید. در نسخه جدید FIFA، بخشی جدید به نام “Squad Battles” به “FUT” اضافه شده است؛ که به عبارتی همان بخش تکنفره‌ی “FUT Champions” می‌باشد. در بخش “Squad Battles” شما در برابر هوش مصنوعی و به صورت تک نفره مسابقه ‌می‌دهید؛ البته اگر محدودیت زمانی دارید و نمی‌توانید هرروز سراغ کنسولتان بروید باید خوشحال شوید، چرا که در این بخش نیازی نیست تا هرروز مسابقات از قبل مشخص شده را بازی ‌‌کنید. از دیگر افزوده های “FUT” ، بخش”FUT Icons”  ‌است که به شما اجازه می‌دهد یک سری بازی کن مانند رونالدو را به تیم خود اضافه کنید؛ که هر “Icon” با یک کارت و در سه وهله جداگانه به بازی‌کنان نشان داده می‌شود. این بخش نیز از همان بخش هایی است که به جذابیت “FUT” می‌افزاید.

در نهایت بازی FIFA 18 عنوانی است که با پیشی گرفتن های بسیار زیادی از نسخه ۱۷ از جهات مختلف توانسته است باز هواداران خود را راضی نگه دارد و امید به آن است که مشکلاتی اعم از دفاع، سانتر و غیره در آپدیت های گیم پلی بازی بهبود یابند. نام تجاری FIFA با حمایت چهره های سرشناس فوتبال، بخش قابل توجهی از طرفداران فوتبال و بازی های ویدیویی را درگیر خود ساخته است؛ و از این رو اگر قدرت جلوه های ویژه و بصری به همین سرعت پیشرفت کند، طولی نمی‌کشد که فرق بین بازی و فوتبال واقعی را متوجه نخوایم شد. و این امر موجب می‌شود تا طرفداران این سری بازی ها جنون خود به فوتبال را باز از سر بگیرند تا اوقات خوشی را برای خود رقم بزنند.

8
نقاط قوت
  • جلوه های ویژه بهتر شده‌اند
  • جلوه های بصری بهتر شده‌اند
  • FUT جذاب تر از قبل
نقاط ضعف
  • سیستم دفاعی ضعیف
  • سرعت انتقال توپ خیلی زیاد شده
  • سانتر ها اکثرا منجر به گل می‌شوند
  • امتیاز بازی FIFA 18
    8
دسته بندی
Esportمطالبنقد و بررسینقد و بررسی بازیورزش‌های الکترونیک

یک دیدگاه

مطالب مرتبط