Game of Thrones

چرا سریال Game of Thrones با افت شدید داستان روبرو شد؟

توضیحاتی درمورد روند تولید سریال و کتاب‌های آن

با پخش جدیدترین اپیزود سریال Game of Thrones دریافتیم که داستان با سرعت زیادی در حال پیشروی بوده و به ناسازگاری‌های فراوانی همراه است. علاوه بر این، تمامی تهدیدات به آسانی در حال نابود شدن قرار دارند و موضوعاتی از سریال که گمان می‌کردیم می‌توانند تاثیر بیشتری داشته باشند، کاملا حذف شده‌اند. انگیزه بسیاری از شخصیت‌ها به سرعت تغییر کرده و افراد باهوش مرتکب اشتباهات واضح می‌شوند.

بسیاری از طرفداران به اندازه‌ای ناامید شده‌اند که کمپینی برای بازسازی فصل آخر سریال به دست نویسندگانی لایقتر، برگزار کرده‌اند که در نهایت به نتیجه خاصی نخواهد رسید. مشکل اصلی از اینجا نشئت می‌گیرد که نویسندگی این مجموعه بصورتی تغییر یافته که قوانین مهمی را که پیش از این سریال برای حفظ آن تلاش می‌کرد را شکسته است و دلیل این امر از جهاتی خود را نشان می‌دهد.

مطلب مرتبط: مهمترین سوالات درباره آخرین قسمت Game of Thrones

پیش از هر چیزی باید بدانید که دو نوع نویسنده وجود دارد؛ plotterها پیش از آنکه داستان را بنویسند، ابتدا یک طرح داستانی با جزئیاتی عمیق را خلق می‌کنند. این در حالی است که دسته دوم یعنی Pantserها ترجیح می‌دهند داستان را همزمان با نوشتن آن، جلو برده و مسیر آن را به نمایش درآورند. هر دو نوع نویسنده برتری‌های خود را دنبال می‌کنند که البته هیچکدام تضمین شده نیست و از طرفی یک دسته داستان را به پایانی رضایت بخش‌تر نزدیک کرده و باعث پیش بینی‌های واضح توسط خواننده می‌شود ولی دسته دوم شخصیت‌ها را با تفاوت‌هایشان در موقعیت‌های گوناگون قرار می‌دهد و مدام برای ارتباط دادن به تمامی اجزای داستانی دست و پنجه نرم می‌کند.

جورج آر.آر. مارتین (George R.R. Martin) نویسنده کتاب‌های A Song of Ice and Fire این دو گروه نویسنده را معماران و باغبان‌ها می‌نامد و خود او نیز در میان دسته دوم قرار دارد. او بذر شخصیت‌ها را کاشته و با آگاهی خود آنها را بزرگ می‌کند. هنگامی که سریال Game of Thrones از کتاب‌های مارتین در دست ساخت قرار گرفت، مسائل اصلی کم کم خود را نشان دادند. تمامی اتفاقات و شخصیت‌های پراکنده در جهانی به وسعت زیاد وجود داشتند که هر یک به سبب انتخاب‌های خود سر از نتیجه خاصی درمی‌آوردند. سازندگان سریال فرصت خوبی را بدست آوردند تا چنین داستانی را به تصویر بکشند اما از طرفی خود نیز دلیل افت داستان در طول زمان شدند.

پس از آنکه اولین رویداد بزرگ در کتاب سوم (فصل سوم و چهارم سریال) به پایان رسید، مارتین تصمیم گرفت داستان را به پنج سال جلوتر انتقال دهد اما از طرفی نمی‌توانست فضای خالی ایجاد شده در این پنج سال را با ادامه دادن داستان پر کند، بنابراین در نهایت مصمم شد تا این پنج سال را تکمیل کند. در حالی که او داستان خود را کامل می‌کرد، مجبور بود بذر شخصیت‌های بیشتری را در دنیای پیجیده کنونی داستان خود بکارد و این موضوع باعث شد تا او از شاخ و برگ دادن به داستان بازماند و از طرفی بعضی از شخصیت‌ها در حال رشد در مسیرهای اشتباهی قرار گرفته بودند و پایانی که او همیشه در ذهن داشت را به نابودی می‌کشاندند. به همین خاطر، ساخت سریال همچنان ادامه پیدا کرد و چاپ کتاب‌های بعدی مارتین متوقف شد.

مطلب مرتبط: چه کسانی در قسمت آخر سریال بازی تاج و تخت خواهند مرد؟

David Benioff و D. B. Weiss بعنوان تهیه کنندگان سریال Game of Thrones برای فصل‌های بعدی، مدیریت داستان مارتین را به عهده گرفتند و به دنباله آن، داستان و شخصیت‌ها را تا حد ممکن ساده سازی کرده تا از نتایج پیچیده و مبهم دوری کنند. از فصل هفتم، آنها تصمیم گرفتند که به جای ادامه روایت داستان درمورد تمام دنیای وستروس، شخصیت‌ها را به یکدیگر نزدیک کرده و پایان سریال را تنها در ۱۳ اپیزود به نقطه خاصی برسانند.

به موجب چنین تصمیمی، آنها تصمیم گرفتند از کامل کردن داستان هر کدام از شخصیت‌ها دست بردارند و از طرفی نیز، هدف مارتین و اشتیاق هواداران را در نظر گرفتند. چنین رویدادها و تصمیماتی باعث شد، سریال رنگ تازه‌ای به خود بگیرد و شخصیت‌ها به مسیری هدایت شوند که با سرعت بیشتری از ریشه عمیق داستانی خود فاصله بگیرند. به هر حال کسی نمی‌تواند مقصر اصلی را به راحتی پیدا کند، چرا که از طرفی ساخت داستانی به وسعت داستان مارتین کاری دشوار است و همچنین اگر به جای یک تهیه کننده باشیم، باید بسیاری از موارد را زیر پا بگذاریم تا بتوانیم بهترین حالت داستانی ممکن را ارائه دهیم و ناگفته نماند، نویسندگی در حالی که همه مردم در حال تماشا کردن آن هستند، بسیار درگیر کننده و دشوار می‌شود.

مطلب مرتبط: آیا پیش گویی چشمان سبز بازی تاج و تخت به وقوع خواهد پیوست؟

به هر حال، پایان‌ها ما را به سمت یک نتیجه گیری کلی دعوت می‌کنند. زمانی که آغاز شد، رشد کرد و جایی که ما را تنها گذاشت، همگی تاثیر گذارند و حالا که سریال Game of Thrones به پایان خود رسیده است، خلاءهای بیشتری را احساس می‌کنیم.

دسته بندی
Game of Thronesاخبار سینمابازی تاج و تختسریالسینمامطالبمقالاتمنتخب سردبیر

یک دیدگاه

مطالب مرتبط