بازی Spider Man

تارِ در هم تنیده | پیش نمایش بازی Spider Man

از نجات دادن شهر آسمان خراش ها تا اجاره خانه و روابط پیچیده
تارِ در هم تنیده | پیش نمایش بازی Spider ManReviewed by محمدجواد محسنى on May 5Rating:

سال ۲۰۱۸ شاید یکی از بهترین سال‌ها برای طرفداران سونی و کنسولش باشد. انتشار پر قدرت God of War و تبدیل شدن به یکی از بهترین بازی‌های این نسل و عناوین پرشماری که قرار است برای این کنسول عرضه بشوند، این سال را برای علاقه مندان به دنیای بازی‌های ویدئویی بسیار خاص کرده است. یکی از انحصاری‌هایی که قرار است در آینده‌ی نزدیک عرضه بشود، بازی Spider Man است. بازی Spider Man در کنفرانس E3 سونی در سال ۲۰۱۶ به طور بسیار ناگهانی معرفی شد و مخاطبین را سورپرایز کرد. هر چقدر که Spider Man در Hollywood خوش درخشید و صنعت فیلم توانسته دین خود را به این ابرقهرمان دنیای کامیک‌های مارول ادا کند، اما این ابرقهرمان قرمز پوش هیچ گاه نتوانست در دنیای بازی‌های ویدئویی موفق شود و عناوین ضعیف، یکی پس از دیگری طرفداران مرد عنکبوتی را ناامید کرد، البته باید Spider Man 2 را از این لیست فاکتور بگیریم. اما این بار قضیه فرق دارد، استودیو Insomniac را که با بازی‌هایی همچون Ratchet & Clank, Resistance و Sunset Overdrive می‌شناسیم و نشان داده استودیوی توانمندی است و ناشر قدرتمندی همچون سونی پشت ‌آن است. همه‌ی این‌ها طرفداران Spider Man را بعد از مدت‌ها، امیدوار به ساخت یک بازی درخور نام این ابرقهرمان کرده است. با پیش نمایش بازی Spider Man با سایت ایستگاه بازی همراه باشید.

Spider Man، مُسن تر از همیشه!

مرد عنکبوتی این بار با تجربه‌تر از همیشه به میدان آمده است. او به مدت ۸ سال است که نگهبانی شهر نیویورک را بر عهده دارد و به قول معروف، قلق کار دستش آمده است. پیتر پارکر ۲۳ ساله اکنون دغدغه‌های جدی تری نسبت به مدل ۱۵ ساله‌ی خود دارد. او اکنون باید نگران کرایه خانه، کار و آینده شغلیش باشد. به هر حال، ابرقهرمان بودن که برایش نون و آب نمی‌شود، به همین دلیل او اکنون در یک آزمایشگاه مشغول به کارآموزی و در آستانه‌ی فارغ التحصیل شدن است. آقای James Stevenson از استودیوی Insomniac خبر داده است که بازی Spider Man، همان قدر که روی خودِ Spider Man تمرکز دارد، بر پیتر پارکر نیز متمرکز شده است و به شخصیت او و ماجرا‌هایش بیشتر می‌پردازد.

بازی Spider Man

داستان بازی با دستگیری Kingpin شروع می‌شود و این یعنی دشمن اصلی مرد عنکبوتی شخص یا نهادی بسیار قدرتمندتر از ویلسون فیسک یا همان Kingpin خواهد بود، گروهی به نام Inner Demons. وقتی که مرد عنکبوتی در حال دفاع از دار و دسته‌ی Kingpin بوده است درمی‌یابد که رهبر گروه Inner Demons شخصی به نام Martin Li بوده که یکی از شناخته شده ترین افراد نیویورک است. ماجرا وقتی پیچیده تر می‌شود که Martin Li رئیس پناهگاه‌های F.E.A.S.T است که عمه‌ی پیتر در آنجا کار می‌کند. حال این وظیفه مرد عنکبوتی است که باری دیگر از شهر آسمان خراش‌ها محافظت کند.

بازی Spider Man

Martin Li، خبیث اصلی بازی

بازی Spider Man فقط روی پیتر پارکر تمرکز نمی‌کند. طبق گفته‌ی کارگردان بازی آقای Bryan Intihar کاراکتر مری جین که معشوقه‌ی پیتر پارکر بود در بازی Spider Man قابل بازی خواهد بود. از آنجایی که اکنون پیتر با مشکلات دوران بزرگسالی دست و پنجه نرم می‌کند، رابطه اش با مری جین نیز در آشوب است و این دو ۶ ماه است که یکدیگر را ندیده‌اند و با هم اختلاف دارند. همانطور که گفته شد بازی Spider Man فقط بر جنبه‌های ابرقهرمانی مرد عنکبوتی تمرکز ندارد و به زندگی شخصی پیتر و اکنون مری جین نیز می‌پردازد، همین نکته صبر کردن برای این عنوان را بسیار سخت می‌کند. مثل این که مری جین اکنون به شغل خبرنگاری پرداخته و می‌خواهد دنیا را از راه قلم نجات دهد، همانند کاری که مرد عنکبوتی می‌کند، اما کمی ملایم تر. این نکته نیز قابل ذکر است که مری جین از هویت مرد عنکبوتی با خبر است، خلاصه روابط بین این دو بسیار پیچیده است. باید دید استودیو Insomniac چه آشی برایمان پخته است.

بازی Spider Man

مری جین که معرف حضور هستن

یکی از دلایلی که بازی‌های قبلی Spider Man شکست می‌خوردند، دنبال کردن خط داستانی فیلم‌های این سری بود و این فقط به سری Spider Man ختم نمی‌شود؛ بازی‌های سری ارباب حلقه‌ها نیز تا قبل از Middle Earth: Shadow of Mordor نیز از همین اشتباه پیروی می‌کردند و یکی پس از دیگری شکست می‌خوردند. اما مثل این که بالاخره سازندگان و Publisher ها متوجه شدند که این یک فرمول شکست خورده است، برای همین نیز Spider Man استودیو Insomniac منحصر به فرد است و آن‌ها دنیای مختص به خودشان را ساخته‌اند، دنیایی که تازگی دارد و خط داستانی خودش را دنبال می‌کند و اتفاقات جدیدی را رقم می‌زند، به عبارتی دیگر مرد عنکبوتی و یارانش را از زاویه‌ای دیگر می‌بینیم. بحث از یار شد، شخصیت Miles Morales نیز در بازی حضور خواهد داشت و نقش پر رنگی در داستان بازی دارد، هر چند که از ابتدا قصد آن‌ها این نبود. لازم به ذکر است که Miles لباس بر تن نخواهد کرد، زیرا طبق گفته‌ی آقای Intihar این بازی در مورد مرد عنکبوتی است نه ابرقهرمان دیگری!

بازی Spider Man

Miles Morals

گیم پلی در بازی Spider Man یعنی تاب خوردن در میان آسمان خراش‌های شهر و مبارزه با خبیث‌های گوناگون. البته یک نکته در باره‌ی ابرقهرمان‌هایی مانند بتمن و مرد عنکبوتی وجود دارد که شاید برای علاقه مندان به بازی‌هایی همچون DOOM خیلی خوش آیند نباشد، این ابرقهرمان‌ها کسی را نمی‌کشند، هر چند که ممکن است صدای خرد شدن اسکلت مغزشان را بشنوید. این قانون سفت و سخت این شخصیت‌ها بخشی از هویتشان است. در بازی Spider Man نیز خون کسی ریخته نمی‌شود، اقلا به دست خود مرد عنکبوتی.

هدفی که سازندگان داشته‌اند روان بودن حرکات Spider Man است. این یعنی هیچ مانعی برای حرکت شما وجود نخواهد داشت و شما همیشه در حال دویدن و تاب خورن خواهید بود. برای مثال وقتی که بعد از تاب خوردن به یک آسمان خراش برخورد کنید، مکث نمی‌کنید بلکه سریعا تغییر موضع می‌دهید و شروع به دویدن بر روی آن می‌کنید. از آنجایی که با مرد عنکبوتی با تجربه‌تری مواجه هستیم، این با تجربگی در حرکات وی و نوع مبارزه‌اش دیده می‌شود و یا حتی بهتر، حس می‌شود. تا جایی که تریلر‌ها به ما نشان دادند، حرکات مرد عنکبوتی و فینیشر‌هایش متنوع بودند و ترکیب این حرکات با گجت‌های مخصوصی که هنوز معلوم نیست چطور به دستش رسیده‌اند، نتیجه را بهتر هم کرده‌اند. یک خبر خوش و یک خبر نسبتا بد. بازی دارای پرداخت‌های درون برنامه ای نیست، اما وجود DLC داستانی تایید شده است.

بازی Spider Man

سیستم مبارزات بازی از سیستم محبوب سری Batman: Arkham استفاده می‌کند که Freeflow Combat System نام دارد. حرکات نمایشی Spider Man با استفاده از ضدحمله به دشمنان اجرا می‌شوند و همانند سری بازی‌های Batman: Arkham مبارزاتی روان را ارائه می‌دهد. همچنین محیط بازی بسیار تعاملی است و  Spider Man به خوبی از محیطش در مبارزات استفاده می‌کند. همچنین به دلیل فِرز بودن و انعطاف پذیر بودن بدنش، صحنه‌های جاخالی دادن متنوعی را شاهد هستیم. یکی از نکات نگران کننده برای بعضی از طرفداران، صحنه‌های دارای QTE های نسبتا زیادی بود، در این باره آقای Intihar خیال طرفدران را راحت کرد و اعلام کرد که آن تریلر و گیم پلی که در آن نشان داده شد صرفا برای نمایش اولیه بوده است تا بر روی مخاطبین از لحاظ سینماتیک تاثیر خوبی بگذارد و زیبایی بازی را نشان بدهد و از این المان در طول بازی به کرّات استفاده نشده است. در کل سیستم مبارزات بازی بسیار قابل قبول است. مخفی کاری همیشه یکی از انتخاب‌های شما است، هر چند که همیشه کارساز نیست ولی استفاده‌ی هوشمندانه از آن، کار را برای شما راحت تر می‌کند.

بازی Spider Man

Spider Man اضافه بر ماموریت‌های داستانی، از ماموریت‌های فرعی نیز بهره می‌برد که باید امیدوار بود انجام این ماموریت‌ها خسته کننده و تکراری نشوند. زیرا از قرار معلوم باید به Outpost های Kingpin حمله کنید، اتفاقات تصادفی در شهر را جلوگیری کنید که ممکن است شما را به درون ساختمان‌های شهر نیز بکشانند و کوله پشتی های پیتر را که با تار خود به در و دیوار شهر چسبانده بود، بردارید.. البته با انجام این ماموریت‌ها منابع مورد نیاز برای Crafting بازی را بدست خواهید آورد.

Manhattan زیر پای شما

Spider Man از لحاظ بصری یکی از بهترین‌های این نسل به حساب می‌آید. کیفیت بافت‌ها مثال زدنی است، طراحی صورت شخصیت‌ها بسیار قابل قبول است و آن ها اصطلاحا “روح” دارند، یعنی مرده و بی حس نیستند و به دیالوگ ها و عمل‌های شما عکس العمل نشان می‌دهند. طبق بررسی‌های Digital Foundry، Spider Man از تکنولوژیی که در Ratchet & Clank استفاده شد، استفاده خواهد کرد تا رزولوشن ۴K را شبیه سازی کند و این بدین معنا است که ما شاهد ۴K واقعی نیستیم. همچنین این بازی از HDR به طور کامل پشتیبانی می‌کند و بر روی PS4 و PS4 Pro با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود که این نرخ با استاندارد‌های کنونی اقلا بر روی PS4 Pro، کمی پایین است. بازی یک تصویر بسیار نرم و روان را ارائه می‌دهد و از تکنولوژی Motion Blur به طور یکپارچه استفاده می‌کند که تصویری CGI مانند به Spider Man می‌دهد. این بازی تصویری که از شهر نیویورک ارائه می‌دهد بسیار تحسین برانگیز است، سایه‌ها به درستی تعریف شده اند در حالی که مقدار ناچیزی pop-in از ساختمان‌های دور دیده می‌شود.

بازی Spider Man

وقتی از آقای Intihar در مورد گستردگی نقشه بازی در مقابل بازی the Witcher 3 پرسیده شد، ایشان این گونه پاسخ داد که بگذارید Spider Man را با بازی قبلی خودمان یعنی Sunset Overdrive مقایسه کنیم و می‌توانم بگویم که Spider Man بسیار بزرگتر از Sunset Overdrive است. البته گستردگی بازی وقتی به یک نقطه‌ی قوت تبدیل می‌شود که در قبال آن از محتوا به همان اندازه نیز بهره گیری شود. از رفتار  Spider Manبا همسایه‌ها و مردم شهر می‌توان به سلفی گرفتن با آن ها و رفتار‌هایی این چنینی اشاره کرد که می‌تواند به بار کمدی بازی کمک کند. همچنین خبری از آب و هوای Dynamic نیست زیرا به گفته سازندگان، این موضوع کار را برای آن ها پیچیده تر می‌کرد زیرا برای انجام ماموریت‌های مختلف زمان خاصی مد نظرشان است و این بدین معنا است که آن ها شب و روز را کنترل می‌کنند و به گفته‌ی خودشان این کار به ان ها اجازه می‌دهد که نورپردازی بازی را بهبود بخشند و کنترل بیشتری بر روی بازی داشته باشند. بازی Spider Man در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۸ به بازار به طور انحصاری برای کنسول PS4 عرضه خواهد شد.

 

 

 

 

 

دسته بندی
پیش نمایشمطالبمقالات

یک دیدگاه

مطالب مرتبط