راز Captain Marvel احتمالا مسبب اتفاقات Guardians of the Galaxy است

بررسی یک تئوری درمورد ارتباط بین دو فیلم Captain Marvel و Guardians of the Galaxy

فیلم Captain Marvel بدلیل حضور شخصیت شرور و آشنای Ronan the Accuser، موقعیت خوبی را در اختیار دارد تا داستان پیش از رویداد فیلم Guardians of the Galaxy را بیان کند. داستان این فیلم قرار است در دهه ۹۰ میلادی روایت شود و پیش درآمدی بر فیلم‌های دنیای سینمایی مارول باشد. همچنین داستان ناگفته دو شخصیت Fury و Phil Coulson در سن جوان‌تر آنها نیز نمایش داده می‌شود و انتظار می‌رود، نحوه ابداع ایده the Avengers توسط Fury بیان شود و حتی شاهد تسراکت (سنگ فضا) باشیم. این فیلم، بدون شک، یک ارتباط قوی با فرانچایز Guardians of the Galaxy دارد، زیرا لی پیس (Lee Pace) با حضور خود در فیلم بعنوان Ronan the Accuser، مشخص می‌کند که چرا در نهایت به شخصیتی سرکش تبدیل می‌شود.

دیمون هونسو (Djimon Hounsou) که برای بار دوم نقش شخصیت شرور Korath the Pursuer را این بار در فیلم Captain Marvel ایفا می‌کند، طی گفتگویی بیان کرد که داستان فیلم با موضوع Guardians of the Galaxy کاملا جداست و بر این موضوع تاکید داشت، اما این حقیقت که فیلم‌های دنیای سینمایی مارول همانند پازلی به هم مربوط است، باقی می‌ماند و قابل انکار نیست. این موضوع بدین معناست که داستان‌ها به نحوی به یکدیگر متصل می‌شوند ولی چگونگی آنها بعدا مشخص می‌شود.

در حال حاضر، درمورد این فیلم توجه همه به دو شخصیت بری لارسون (Brie Larson) در نقش کاپیتان مارول و جود لاو (Jude Law) در نقش فرمانده Starforce متمرکز شده است. حال بیش از پیش نسبت به نقش لاو مطمئنیم، زیرا در یک اکشن فیگور، نام Yon-Rogg با تصویر شخصیت او، منتشر شده بود. با اینکه هنوز هیچ چیز بطور رسمی نشان داده نشده است، مارول سعی دارد همچنان تمرکز همه را روی شخصیت لاو نگه دارد و درمورد نقش رونان و نقش کاپیتان مارول در شکل گیری تغییر او برای فیلم Guardians of the Galaxy، حرفی بر زبان نیاورد.

برای شناختن شخصیت Ronan the Accuser، بهتر است ابتدا نژاد Kree را بشناسید. در یکی از تریلرهای فیلم Captain Marvel، مشاهده کردیم که کارول دنورز Kree را در قالب جنگجویان نجیب قهرمان توصیف کرد و ممکن است این منظور را رسانده باشد که به چه اندازه، این نژاد خود را قبول دارد؛ اما باید گفت، حتی هر شخصیت شروری، اعتقاد دارد که خودش قهرمان داستان خودش است. در واقعیت مدارکی بوجود آمده که نژاد Kree در واقع یک نژاد فاشیستی است. در تریلر اخیر فیلم مشاهد کردیم که شخصیت لاو گفت، ما Kree هستیم! قوی و متحد! این قطعا یکی از قطعه‌های انگیزشی سخنان اوست که به واحد خود یادآور می‌شود و مضمون فاشیستی خود را به همراه دارد. برای روشن شدن موضوع باید گفت، طبق حزب فاشیست، فلسفه نژادی وجود دارد که بیان می‌کند، یک نژاد از نژادهای دیگر برتر است و تلاش می‌کند، مردم آن نژاد را تحت یک فرمانبرداری دیکتاتوری، متحد کند. از سخنان جود لاو می‌توان مضمون قدرت و اتحاد نژاد Kree را دریافت.

همانند بسیاری از جوامع فاشیستی، نژاد Kree نیز سعی دارد خود را با کشمکش‌ها و مبارزات خود تعریف کند. آنها به این شهرت دارند که حداقل در دو جنگ کهکشانی وسیع با Skrulls و Xandar دخیل بوده‌اند و مدت آن حتی هزاران سال طول کشیده است. بنظر می‌رسد این نژاد خصومت بزرگی با نژاد Skrulls دارد و طبق گفته جود لاو، این بیگانگان تغییر شکل دهنده، هر آنچه که Kree با آن مخالف است را اجرا می‌کنند. او در این مورد بیان کرد:

نژاد Skrulls در نظر نژاد Kree کارهای منفور و غیرقانونی را انجام می‌دهند. Skrullها روشی برای شبیه سازی و تبدیل شکل خود به چیزهای دیگر را دارند، اما این موضوع که آنها با زیر پا گذاشتن شخصیت دیگران، کارها و نقشه‌های خود را پیش می‌برند، برای Kree غیر قابل توجیه است، چرا که آنها پاکی و صداقت را برای خود ترجیح می‌دهند.

در کمیک‌ها، هزار سال جنگ برعلیه نژاد تغییر شکل دهنده، باعث شد، یک حس توطئه فرهنگی در میان نژاد Kree شکل گیرد و فرهنگ آنها هر آنچه که اشتباه بود را منفور بدانند و اساس جامعه Kree به مخالفت با فریبکاری برخاست. با توجه به این موضوع می‌توان حدس زد که چنین چیزی درمورد دنیای سینمایی مارول نیز صحت داشته باشد.

کاپیتان مارول از طرفی به اصول و اعتقادات Kree پایبند است و این باعث می‌شود که درمورد همزاد پنداری خود با آنها، چالشی برای داستان پیش زمینه او بوجود آید. پیش از این تایید شده بود که فیلم مذکور از جایی آغاز می‌شود که کاپیتان مارول در حال انجام وظیفه بعنوان یکی از اعضای نخبه Kree در واحد Starforce است. او درواقع دچار فراموشی شده و باور دارد که یک Kree به نام Verse است. شایان ذکر است، نام Verse را نیز از یکی از قطعاتی که در لحظه سقوط کارول دنورز به همراه او بوده، برای او انتخاب کرده‌اند. داستان حقیقی کارول، بنظر توسط مقامات ارشد Kree برای جلوگیری از هرج و مرج، حفظ شده است. یکی از صحنات تریلرهای فیلم شخصیت Annette Bening را نشان می‌دهد که سرگذشت کارول را بیان می‌کند و این که او به هر طریقی می‌خواهد گذشته خود را بداند، مشخص می‌کند که حقیقت در جایی پنهان شده است. در این صحنه گفتگو بطور خصوصی شکل می‌گیرد و طرح اتاقی که در آن قرار دارند، کاملا از کمیک‌ها برگرفته شده است. در کمیک‌ها، اینجا محفظه نگهداری شخصیت Supreme Intelligence است. به بیانی دیگر باید گفت، تنها افراد رده بالای دولتی Kree می‌دانند که Verse از نژاد آنها نیست.

تاکنون، تمرکز روی چگونگی اثر شوکه کننده فاش شدن گذشته کارول دنورز بر او بوده است، اما اگر اکنون اثر فاش شدن این راز در جامعه Kree نفوذ کند، چه رویدادی در انتظارشان خواهد بود؟ جامعه آنها شبیه یک حکومت استبدادی است که در مرکز فرمانروایی آن، Supreme Intelligence قرار دارد. حال با رخ دادن این موضوع، باعث می‌شود که Supreme Intelligence یا رهبران او، بخاطر گناه عوام فریبی که به شدت در میان جامعه Kree منفور است، مورد مواخذه و بازخواست قرار گیرند که یکی از اعضای ارتشی واحد Starforce آنها درواقع هرگز یکی از نژاد خودشان نبوده است. اگر این موضوع عمومی شود، جامعه Kree تحت تاثیر شوک بزرگی قرار خواهد گرفت.

در سال ۲۰۱۴ و رویداد داستانی فیلم Guardians of the Galaxy، مشاهده کردیم که نژاد Kree در جایگاهی کاملا متفاوت قرار دارد. رهبری این نژاد سعی دارد به جنگ‌های خود خاتمه دهد و حتی با اهالی Xandar، برای معاهده صلح، مذاکره می‌کند. جامعه Kree بخاطر جداشدن برخی از اهالی آنها و تبدیل شدن به جنگ سالاران خائن، بنظر در هم شکسته شده است. یکی از برجسته‌ترین افراد سرکش که قطعا تنها نفر نخواهد بود، Ronan the Accuser است. او معاهده صلح را یک خیانت به نژاد Kree می‌داند و سعی دارد در برابر دشمنان باستانی مردم خود، قیام کند. Ronan تلاش می‌کند تا با حملات وحشیانه خود، سفینه‌های Xandar را نابود کند و پیمان صلح را به هر قیمتی در هم شکند. زمانی که او یک سنگ ابدیت بدست می‌آورد، نقشه‌هایش را تغییر می‌دهد تا این بار تمام سیاره Xandar را از میان ببرد.

اما بین رویدادهای داستانی فیلم‌های Captain Marvel و Guardians of the Galaxy چه اتفاقی برای نژاد Kree افتاد؟ چه اتفاقی باعث شد تا جامعه‌ای که هزاران سال در جنگ‌های متعدد درگیر بود، حال به پیمان صلح روی بیاورد و چرا یکی از وفادارترین اعضای Kree به یک سرکش تبدیل می‌شود؟ پاسخ به این سوالات می‌تواند در فاش شدن هویت یکی از اعضای Starforce بعنوان انسان نهفته باشد. افشای اینکه، رهبری Kree در زیر پاگذاشتن قوانین دست داشته است، ممکن است باعث شود، افراد دیگر این نژاد نیز، کارهایی را انجام دهند که پیش از آن انجام نمی‌دادند و ممکن است به زیر سوال بردن رهبران خود اقدام کنند. قدرت خداگونه Supreme Intelligence مورد چالش قرار خواهد گرفت و کاملا تضعیف خواهد شد که باعث می‌شود، فرماندهان ارتشی کهدر دانستن این راز دخیل بوده‌اند نیز، دیگر مورد احترام واقع نشوند. در طی ۲۰ سال بعد، جامعه Kree دستخوش تغییرات و از هم پاشیدگی خواهد شد و دور از ذهن نیست که مردم آن، شروع به متوقف کردن جنگ‌های خود کنند.

Ronan نیز در نوع خود، ممکن است از چنین وقایعی بترسد. احتمالا او از معدود کسانی است که حقیقت را می‌داند و بنابر این موضوع، او یکی از وفادارترین خدمت‌گزاران Supreme Intelligence است که دیگر قدرت و عظمت خود را از دست داده است. از طرف دیگر ممکن است او در دانستن هیچ رازی سهیم نباشد که در این صورت، Supreme Intelligence را برای نژاد خود، بعنوان یک خائن و قدرتی که با پشت کردن به راه و رسم Kree، به خود آنها خیانت کرده است، می‌یابد. این موضوع هرگونه پیش رود، بالاخره Ronan با خواسته مردم جهت خاتمه به جنگ‌ها و رسیدن به صلح، غافلگیر می‌شود. زمانی که رهبران جدید از راه برسند، او خود را در جهبه مقابل آنها خواهد یافت و ندای درونی او حکم می‌کند که راه باستانی نژاد خود را از سر گیرد و با دنباله روی رویای خود، به یک خائن و سرکش تبدیل شود.

در مجموع، به طرز عجیبی می‌توانیم به این نتیجه برسیم، اتفاقات فیلم Captain Marvel احتمالا باعث شکل گیری رویداد داستانی Guardians of the Galaxy خواهد بود. راز کارول دنورز، می‌تواند دلیل آن باشد که اساس جامعه Kree تغییر کند و اگر چنین فرضی صحیح باشد، رویداد داستانی این فیلم می‌تواند یکی از بهترین و هوشمندانه ترین ارتباط‌های بین فیلم‌های دنیای سینمایی مارول باشد.

دسته بندی
اخبار سینمامطالبمقالاتنقد و بررسی

یک دیدگاه

مطالب مرتبط