PS4

اطلاعات رسمی جدیدی از کنسول PS5 منتشر شد

اخیرا، سایت Wired با Mark Cerny، معمار ارشد کنسول PlayStation 4 و کنسول بعدی سونی مصاحبه‌ای انجام داد.

با این که خیلی از گیمرها کنسول‌های PS4 یا PS4 Pro خود را دوست دارند، مدتی‌ست که یک سوال ذهنما را مشغول کرده است: PlayStation 5 کی معرفی می‌شود؟ اخیرا شایعه‌های زیادی در مورد این کنسول می‌شنویم که چه قابلیت‌هایی را در PS5 می‌بینیم و چه مواردی را از دست می‌دهیم، اما خوشبختانه بالاخره یک مصاحبه رسمی از سمت سونی به تمام این سوالات پاسخ داد و حقایق را آشکار ساخت.

اخیرا، سایت Wired با Mark Cerny، معمار ارشد کنسول PlayStation 4 و کنسول بعدی سونی مصاحبه‌ای انجام داد. Cerny در این مصحابه هیچ وقت نامی از PS5 نبرد، او فقط از این کنسول با نام کنسول نسل بعد صحبت کرد.

طبق صحبت‌های Cerny، کنسول PS5 از نسل سوم CPUهای Ryzen شرکت AMD استفاده می‌کند، خصوصا آن مدلی که از معماری ۷ نانومتری Zen 2 استفاده می‌کند، و همینطور یک GPU دستکاری شده Radeon Navi. اکنون همه جا صحبت از قابلیت Ray Tracing است، زیرا این قابلیت چگونگی حرکت نور در محیط سه بعدی را شبیه سازی می‌کند و از آنجایی که GPUهای Radeon Navi  از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند می‌شود انتظار داشت که این قابلیت را در PS5 نیز ببینیم.

چیپ AMD این کنسول نیز با یک واحد صدای سه بعدی همراه است، طبق گفته‌های Cerny، این قابلیت نشان می‌دهد که چقدر در تجربه فرد از آن بازی تفاوت ایجاد خواهد کرد. این چیپ بازیکنان را کاملا در محیط بازی غرق خواهد کرد، زیرا شما متوجه شنیدن صدا از همه طرف خواهید شد.

اگر شما در فکر آن هستید که این قابلیت، تجربه PSVR را بهبود می‌بخشد، تنها نیستید. شخص مصاحبه گر نیز همینطور فکر می‌کرد اما وقتی او Cerny را تحت فشار گذاشت، Cerny وارد جزئیات نشد. هرچند، او به این اشاره کرد که VR برای سونی اهمیت زیادی دارد، و هدست کنونی PSVR با کنسول جدید کار خواهد کرد.

در حالی که یک CPU، GPU و چیپ صوتی برای یک کنسول مهم‌اند، یک کنسول مدرن همچنین نیاز به یک هارد درایو دارد، و Cerny نیز به وجود هارد درایو سریعی برای PS5 اشاره کرد. با وجود رشد حجم بازی‌ها و زمان لود طولانی آن‌ها، Cerny گفت که کنسول جدید از هاردهای SSD بجای هاردهای قدیمی HDD استفاده می‌کند.

نه تنها با وجود این نوع هارد درایو مدت لود بسیار پایین می‌آید، همینطور سرعت رندر نیز افزایش میابد. با این که Cerny حرفی در مورد قیمت یا بقیه مشخصات کنسول نزد (یا این که Death Stranding برای هر دو کنسول منتشر می‌شود یا خیر) اقلا به وجود دیسک‌های فیزیکی و قابلیت backwards compatible اشاره کرد. با این وجود گیمرها هنوز نیاز نیست تا با کالکشن دیسک‌های خود خداحافظی کنند، با این حال ما احتمالا باید منتظر عرضه کنسول PS5 در زمانی بین ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ باشیم.

دسته بندی
اخباراخبار بازیاخبار فناوریپلتفرم هاپلی استیشنمطالب

یک دیدگاه

مطالب مرتبط